Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Montaż sauny z gotowych elementów w 6 krokach

Majsterkowicz na tle nowej, własnoręcznie wybudowanej sauny.

Do budowy sauny nie musisz zatrudniać fachowców. Z pomocą niniejszej instrukcji możesz samodzielnie zmontować swoją nową saunę z gotowych elementów. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas: wizyta we własnej saunie będzie możliwa już wkrótce po jej zmontowaniu. Pamiętaj, że zawartość zestawów saun z gotowych elementów może się od siebie różnić; z tego względu zawsze przestrzegaj dołączonej do produktu instrukcji montażu. Ponieważ większość etapów montażu różnego rodzaju saun jest jednak bardzo do siebie podobna, niniejsze Porady OBI przydadzą się przy każdej saunie, ponieważ zawierają cenne informacje dotyczące montażu i potrzebnych narzędzi

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz montuje ramę sauny i poziomuje ją za pomocą poziomnicy.

Krok po kroku 1 - montaż ramy sauny

Do montażu sauny z gotowych elementów potrzebujesz następujących narzędzi: młotek, dobijak, wkrętarka, poziomnica, klucz do śrub z łbem walcowym o gnieździe sześciokątnym, ołówek, calówka, metrówka.

Na początku połóż ramę sauny na podłodze wpustem do góry. Odległość między ramą a ścianą powinna wynosić przynajmniej 5 cm. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy rama jest wypoziomowana. Jeśli nie jest, możesz wyrównać ją, podkładając pod nią drewniane podkładki. Ważne, aby rama przylegała do podłoża całą swoją powierzchnią. W przeciwnym razie konstrukcja będzie obciążana punktowo. Następnie połącz wszystkie elementy ramy za pomocą dołączonych do zestawu kołków rozporowych oraz wkrętów.

Kolejny etap budowy sauny rozpocznij od elementów ściennych narożnika, do którego mocuje się kolejne ścianki.

Krok po kroku 2 - montaż pierwszego narożnika sauny

Wciśnij pierwszy słupek narożny w jeden z tylnych narożników ramy sauny. Następnie wsuń pierwszy element ścienny w ramę piórem w dół, obok słupka narożnego. Po drugiej stronie słupka narożnego wsuń drugi element ścienny. Jeśli jest to konieczne, użyj do tego młotka i dobijaka, a słupki połącz z elementami ściennymi za pomocą wkrętów. Jeśli instrukcja montażowa przewiduje użycie taśmy uszczelniającej do elementów ściennych, należy taką taśmę przykleić.

Majsterkowicz przy saunie w stanie surowym z zamontowanymi ścianami.

Krok po kroku 3 - ukończenie stanu surowego sauny

Wmontuj w ramę pozostałe elementy ścienne, w razie potrzeby użyj do tego młotka i dobijaka. Zwróć uwagę na to, aby wewnętrzna, opisana strona ścianki rzeczywiście znajdowała się wewnątrz, czyli skierowana była do środka sauny.

Ścianki wewnętrzne można poza tym poznać po widocznych drewnianych elementach, do których w kolejnym etapie montażu przytwierdza się uchwyty na ławki. Zamontuj wszystkie ściany w przeznaczonych do tego miejscach, w razie potrzeby możesz przykręcić je za pomocą dołączonych do zestawu listew. Jeśli montowana sauna jest sauną z gotowych elementów z piórkiem z drewna litego, wpasuj pióro pomiędzy poszczególne elementy i przymocuj wszystkie części od góry za pomocą klamry.

Majsterkowicz montuje drzwi do sauny z gotowych elementów.

Krok po kroku 4 - montaż drzwi sauny

Wpasuj drzwi sauny w ramę w przeznaczonym do tego miejscu, pamiętając o tym, aby listwy maskujące zachodziły na ramę. Zwykle dołączone do zestawu drzwi są już gotowe i nie trzeba ich skręcać. Jeśli nie, złóż je zgodnie z dołączoną do nich instrukcją montażową.

Zamontuj drzwi po obu stronach do bocznych elementów ściennych, używając do tego wkrętów. W zależności od konstrukcji sauny wsuń teraz na górze listwę i sprawdź za pomocą poziomnicy, czy sauna jest odpowiednio wypoziomowana.

Majsterkowicz montuje dach sauny, przykręcając go od góry do ścianek.

Krok po kroku 5 - montaż dachu sauny

Teraz zamocuj elementy dachu, przykręcając je za pomocą wkrętarki. Listwy wewnętrzne zamontuj zgodnie z dołączoną instrukcją montażową, a następnie umieść w odpowiednim miejscu elementy dachu i je przykręć.

Piec do sauny można zamontować samodzielnie, ale jego podłączenie może przeprowadzić wyłącznie specjalista.

Krok po kroku 6 - wykończenie wnętrza sauny: położenie instalacji oraz montaż pieca i ławek

Wykończenie wnętrza sauny rozpocznij od położenia przewodów w przeznaczonych do tego korytkach kablowych, a następnie zmierz poszczególne listwy pod ławki. Dzięki temu przymocujesz ławki do odpowiednich listew. Pomiary powinny być bardzo dokładne. Na koniec zamontuj osłonę pieca i przykręć piec. Piec należy koniecznie umieścić w miejscu przewidzianym przez producenta. Nie zapomnij go przykręcić. Pamiętaj przy tym o zachowaniu odpowiedniego odstępu między piecem a sufitem (zwykle przynajmniej 110 cm) i ścianą (zwykle przynajmniej 7 cm).

Podłączenie pieca i urządzenia sterującego zleć wykwalifikowanemu elektrykowi. Prawidłowe uruchomienie pieca przez elektryka zapewnia bezpieczeństwo i zachowanie gwarancji.

Na koniec, jeśli zestaw obejmuje takie elementy, jak kratkę do pieca, termometr, zegar, higrometr itp., zamontuj je w saunie w przewidzianych do tego miejscach.

Budowa własnej sauny z gotowych elementów w 6 prostych krokach. Jeśli zaraz po montażu zlecisz jej podłączenie odpowiedniemu fachowcowi, już po chwili będziesz mógł się cieszyć prywatnym SPA w swoich własnych czterech ścianach.

Lista narzędzi

  • miara
  • młotek
  • klucz do śrub z łbem walcowym o gnieździe sześciokątnym
  • wkrętarka
  • metrówka i calówka
  • ołówek
  • poziomnica
Do góry