Zlew do kuchni - ceramiczny, granitowy, stalowy? Jedno, czy dwukomorowy? Jaki zlewozmywak wybrać?

zlew-cover

Wybór nowego zlewozmywaka to szansa na całkowitą odmianę charakteru i funkcjonalności twojej kuchni. Na rynku znajdziemy dziś modele o wielu kształtach i zastosowaniach. Zlewy kuchenne dwukomorowe i jednokomorowe, zlewozmywaki ceramiczne, stalowe, a nawet granitowe – do wyboru, do koloru. Chcąc mieć pewność, że po zakupie konkretnego egzemplarza otrzymasz kuchnię ze swoich marzeń, weź pod uwagę kilka istotnych czynników.

Odpowiedni materiał i rozmiar to tylko dwa elementy mające istotny wpływ na wybór zlewozmywaka. Innym czynnikiem jest kwestia samego umiejscowienia. W tym wypadku do wyboru dostajemy zlewy podblatowe i wpuszczane. Które najlepiej pasują do twojej kuchni? Podpowiadamy!

1. Zlewozmywak ceramiczny, granitowy, stalowy 2. Zlew wpuszczany czy podblatowy?
3. Rozmiar zlewu ma znaczenie! 4. Zlewozmywak kuchenny a szafki kuchenne
5. Zlewozmywak dwukomorowy, jednokomorowy czy półtorakomorowy? 6. A może zlew narożny?
7. Samodzielny montaż zlewozmywaka – narzędzia
Zlew ceramiczny

1. Zlewozmywak ceramiczny, granitowy, stalowy

W kategorii zlewów kuchennych klient do wyboru dostaje wiele materiałów: od ceramiki, przez stal nierdzewną, żeliwo, aż po solidny granit. Decydując się na wymianę starego modelu bądź przede wszystkim realistą. Weź pod uwagę, jak często i w jakim celu używałeś do tej pory zlewozmywaka i z jaką częstotliwością (i dokładnością) go czyściłeś. Ceramika cechuje się szczególną podatnością na zadrapania i poplamienia. Nie są to oczywiście uszkodzenia trwałe (odrobina wysiłku i inwestycja w odpowiednie środki pozwala się ich pozbyć), jednak już na wstępie powinieneś oszacować, czy masz na to wystarczająco dużo czasu i determinacji. Jeżeli nie, zainwestuj w zlewozmywak ze stali nierdzewnej o gustownym, minimalistycznym designie. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne i na pewno łatwiejsze w utrzymaniu w idealnym stanie.

Sprawdź całą naszą ofertę zlewozmywaków kuchennych w OBI.

2. Zlew wpuszczany czy podblatowy?

Jak już sugeruje sama nazwa, wpuszczany zlew ceramiczny bądź stalowy umieszczany jest w blacie tak, by na zewnątrz wystawała jego krawędź. Model podblatowy montuje się z kolei pod blatem w taki sposób, żeby stanowił jednolitą płaszczyznę z resztą mebla. Jest to idealny wybór dla osób, które pragną zmaksymalizować dostępną przestrzeń na blacie. Jeżeli zatem kochasz idealny szyk i porządek, ten zlewozmywak kuchenny może być dla ciebie jedyną opcją. Brak krawędzi i prostych kątów między zlewem a blatem ogranicza możliwość osadzania się brudu i resztek jedzenia, a więc gwarantuje oszczędność czasu i środków, jakie pochłania zwykle czyszczenie mebli. Co ciekawe, zlewozmywaki stalowe podwieszane uważane są za modele z najwyższej półki, a więc decydując się na taki zakup, możesz nawet zwiększyć wartość swojego mieszkania.

Zlewozmywak jednokomorowy wpuszczany stanowi wybór bardziej ekonomiczny, co wcale nie musi oznaczać opcji gorszej. Przede wszystkim są to modele łatwiejsze w montażu. Owszem, jego czyszczenie będzie wymagało większego nakładu pracy, narzędzi i środków, jednak jeżeli chcesz samodzielnie zainstalować zlew, jest to wybór dla ciebie.

Zlew stalowy jednokomorowy

3. Rozmiar zlewu ma znaczenie!

Aby wybrać właściwy rozmiar zlewu, należy znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Pierwsze dotyczy budżetu. Na jak wielki zlewozmywak cię stać? Pamiętaj, że im bardziej pokaźny gabaryt (jak na przykład zlewozmywaki dwukomorowe lub modele z dodatkowym ociekaczem), tym większa cena. Jeżeli masz określony budżet, którego musisz się trzymać, poszukaj modelu nieco mniejszego. Kolejne pytanie brzmi: jak często używasz zlewu? Jeśli nie należysz do zapalonych kucharzy, prawdopodobnie wystarczy ci standardowe 40 do 80 centymetrów. Pamiętaj jednak, że zawsze warto wybrać model nieco większy – pod warunkiem, że masz wystarczająco dużo miejsca na blacie. Ostatnie pytanie dotyczy skali projektu. Jak duża jest twoja kuchnia? Jeżeli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, wielki zlewozmywak dwukomorowy granitowy może je przytłoczyć, co nie będzie ani estetyczne, ani funkcjonalne.

Zlew zaokrąglony

4. Zlewozmywak kuchenny a szafki kuchenne

Przymierając się do zakupu nowego zlewu do kuchni, miej na uwadze, że nie będzie on funkcjonował w próżni. Potraktuj swoje szafki jako fundament dla nadchodzącej zmiany i na tej podstawie wybierz styl nowego zlewu. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku całkowitej wymiany mebli – wtedy również powinieneś zadbać o spójność designu każdego z elementów. To jednak nie wszystko. Wybierając zlewozmywak, musisz mieć pewność, że zmieści się on na głębokość i szerokość w nowych lub starych meblach, oraz że wytrzymają one jego ciężar. Napełniony wodą zlewozmywak ceramiczny może ważyć nawet 50 kilogramów – zabudowa szafki powinna to unieść!

Jednokomorowy zlew ze stali nierdzewnej

5. Zlewozmywak dwukomorowy, jednokomorowy czy półtorakomorowy?

Jak już wiemy, obszerny zlew kuchenny dwukomorowy nie jest problemem, dopóki pasuje do mebli i nie przytłacza kuchni. Jeżeli masz miejsce i dysponujesz odpowiednimi środkami, możesz śmiało rozważać zakup modelu dwukomorowego. Jego podstawową zaletą jest możliwość oddzielania brudnych naczyń od tych już umytych, co znacznie ułatwia cały proces czyszczenia. Co więcej, umożliwia wspólne zmywanie, co stanowi ogromną oszczędność czasu, a czasem nawet gwarantuje odrobinę zabawy (zwłaszcza, jeśli w pracę angażują się dzieci lub partner).

W sklepach najczęściej natknąć się można na zlewozmywaki dwukomorowe z ociekaczem. Producenci wyposażają czasem swoje zlewy w dodatkowe użyteczne funkcje, takie jak m.in. wsuwane pod obudowę deski do krojenia, sitka, durszlaki itd.

Alternatywą może być duży zlew kuchenny jednokomorowy – doskonały wybór dla osób posiadających wielkie patelnie i inne naczynia o niestandardowych rozmiarach. Zlewozmywak tego typu to optymalne rozwiązanie do kuchni, w której do zmywania głównie używa się zmywarki, a przygotowywanie posiłków nie stanowi głównego punktu dnia.

Na rynku dostępne są również modele półtora lub dwuipółkomorowe. W tego typu zlewach komorom głównym (jednej lub dwóm) towarzyszy nieco mniejsza – pomocnicza. Użytkownicy korzystają z niej zwykle w celu mycia warzyw lub owoców. Producenci często wyposażają dodatkowe komory w tacki, sitka lub tarki.

6. A może zlew narożny?

Czy słyszałeś o zlewach kuchennych narożnych? To zupełnie odrębną kategorię zlewozmywaków, których cechą charakterystyczną jest budowa przywodząca na myśl literę "L” lub trapez. Można jednak natknąć się na modele owalne lub okrągłe, lub owalne, które również z powodzeniem mogą być zamontowane w rogu pomieszczenia.

Zlewy narożne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest problem z wystarczającą ilością miejsca. Tego typu armatura sprawdzi się również tam, gdzie gotuje się raczej sporadycznie.

7. Samodzielny montaż zlewozmywaka – narzędzia

Najprostszy w montażu jest zlew nakładany na szafkę. Wystarczy zestaw śrubokrętów i miarka. Instalacja sprowadza się zwykle do wprowadzania wkrętów w odpowiednie otwory i zakleszczaniu armatury w otworach centrujących. Należy przy tym zwracać uwagę, by zlew zawsze dosunięty był do płaszczyzny szafki. Z kolei metalowy kołnierz powinien przylegać ściśle do ściany.

Trudniej zamontować zlewozmywak wpuszczany. Tutaj niezbędna jest precyzja, odrobina fachowej wiedzy pewnej wiedzy i specjalistyczne narzędzia. Problematycznym elementem jest w tym przypadku kołnierz zlewozmywaka, który należy osadzić w wyciętym w blacie otworze. Aby to się udało, niezbędne są dokładne pomiary. Niektóre zestawy posiadają specjalne szablony instrukcyjne, które pomagają w odrysowywaniu konturów kołnierza na blacie.

Większym wyzwaniem jest przycinanie blatu. O ile mebel wykonany z drewna lub płyty wiórowej podda się ostrzu wyrzynarki, tak granit lub kompozyt wymagają działania specjalisty.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry