Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Oszczędzanie wody

Podlewanie ogrodu wężem ogrodowym.
Oszczędzanie wody jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego portfela. Dlatego też nigdy nie zużywaj wody niepotrzebnie, zawsze zakręcaj kurek kranu, kiedy akurat nie potrzebujesz wody – np. w trakcie szczotkowania zębów lub pod prysznicem. Poza tym, używając mniej ciepłej wody oszczędzasz również energię. Zdecydowanie najwięcej wody zużywa się do czynności związanych z pielęgnacją ciała i higieną osobistą. Oprócz zakręcania kranu w oszczędzaniu wody pomocne są liczne nowe urządzenia i produkty oferowane na rynku.
1. Woda – cenny zasób naturalny 2. Kran: perlatory, kartusze wodooszczędne, armatury czujnikowe
3. Prysznic: przyłącze wodooszczędne, ogranicznik przepływu, nasadki wodooszczędne, termostaty 4. WC, bidety, pisuary: mechanizmy spłuczkowe start-stop, spłuczki dwustopniowe, regulatory strumienia wody
Napełnianie szklanki wodą z kranu.

1. Woda – cenny zasób naturalny

Ponad dwie trzecie powierzchni naszej planety pokrywa woda. Wydaje się więc, że mamy jej pod dostatkiem. Dlaczego zatem powinniśmy oszczędzać wodę? Z tych dwóch trzecich zaledwie 3,5% to woda pitna. A woda pitna to artykuł spożywczy, co do którego wymagania jakościowe są szczególnie wysokie.

Jakość wody pitnej w Polsce jest zazwyczaj bardzo dobra. Najczęściej wody z kranu można używać nawet do przygotowywania posiłków dla niemowląt. W uzyskaniu takiej jakości szczególną role odgrywają ścieki – są substancje, których rozkład w oczyszczalniach ścieków jest niemożliwy lub bardzo trudny do uzyskania. Substancje te mogą okrężnymi drogami przedostawać się do wód gruntowych, co powoduje, że proces uzdatniania zajmuje więcej czasu i jest bardziej kosztowny. Jeśli zatem myjesz Twój samochód w myjni, a nie przy własnym domu oraz spłukujesz lakiery, farby, pozostałości środków farmaceutycznych itp. nie poprzez zlew czy toaletę, w sposób pośredni przyczyniasz się do poprawy jakości wody w Polsce.

W trakcie pozyskiwania wody pitnej i jej podgrzewania wykorzystywane są również inne zasoby, takie jak materiały budowlane, metale czy energia, które poprzez ich zrównoważone zużycie można oszczędzać tak samo, jak pieniądze z naszego portfela. Z tego cennego artykułu spożywczego, jakim jest woda pitna, do picia czy przygotowywania posiłków zużywamy jednak jej znikomą część. Najwięcej wody w prywatnych gospodarstwach domowych zużywa się w łazience. OBI doradzi, w jaki sposób możesz zaoszczędzić wodę i energię w rożnych miejscach Twojej łazienki. 

Cieknący kran

2. Kran: perlatory, kartusze wodooszczędne, armatury czujnikowe

Kran w łazience daje ogromne możliwości oszczędności zużycia wody. Przede wszystkim jednak należy zmienić stare przyzwyczajenia: w trakcie szczotkowania zębów czy golenia się zakręć kran, a ręce myj raczej zimną wodą – to lepsze rozwiązanie dla skóry.

Od czasu do czasu zdarza się, że kran cieknie. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby naprawić cieknący kran tak szybko, jak to możliwe, ponieważ woda kapiąca przez dłuższy czas powoduje ściekanie do zlewu ogromnej ilości wody pitnej.

W ofercie OBI znajdziesz produkty, które pomogą Tobie zaoszczędzić wodę w umywalce: perlatory nowej generacji powodują zmieszanie strumienia wody z powietrzem, redukując w ten sposób ilość zużywanej wody. Pamiętaj, że perlatorów tych nie można montować przy armaturach niskociśnieniowych. Kartusze wodooszczędne stosuje się przy jednodźwigniowych mieszaczach wody: tutaj opór dźwigni powoduje, że np. podczas mycia rąk dźwigni nie można automatycznie otworzyć do oporu. Z kolei dzięki armaturze czujnikowej już nigdy nie będziesz musiał odkręcać kranu – sterowanie elektroniczne za pomocą czujnika powoduje, że woda płynie tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebna.  

Armatura prysznicowa

3. Prysznic: przyłącze wodooszczędne, ogranicznik przepływu, nasadki wodooszczędne, termostaty

Tutaj główną dewizą jest korzystanie z prysznica, a nie kąpiel w wannie. W trakcie kąpieli zużywasz od 150 do 200 litrów wody, natomiast biorąc prysznic do odpływu spływa już tylko od 60 do 80 litrów. Pod prysznicem obowiązuje taka sama zasada, jak w trakcie mycia rąk – namydlając się, zakręcaj kran.

Przyłącze wodooszczędne, które zatrzymuje strumień wody, podtrzymuje temperaturę wody, a po namydleniu ponownie ręcznie się otwiera, może być pomocnym rozwiązaniem w oszczędzaniu zużycia wody. Ograniczniki przepływu czy wodooszczędne nasadki ograniczają ilość przepływającej wody, poprzez zmieszanie jej z powietrzem, podobnie jak w przypadku kranu. Ponadto, stosując termostaty oszczędzasz cenną energię: tutaj maksymalna czy też średnia temperatura wody jest określana przez Ciebie indywidualnie. A zatem już nigdy nie będziesz musiał odczekać i spuścić z kranu nieco wody, aby uzyskać przyjemną temperaturę. Już nigdy nie doznasz też tego nieprzyjemnego momentu, gdy woda wypływająca z kranu jest znów za gorąca.


Spłuczka toaletowa

4. WC, bidety, pisuary: mechanizmy spłuczkowe start-stop, spłuczki dwustopniowe, regulatory strumienia wody

W starych spłuczkach do toalety spływało przynajmniej 9 litrów wody: to tyle, ile w krajach rozwijających się jedno dziecko potrzebuje dziennie do picia, umycia się i przygotowania posiłków. Dlatego też wyposaż Twoją starą spłuczkę w mechanizm start-stop lub zastąp ją nowoczesną spłuczką, która zużywa przeciętnie przynajmniej o 3 litry mniej wody.

Obok sprawdzonego mechanizmu spłuczkowego start-stop, który trzeba uruchomić ręcznie w trakcie spłukiwania wody w toalecie, oferujemy również spłuczki dwustopniowe: po naciśnięciu dużego przycisku do toalety spływa 6 litrów wody, natomiast mały przycisk najczęściej jest wystarczający i zużywa jedynie 3 litry wody. 

Montaż pisuaru może również być wodooszczędnym rozwiązaniem. W przypadku armatury spłuczkowej, która nie wymaga instalacji spłuczki i pobiera wodę do spłukiwania bezpośrednio z rurociągu zasilającego, zaleca się zastosowanie regulatora strumienia wody, dzięki któremu można ustawić ilość wody do spłukiwania. W przypadku bidetów obowiązuje ta sama zasada, jak w przypadku kranów umywalkowych i armatury prysznicowej: sensownym rozwiązaniem jest instalacja ogranicznika przepływu, który miesza wodę z powietrzem, podobnie jak wodooszczędne kartusze.

Jeśli planujesz budowę lub gruntowny remont domu, pamiętaj od początku o zrównoważonym zużyciu wody: możesz przykładowo podłączyć dopływ wody do spłuczki do zbiornika na deszczówkę lub zastosować inteligentne pompy do wody użytkowej.
Do góry