Montaż wanny na nóżkach w 4 krokach

Zadowolony ze swojej pracy majsterkowicz nalewa wodę do zamontowanej przez siebie wanny.

Do przeprowadzenia samodzielnego montażu wanny wystarczy odrobina fachowej wiedzy, czas oraz prawidłowa i odpowiednio sformułowana instrukcja. Możesz wybrać jedną z dwóch metod montażowych: wannę możesz osadzić albo na nośniku styropianowym, albo na nóżkach. W niniejszej instrukcji znajdziesz opis montażu wanny na nóżkach. Tego rodzaju wanny sprawdzają się szczególnie dobrze na nierównym podłożu. Na stronie OBI.pl znajdziesz również opis montażu wanny na nośniku ze styropianu.

Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa: uziemienie wanien metalowych należy zlecić fachowcom.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz przykręca uchwyty do spodu odwróconej wanny.

Krok po kroku 1 - Montaż nóżek

Przewróć wannę do góry nogami, pamiętając o tym, aby położyć ją na odpowiednią podkładkę zabezpieczającą, np. karton. Następnie przymocuj do niej uchwyty zgodnie ze wskazówkami montażowymi producenta – w zależności od rodzajów uchwytów należy je przykręcić bądź przykleić.

Majsterkowicz montuje do wanny zestaw odpływowo-przelewowy.

Krok po kroku 2 - Montaż zestawu odpływowo-przelewowego

Teraz należy zamontować zestaw odpływowo-przelewowy: do górnego otworu w wannie należy podłączyć element przelewowy, natomiast do dolnego element odpływowy. Części te dołączone są zwykle do wanny. W przypadku odpływu należy pomiędzy otworem a podłączanym elementem zamontować pierścień uszczelniający, a następnie zamocować cały zestaw od środka, przy czym do przymocowania elementu przelewowego należy użyć pokrywy (rozetki), a odpływowego − sitka ze śrubą.

Majsterkowicz sprawdza wypoziomowanie wanny, przykładając do jej krawędzi poziomnicę.

Krok po kroku 3 - Poziomowanie i mocowanie wanny

Teraz wannę należy postawić na nóżkach i ustawić przy ścianie bądź w narożniku, aby sprawdzić przy użyciu poziomnicy, czy jest prawidłowo wypoziomowana. Jeśli wanna stoi nierówno, można ją wyregulować za pomocą nóżek, które zwykle posiadają specjalną śrubę umożliwiającą ich ustawienie. Ołówkiem należy zaznaczyć na ścianie miejsce przylegania wanny, a w miejscach styku wanny ze ścianą przykleić taśmę uszczelniającą do wanien. Na koniec, przed wyczyszczeniem posadzki i przygotowaniem cementu szybkowiążącego według wskazówek producenta, należy jeszcze raz sprawdzić stabilność osadzenia wanny. Jeśli wanna jest prawidłowo osadzona, nóżki należy przycementować do podłoża.

Majsterkowicz podłącza wannę do odpływu w ścianie.

Krok po kroku 4 - Podłączenie wanny do odpływu w ścianie

Syfon należy podłączyć do odpływu w ścianie za pomocą rury odpływowej, przy czym trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni spadek rury i jej uszczelnienie. W razie konieczności należy skrócić wystający ze ściany przewód rurowy za pomocą piły. Jeśli wszystkie elementy zostały podłączone, wannę należy na próbę napełnić wodą. W trakcie napełniania wanny trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, czy rury i uszczelki są szczelne. W razie potrzeby należy je jeszcze raz uszczelnić.

Z pomocą naszej instrukcji możesz w łatwy sposób samodzielnie przeprowadzić montaż wanny. Jeśli wszystkie rury i uszczelki zdadzą test szczelności, możesz zacząć obudowywać wannę.

Lista zakupów

  • Wanna
  • Nóżki do wanny, przelew wannowy, odpływ wannowy, taśma uszczelniająca do wanien

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry