Jak wybierać baterie łazienkowe oszczędzające wodę?

oszczedzanie-wody

Zachowanie sterylnej czystości w łazience jest priorytetem nie tylko ze względów estetycznych, ale i higienicznych. Przedstawiamy dokładnie 10 produktów, dzięki którym ta wyjątkowa przestrzeń będzie zawsze lśniła blaskiem, a jej użytkowanie będzie w pełni bezpieczne.

1. Bateria ekologiczna, czyli jaka? 2. Bateria łazienkowa z perlatorem
3. Bateria z jednym uchwytem 4. Innowacyjne rozwiązania, które pozwalają oszczędzać

1. Bateria ekologiczna, czyli jaka?

Sposób montażu baterii umywalkowej uzależniony jest przede wszystkim od poprowadzenia instalacji kanalizacyjno-wodnej. Wyróżnia się baterie umywalkowe:

Producent armatury łazienkowej jest zobowiązany do przedstawienia podstawowych informacji nie tylko o stanie technicznym poszczególnych sprzętów, ale między innymi również o ich tzw. klasie ekologicznej. Ta zawiera dane dotyczące ilości przepływu wody na każdą sekundę używalności. Najlepsze są baterie łazienkowe z symbolem „Z”, jeśli weźmiemy pod uwagę baterie umywalkowe. Te zużywają nie więcej niż 0,15 l na sekundę, co daje 9 l na minutę. Najczęściej są to baterie jednouchwytowe, które posiadają specjalne eko przyciski i eko blokady. To również baterie bezdotykowe. Wśród tych, które cieszą się największą popularnością, znajduje się bateria jednouchwytowa Hansgrohe – Bateria Umywalkowa My Sport M (6193130) czy też Armatura Kraków – Bateria Umywalkowa Eco (6369136). Wybierając zaś baterię prysznicową, o wiele lepiej sprawdzi się ta z symbolem „B” bądź „C”. Taka musi charakteryzować się nieco większym przepływem wody, nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co daje 25 l na minutę. Oszczędni powinni wybierać codzienne kąpiele właśnie w prysznicu aniżeli w wannie. Okazuje się, że zużycie wody jest wtedy nawet kilkukrotnie niższe. Wybierać można spośród takich modeli jak Bateria Natryskowa Gatun brąz (1299502), Invena – Zestaw Prysznicowy z deszczownicą Rineja (2732154) czy Deco Line – Bateria jednouchwytowa prysznicowa Lonja (2504306).

2. Bateria łazienkowa z perlatorem

Sposób montażu baterii umywalkowej uzależniony jest przede wszystkim od poprowadzenia instalacji kanalizacyjno-wodnej. Wyróżnia się baterie umywalkowe:

Baterie, które pozwalają na zużycie mniejszej ilości wody, to również te z perlatorem (areatorem). Przy wyborze warto zwrócić uwagę na konstrukcję kranu. Ten z perlatorem będzie zawierał specjalną siatkę na końcu wylewki. Jej zadaniem jest napowietrzanie strumienia napływającej wody. Perlator podnosi też ciśnienie wody, co daje wrażenie korzystania z natrysku wody o większym strumieniu. Dzięki temu korzystanie z baterii jest w pełni komfortowe i szybkie. Wylicza się, że baterie łazienkowe z perlatorem pozwalają na generowanie oszczędności wody w zakresie od 15% do nawet 60%. Dzisiaj praktycznie każda bateria wannowa, prysznicowa oraz umywalkowa posiada areator. Doskonałym przykładem może być Deco Line – Bateria jednouchwytowa wannowa Lonja (2504298). Warto wybierać te ze strumieniem typu „spray”. Nieco mniej ekonomicznie wypadają te ze strumieniem kaskadowym.

3. Bateria z jednym uchwytem

Opłaty za wodę będą niższe także wtedy, gdy używana bateria łazienkowa będzie posiadać jeden uchwyt regulujący zarówno ciśnienie strumienia wody, jak i jej temperaturę. Co ciekawe, coraz więcej producentów stawia też na ograniczniki przepływu wody oraz ograniczniki temperatury wody. Oznacza to, że użytkownik przy pomocy tylko jednego uchwytu może zmieniać ciśnienie wypływającej wody bez zmiany temperatury albo właśnie temperaturę bez zmiany siły strumienia. Takie modele baterii są ekonomiczne bez względu na miejsce montażu, przy wannie, nad umywalką czy też w prysznicu. Wśród baterii jednouchwytowych, dzięki którym regulacja wody następuje szybko, wyróżnia się Deco Line – Bateria jednouchwytowa wannowa Akahu (2838811) oraz Armatura Kraków – Bateria natryskowa Eco (6369151). Korzystnym rozwiązaniem jest również zastosowanie baterii w termostatem, dzięki któremu temperatura wypływającej będzie zawsze taka sama, zgodnie z indywidualnymi ustawieniami. Pozwala to na oszczędności czasu, który trzeba poświęcić na jej regulację.

4. Innowacyjne rozwiązania, które pozwalają oszczędzać

Producenci armatury łazienkowej wciąż zaskakują. Dzisiaj, aby generować oszczędności z tytułu zużycia wody, można wybierać nie tylko baterie, które działają bezdotykowo. Innowacją są takie, które można programować – naleją one do wanny dokładnie tyle litrów wody, ile potrzebujemy. Dostępne są też baterie z ledowym sygnalizatorem, który zaświeci się na czerwono, by poinformować o nadprogramowym zużyciu wody, na przykład podczas mycia rąk.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry