Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Płytki łazienkowe to jeden z ważniejszych elementów aranżacji, który podkreśla styl łazienki. Aby uzyskać efektowną i spójną kompozycję z dobraną armaturą, wyposażeniem i dodatkami, wykończenie płytkami ceramicznymi lub gresami musi być trwałe. Prawidłowo dobrany klej do glazury to połowa sukcesu podczas montażu płytek do łazienki. Wybierając klej do kafelków łazienkowych, zwróć uwagę na rodzaj podłoża, na którym będzie układana glazura, miejsce montażu oraz warunki, jakie panują w łazience.
1. Parametry klejów do płytek łazienkowych – na co zwrócić uwagę? | 2. Jak dopasować klej do rodzaju płytek? |
3. Jak wybrać klej do płytek w zależności od rodzaju podłoża? |
Zgodnie z normą europejską, każda zaprawa klejąca do glazury powinna zawierać szczegółowe oznaczenia na opakowaniu, dotyczące typu i klasy produktu. Wyróżniamy typy klejów do płytek, oznaczone literami:
C – klej cementowy
D – klej dypresyjny
R – klej reaktywny, czyli oparty na bazie żywic reaktywnych
Zaprawy klejące do kafelek dzieli się dodatkowo na klasy, które świadczą o przyczepności kleju. Oznacza się je numerami: 1 – kleje normalnie wiążące i zwykłe oraz 2 – kleje o zwiększonej przyczepności do podłoża. Kleje do płytek opisane są również symbolami literowymi, które wskazują, czy klej jest szybkowiążący (F), ma wydłużony czas otwarty (E) lub ma zmniejszony spływ (T). Poza tymi oznaczeniami warto również zwrócić uwagę, czy klej jest odkształcalny (S1), czy wysoko odkształcalny (S2).
Dobierając klej do płytek, sprawdź jego przyczepność i elastyczność. Dzięki nim, zaprawy dobrze sprawdzą się przy układaniu w łazience płytek ceramicznych, gresu, terakoty, ale także marmuru lub szklanej mozaiki. Przed wyborem, zastanów się, czy klej ma posłużyć zarówno do montowania glazury na podłodze, jak i na ścianie.
Do montażu płytek wewnątrz pomieszczenia warto zastosować klej wodoodporny. Poza tym, glazura będzie mniej narażona na szybkie pęknięcia, jeśli dopasujesz klej do konkretnego typu płytek, jakie zamierzasz zamontować w łazience. W przypadku najczęściej stosowanych płytek gresowych sprawdzi się elastyczny klej o podwyższonej przyczepności. Jeśli gres będzie układany na starych płytkach, wybierz klej dypresyjny lub zaprawę klejącą zawierającą cement szary. Kleje do gresu i klinkieru mają dużą siłę wiązania, więc w łazience możesz zastosować płytki o dużych rozmiarach, jednak o niskiej nasiąkliwości.
Taki sam rodzaj kleju uniwersalnego możesz wybrać do płytek szklanych, marmuru, piaskowca, gresu szkliwionego i mozaiki, które najtrudniej przymocować do powierzchni. To materiały o gładkiej i nienasiąkliwej fakturze, dlatego podczas ich montażu postaw na zaprawy klejące stworzone na bazie białego cementu. W przeciwnym razie, klej do glazury może przebijać i powodować przebarwienia na płytkach.
Jeśli w łazience planujesz zastosowanie płytek kamiennych, dopasuj zaprawę klejącą do ich stopnia wrażliwości. Do stopnia I wybierz klej uniwersalny, do II – klej szybkowiążący klasy C2F, natomiast do stopnia III – klej reaktywny klasy R2.
Płytki wielkoformatowe o podobnych właściwościach do gresu, wymagają zastosowania kleju o wysokiej przyczepności oraz tworzenia zespoleń i wiązań cementowych. W zależności od wielkości płytki, doskonale sprawdzi się tutaj klej o klasie C2 S1 lub C2 S2.
Oprócz dopasowania odpowiednich parametrów kleju do kafelków i rodzaju płytek, istotne przy wyborze zaprawy klejącej jest dobranie jej do podłoża. Ze względu na rodzaj powierzchni, na jakiej będą montowane płytki łazienkowe, producenci wyróżnili dodatkowy podział klejów do glazury na cienkowarstwowe (od 2 mm do 5 mm), które sprawdzają się na gładkich powierzchniach oraz średniowarstwowe (od 4 mm do 20 mm) i grubowarstwowe (ok. 2 cm), zalecane do stosowania na nierównych ścianach.
Do montażu płytek wielkoformatowych, zwłaszcza na podłożu z ogrzewaniem podłogowym, zastosuj kleje samorozpływne o upłynnionej konsystencji, która pozwala po dociśnięciu płytki wypełnić pod nią przestrzeń. Ograniczenie pustych przestrzeni zapobiegnie pękaniu glazury podczas użytkowania. Zamontowanie ogrzewania podłogowego wymaga stosowania kleju do płytek odpornego na odkształcenia podłoża, o zwiększonej przyczepności.
Do tynków cementowych, betonów ściennych czy gipsowych zaleca się stosowanie zwykłego kleju do płytek normalnie wiążącego lub o zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie otwartym. Płytki będą trwale zamontowane, jeśli podłoże zostanie zagruntowane emulsją. Jeśli glazura będzie układana na ścianie, warto dodatkowo zastosować klej o zmniejszonym spływie. Do montażu glazury na ścianach murowanych wybieraj podstawowe kleje klasy C1T lub C1TE, a do układania kafelków na płytach OSB lub lamperii – zaprawy klejące z cementem, dypresyjne oraz kleje o klasie C2 lub D2, które mają zwiększoną przyczepność.
Wykańczanie płyt kartonowo-gipsowych w łazience wymaga stosowania bardzo elastycznych i przyczepnych zapraw, takich jak kleje cementowe zwykłe klasy C1 lub C2. W zależności od rodzaju płytek, warto wybrać również kleje normalnie wiążące, a po uprzednim nałożeniu warstwy gruntującej – zaprawy klejowe o podwyższonych parametrach przyczepności.
Wybór odpowiedniego kleju do płytek montowanych w łazience nie jest prosty. Podczas dopasowania zaprawy klejącej musisz wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w Twojej łazience, parametry, jakie posiadają wybrane kleje do glazury oraz rodzaj płytek i podłoże, na jakim będą układane. Różne typy i klasy klejów dobieraj do montażu kafelków na ścianie, posadzce z ogrzewaniem podłogowym lub obudowy armatury z płyt kartonowo-gipsowych.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.