Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Okap kuchenny - jaki pochłaniacz wybrać do kuchni?

Kobieta w eleganckiej kuchni włącza okap kuchenny

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez okapu. Jest to sprzęt niemal tak niezbędny jak kuchenka, lodówka, czy zmywarka. Pomimo że cechą nadrzędną okapów jest pochłanianie zapachów powstających podczas przygotowywania potraw, mogą one wspaniale zdobić każdą kuchnię. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku właściwe dopasowanie tego elementu do wystroju i charakteru pomieszczenia. W tym poradniku przyjrzymy się różnym rodzajom okapów.

Okapy dzielimy na dwa typ: pochłaniacze kuchenne i okapy kominowe. Te drugie podłączone są bezpośrednio do wentylacji budynku, co sprawia, że nie tylko niwelują problem intensywnych zapachów, ale również zapewniają odpowiednią wentylację. Pochłaniacze nie mając zewnętrznego ujścia, zapewniając wyłącznie pochłanianie silnych woni. Czy jednak każdy klient ma wybór między tymi dwoma typami opisywanego sprzętu? Niekoniecznie. Zwróćmy uwagę, że okap kominowy zamontować możemy tylko tam, gdzie jest dostęp do wyciągu, co wcale nie stanowi reguły w każdej kuchni. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości, pozostaje wybór pochłaniacza.

1. Okap podszafkowy 2. Okap kuchenny kominowy
3. Okap kuchenny wyspowy 4. Okap kuchenny do zabudowy
5. Montaż okapu – o czym trzeba pamiętać?
Okap podszafkowy

1. Okap podszafkowy

Okap podszafkowy jest stosunkowo niewielki i łatwy w montażu, co sprawia, że idealnie nadaje się do mniejszych kuchni.

Urządzenia tego typu działają w trybie zamkniętym, pochłaniając brudne powietrze, filtrując je, a następnie wypuszczając do pomieszczenia czyste. Filtry są zwykle dwa: aluminiowy i węglowy. Pierwszy wychwytuje tłuszcz, natomiast drugi usuwa nieprzyjemne zapachy. Żeby okap spełniał swoją rolę, filtry należy co jakiś czas wymieniać (zgodnie z zaleceniami producenta).

Wśród zalet okapów podszawkowych najczęściej wymieniane są ich niewielkie rozmiary, możliwość wkomponowania w zabudowę, minimalistyczne wzornictwo (a więc uniwersalność) i niska cena. Jest to zatem idealny wybór do kuchni o małym metrażu.

Wybierz okap podszawkowy do swojej kuchni w OBI.

Okap kuchenny kominowy w nowoczesnej kuchni

2. Okap kuchenny kominowy

Okapy kuchenne kominowe nazywamy również okapami przyściennymi, gdyż montujemy je tuż przy ścianie. Modele tego typu charakteryzują się kominem przykrywającym rurę szybu wentylacyjnego.

Kluczowym parametrem przy zakupie okapu kominowego jest jego wydajność. Podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę. Optymalna wydajność równa jest sześciokrotności kubatury kuchni, gdyż tylko wtedy okap jest w stanie przefiltrować powietrze w kuchni sześć razy na godzinę.

Wydajność dostępnych na rynku okapów kuchennych kominowych to najczęściej od 160 do 800 m3/h.

Sprawdź naszą ofertę okapów kominowych w OBI.

Dobrej klasy kuchenny okap wyspowy

3. Okap kuchenny wyspowy

Wielu z nas marzy o nowoczesnej, estetycznej, niezwykle funkcjonalnej i sprzyjającej relacjom towarzyskim kuchni z otwartą przestrzenią.  Wyspa kuchenna to zwykle pierwsze, o czym myślimy, biorąc pod uwagę tego typu rozwiązanie aranżacyjno-architektoniczne. Duża przestrzeń, zwiększona mobilność i możliwość wspólnego przyrządzania posiłków w gronie rodziny lub przyjaciół to podstawowe zalety ulokowanej centralnie kuchenki. Jednak łącząc salon z kuchnią, powinniśmy tym bardziej zadbać, by zapachy przyrządzanych dań nie dominowały na całej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż okapu kuchennego wyspowego.

Myśląc o kuchni z płytą grzewczą ulokowaną na środku pomieszczenia, czyli na wyspie, okap wyspowy jest jedynym słusznym wyborem. Montujemy go bezpośrednio do sufitu, łącząc z wyjściem wyciągu wentylacyjnego. Olbrzymią zaletą tego typu sprzętu jest jego moc. Wiąże się to z centralnym ulokowaniem wyspy kuchennej w pomieszczeniach o większej przestrzeni. Tego typu kuchnie wymagają urządzeń o dużej wydajności, posiadających silniki mocniejsze niż te z modeli montowanych w mniejszych pomieszczeniach.

Poza funkcją czysto użytkową, okapy wyspowe spełniają również rolę estetyczną. Na rynku dostępne są okapy wyspowe o zróżnicowanej estetyce wzornictwa, które dopasować można do wystroju każdej kuchni – niezależnie, czy panuje w niej klimat bardziej klasyczny, czy nowoczesny, charakteryzujący się aranżacyjną ascezą.

Przygotowując się do zakupu okapu wyspowego, dokonajmy wcześniej dokładnych pomiarów pomieszczenia. Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest właściwe dopasowanie modelu do szerokości płyty grzewczej. Jeżeli kupimy okap węższy, jego skuteczność będzie mniejsza, a estetyka kuchni zostanie zaburzona. Nie bez znaczenia jest również poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Zbyt głośna praca okapu będzie zakłócać rozmowy, rozkoszowanie się muzyką, a nawet nie pozwoli nam się skupić przy gotowaniu.

Na koniec zostawiliśmy czynnik równie ważny, co pozostałe, czyli design.  Okap źle dobrany pod względem stylistyki może poważnie zaburzyć wizualną harmonię kuchni, dlatego należy pamiętać, by jego wygląd współgrał z wystrojem pomieszczenia. Nowoczesne modele opisywanych urządzeń, poza ascetycznym designem, bywają wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia takie jak podświetlenie halogenowe lub wyświetlacz cyfrowy. Bywają również takie, który swoim wyglądem wcale nie przypominają okapu, a na przykład eleganckie lampy! Co więcej, na rynku dostępne są modele o wielu opcjach kolorystycznych – w tym naprawdę fantazyjnych. Przeglądając bogate katalogi producentów okapów, trafimy na egzemplarze nawiązujące do stylistyki lat 60. ubiegłego stulecia, elegancji międzywojennego art deco, wystroju rustykalnego, a nawet dworskiego.

Sprawdź naszą pełną ofertę okapów kuchennych w OBI.

Elegancki i trwały kuchenny okap do zabudowy

4. Okap kuchenny do zabudowy

Okap kuchenny może pełnić rolę wyciągu lub pochłaniacza, dlatego przed zakupem powinniśmy wiedzieć, na czym nam bardziej zależy. Wyciąg jest urządzeniem pracującym w trybie otwartym, a więc nieprzyjemne zapachy, brud i tłuszcz wyprowadzane są na zewnątrz – poza mieszkanie. Dzięki wyciągowi w kuchni nie panuje zaduch, gdyż gorące powietrze opuszcza pomieszczenie.

W kategorii efektywności wyciągi przodują wśród wszystkich typów okapów. Są to urządzenia o dużej mocy i szybkości działania. Nie jest to jednak urządzenie, które zamontować można w absolutnie każdym domu – do montażu wyciągu niezbędny jest bowiem dostęp do przewodu kominowego. Ten wymóg wyklucza na ogół instalację tego typu okapu w mieszkaniu niebędącym domem jednorodzinnym.

W mieszkaniu lepiej sprawdzi się pochłaniacz. Jak już wspominaliśmy, jest to urządzenie działające w trybie zamkniętym, a więc niewymagające podłączenia do przewodu kominowego. Choć pochłaniacze skutecznie filtrują powietrze, nie zapewniają chłodzenia powietrza.

Montarz okapu kuchennego krok po kroku

5. Montaż okapu – o czym trzeba pamiętać?

Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością czasu i ufamy swoim umiejętnościom majsterkowicza, możemy pokusić się o samodzielne zawieszenie okapu. Trzeba wtedy pamiętać o kilku być może oczywistych, ale istotnych kwestiach.

  • Trzymać się instrukcji!

    Nadmierna pewność siebie i zaufanie do swoich możliwości bywa zgubna – zwłaszcza kiedy nie jesteśmy specjalistami. Pamiętajmy, że instrukcja nie jest zbędnym kawałkiem papieru dołączanym do sprzętu pro forma. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, przestudiujmy dokładnie zalecenia producenta, aby mieć pewność, że okap po zamontowaniu będzie spełniał swoją rolę.

  • Mieć narzędzia w pogotowiu!

    Rozpoczynając każdą pracę domową, warto mieć sto procent pewności, że dysponujemy absolutnie wszystkimi niezbędnymi narzędziami i akcesoriami. Do montażu okapu niezbędny będzie zestaw: wiertarka udarowa, zestaw śrubokrętów, ołówek, poziomica, kołki rozporowe, wkręty, opaski zaciskowe. To absolutna podstawa, bez której nie warto nawet zaczynać montażu. Wszystkie narzędzie do montażu okapu kupisz w naszych marketach OBI.

Do góry