Jak przeprowadzić metamorfozę łazienki? Niedrogie sposoby

jak dobrac fugi big

Metamorfoza łazienki nie musi być poważną i długotrwałą inwestycją. Aby zupełnie odmienić wnętrze, nie trzeba kuć płytek ani zrywać podłóg – wystarczy pomalować płytki lub przeprowadzić gruntowne czyszczenie fug. Pozwala to zaoszczędzić czas i wykonać remont niższym nakładem środków i energii.
Kucie i układanie nowych płytek może być bardzo kosztownym sposobem na remont łazienki. Kafelki łazienkowe można stosunkowo niskim nakładem czasu i pieniędzy zupełnie odmienić z wykorzystaniem farby do płytek. Zamiast generalnego remontu posadzki można także przeprowadzić renowację wnętrza – na przykład położyć nowe płytki na stare i dzięki temu uniknąć pracochłonnego kucia. Te sposoby pomagają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, aby jednak metamorfoza łazienki była skuteczna, należy przestrzegać kilku zasad.

1. Metamorfoza łazienki musi być dobrze zaplanowana 2. Malowanie płytek – prosta metamorfoza łazienki w kilku krokach
3. Jak odnowić płytki podłogowe w łazience? 4. Czyszczenie fug i fugowanie płytek

1. Metamorfoza łazienki musi być dobrze zaplanowana

Przed zaplanowaniem prac oraz wyposażeniem się w niezbędne materiały i narzędzia, trzeba ocenić jakość i stan techniczny kafelków, które są ułożone na ścianach oraz posadzce. Płytki ścienne nie powinny mieć ubytków, a płytki podłogowe muszą doskonale trzymać się podłoża. Trzeba pamiętać, że kafelki łazienkowe przeznaczone do malowania nie mogą być popękane, gdyż farba nie przykryje takich niedoskonałości.
Z kolei płytki podłogowe, które nie są dobrze związane z podłożem powinny zostać naprawione, bo w przeciwnym razie nowa posadzka może się odspajać. Można to sprawdzić uderzając w płytki trzonkiem młotka – jeśli po uderzeniu w płytkę usłyszysz głuchy odgłos oznacza to najpewniej, że pod spodem brakuje zaprawy. Zanim przystąpisz do planowania remontu płytek, sprawdź też, czy nowa posadzka nie będzie utrudniać otwierania drzwi do łazienki. Nowa warstwa kafelków to nawet o kilkanaście milimetrów wyższa podłoga. Warto o tym pamiętać przed przystąpieniem do prac.

2. Malowanie płytek – prosta metamorfoza łazienki w kilku krokach

Malowanie płytek łazienkowych powinno zacząć się od odpowiedniego przygotowania do renowacji, czyli uzupełnienienia ubytków. Jeśli płytki podłogowe luźno trzymają się podłoża, należy je skuć, natomiast ubytki trzeba zaszpachlować szybkoschnącą zaprawą malarską. Pokruszone spoiny najlepiej usunąć i wypełnić zaprawą naprawczą.
Przed malowaniem płytek ściennych koniecznie trzeba pamiętać o usunięciu starego silikonu. Silikon do fug jest materiałem, którego nie da się trwale pomalować, dlatego należy się go pozbyć, a następnie uzupełnić po wykonaniu prac. Przed przystąpieniem do malowania, płytki ścienne należy dokładnie umyć detergentem, odtłuścić i wysuszyć. Zazwyczaj wystarczą dwie warstwy farby do płytek, jednak w niektórych wypadkach pożądany efekt można uzyskać po nałożeniu trzech warstw. Pierwsze malowanie polega zazwyczaj na położeniu farby do gruntowania. Taki podkład nakłada się nie tylko na płytki, ale też na fugi. Pamiętaj, że do malowania kafelków nie nadają się wałki z gąbki. Najlepiej sprawdzają się specjalne wałki lub pędzelki do fug, a do malowania płytek – wałek z krótkim włosiem. Po zagruntowaniu, płytki zazwyczaj wysychają cały dzień. Po upłynięciu tego czasu można przystąpić do właściwego malowania.

3. Jak odnowić płytki podłogowe w łazience?

Chcąc przeprowadzić metamorfozę łazienki nieco tańszym kosztem, możesz zdecydować się na połozenie nowych płytek podłogowych bez skuwania starych.

Zanim jednak rozpoczniesz układanie płytek, warto zaplanować ich rozmieszczenie. Stare spoiny nie powinny pokrywać się z nowymi fugami. Aby tego uniknąć, wystarczy wybrać kafelki łazienkowe o odrobinę większym rozmiarze, niż stare. Jeśli płytki łazienkowe mają bardzo gładką powierzchnię, można je delikatnie zmatowić papierem ściernym bądź też pokryć preparatem gruntującym, dzięki któremu powierzchnia będzie szorstka i zyska lepszą przyczepność.
Idealnie nadają się do tego na przykład preparaty gruntujące z dodatkiem piasku kwarcowego. Układanie płytek na tak przygotowanym podłożu przebiega tak samo, jak układanie płytek na wylewce, warto jednak uważnie wybrać mocny klej do płytek. Dobrze nadają się do tego kleje do płytek o zwiększonej klasie przyczepności, którą określa parametr C. Szukaj preparatów o klasie przyczepności min. C2 według normy PN-EN 12004 oraz o jednocześnie zwiększonej elastyczności według klasy S1.

4. Czyszczenie fug i fugowanie płytek

W przypadku, gdy płytki w łazience są w doskonałym stanie, metamorfoza łazienki może ograniczyć się jedynie do odświeżenia i wyczyśczenia, albo pomalowania fug. To między innymi od wyglądu wypełnień pomiędzy płytkami zależy wygląd całej łazienki, dlatego fugi powinny być czyste i świeże.
Jeśli zachodzi potrzeba wymiany fugi, należy najpierw delikatnie usunąć starą fugę, wykorzystując w tym celu specjalne narzędzia, na przykład rylec. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić płytek. Puste szczeliny powinny być oczyszczone z pyłu, na przykład z wykorzystaniem odkurzacza, a następnie zagruntowane środkiem gruntującym, który ułatwi wiązanie nowej fugi.
Po przygotowaniu podłoża można już przystąpić do położenia nowej fugi. Przydatnym narzędziem jest gumowa paca do fugowania, która pozwala równomiernie rozłożyć materiał w szczelinach pomiędzy płytkami. Fuga do płytek może być także pomalowana na nowo, jednak w takim wypadku, warto sprawdzić, czy wybrany preparat nie będzie odbarwiał ceramicznych płytek. Aby zabezpieczyć kafelki przed uszkodzeniem, wystarczy dokładnie okleić ich krawędzie taśmą malarską.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry