Montaż i podłączenie brodzika

Majsterkowicz montuje brodzik.

Do montażu brodzika możesz wybrać jedną z dwóch metod: możesz go osadzić na nóżkach od wanny, następnie przymurować do podłoża i zamontować odpowiednią obudowę do brodzika albo osadzić go na specjalnym nośniku ze styropianu PU lub twardej pianki i także odpowiednio obudować. Tworzywo nośnika stanowi dodatkową izolację termiczną i akustyczną. Wszystkie brodziki wykonane z metalu trzeba uziemić. Tę pracę zleć elektrykowi. Jeśli zdecydujesz się na montaż brodzika akrylowego, uziemienie nie będzie konieczne.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Montaż odpływu brodzika.

Krok po kroku 1 - Montaż brodzika na nóżkach do wanny – montaż odpływu brodzika

Zamontuj w brodziku sitko odpływowe wraz z pierścieniem uszczelniającym, wkładając je od góry w otwór, i połącz sitko od spodu z odpływem. Najlepiej będzie, jeśli w tym celu przewrócisz brodzik na bok. Połóż pod brodzik ręczniki albo kawałek wykładziny, aby nie uszkodzić jego krawędzi.

Montaż przelewu.

Krok po kroku 2 - Montaż przelewu

Montowanie przelewu konieczne jest wyłącznie w głębokich brodzikach, ponieważ płaskie go nie posiadają. Przelew znajduje się na jednym z końców brodzika albo na jego środku. Uszczelkę i rurę przelewową umieść od zewnątrz przy otworze przelewu i przykręć je od wewnątrz do osłony, używając wkrętarki akumulatorowej.

Podłączenie syfonu.

Krok po kroku 3 - Podłączenie syfonu.

Syfon połącz teraz z rurą odpływową brodzika. Syfon zapobiega przedostawaniu się z odpływu i kanalizacji brzydkich i nieprzyjemnych zapachów. Do podłączenia syfonu możesz użyć szczypców do syfonów sanitarnych [http://www.obi.de/decom/category/Technik/Handwerkzeuge/Sanitaerwerkzeuge/1337]. O montażu i uszczelnianiu syfonów w 4 krokach przeczytasz w naszym poradniku.

Przykręcanie nóżek do brodzika.

Krok po kroku 4 - Montaż nóżek

Odwróć brodzik spodem do góry. Pamiętaj o tym, aby pod krawędź brodzika podłożyć np. kawałek wykładziny. Przykręć nóżki do spodu brodzika za pomocą wkrętaka. Przestrzegaj podanych przez producenta wskazówek.

Majsterkowicz poziomuje brodzik za pomocą poziomnicy.

Krok po kroku 5 - Wypoziomowanie i regulacja brodzika

Teraz możesz umieścić brodzik w wybranym przez siebie miejscu. Wypoziomuj brodzik, używając do tego poziomnicy. Wysokość nóżek możesz ustawić za pomocą specjalnej regulacji. Brodzik ustawisz poziomo, odkręcając nóżki w odpowiednim kierunku.

Podłączenie brodzika do odpływu.

Krok po kroku 6 - Podłączenie brodzika do odpływu

Po ustawieniu i wypoziomowaniu brodzika możesz podłączyć syfon do odpływu, używając do tego odpowiedniej rury kanalizacyjnej wykonanej z wysokotemperaturowego tworzywa (HT). Jeśli Twój brodzik wykonany jest z metalu, musisz go uziemić. Ten etap prac należy jednak zlecić elektrykowi.

O murowaniu brodzika oraz wyłożeniu go płytkami przeczytasz w dalszej części niniejszej instrukcji, w punkcie 10.

Majsterkowicz docina nośnik styropianowy za pomocą piły.

Krok po kroku 7 - Montaż brodzika na nośniku styropianowym – docinanie nośnika

Nośnik styropianowy dotnij za pomocą piły: musisz w nim wykonać nie tylko otwór na odpływ brodzika, ale także otwór rewizyjny, który pozwoli Ci później bez trudu naprawić lub poprawić odpływ.

Majsterkowicz osadza nośnik styropianowy brodzika.

Krok po kroku 8 - Osadzanie nośnika styropianowego

W wybranym miejscu przytwierdź nośnik do podłoża za pomocą zaprawy. Po jej związaniu i wyschnięciu możesz osadzić brodzik razem z zamontowanym odpływem i przelewem na nośniku i całość wypoziomować za pomocą poziomnicy. Przy montażu odpływu i przelewu przestrzegaj wskazówek odnoszących się do brodzików montowanych na nóżkach podanych w opisie etapu 1 i 2 w niniejszym poradniku.

Podłączenie odpływu brodzika do kanalizacji.

Krok po kroku 9 - Podłączenie odpływu brodzika

Po osadzeniu i wypoziomowaniu brodzika na nośniku możesz podłączyć syfon do kanalizacji. Użyj do tego odpowiedniej rury odpływowej wykonanej z tworzywa wysokotemperaturowego (HT). Jeśli brodzik jest metalowy, zleć elektrykowi jego uziemienie. W przypadku brodzików akrylowych ta czynność jest zbędna.

Majsterkowicz nakłada zaprawę na bloczek.

Krok po kroku 10 - Murowanie brodzika – murowanie lub kafelkowanie brodzika

Brodzik jest gotowy: osadzony na nośnikach bądź nóżkach i podłączony do odpływu. Teraz można go obmurować. Do tego nadają się bloczki do murowania, które można bez trudu docinać piłą. Jeśli brodzik osadzony jest na nośniku z twardej pianki, możesz go bezpośrednio wyłożyć płytkami.

Lista zakupów

  • Brodzik przsznicowy
  • Armatura odpływowa
  • Rura kanalizacyjna z tworzywa wysokotemperaturowego (HT)
  • Nośnik brodzika
  • Bloczki do murowania
  • Płytki ceramiczne
  • Zaprawa

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry