Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Montaż i podłączenie brodzika

Majsterkowicz montuje brodzik.

Do montażu brodzika możesz wybrać jedną z dwóch metod: możesz go osadzić na nóżkach od wanny, następnie przymurować do podłoża i zamontować odpowiednią obudowę do brodzika, albo osadzić go na specjalnym nośniku ze styropianu PU lub twardej pianki i także odpowiednio obudować. Tworzywo nośnika stanowi dodatkową izolację termiczną i akustyczną. Wszystkie brodziki wykonane z metalu trzeba uziemić. Tę pracę zleć elektrykowi. Jeśli zdecydujesz się na montaż brodzika akrylowego, uziemienie nie będzie konieczne. Poniższy poradnik wyjaśni ci krok po kroku, jak zamontować brodzik, bez względu na to, którą metodę montażu wybierzesz.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Montaż odpływu brodzika.

Krok po kroku 1 - Montaż brodzika na nóżkach do wanny – montaż odpływu brodzika

Zamontuj w brodziku sitko odpływowe wraz z pierścieniem uszczelniającym, wkładając je od góry w otwór, i połącz sitko od spodu z odpływem. Najlepiej będzie, jeśli w tym celu przewrócisz brodzik na bok. Połóż pod brodzik ręczniki, albo kawałek wykładziny, aby nie uszkodzić jego krawędzi.

Montaż przelewu.

Krok po kroku 2 - Montaż głębokiego brodzika - instalacja przelewu

Montowanie przelewu konieczne jest wyłącznie w głębokich brodzikach, ponieważ płaskie go nie posiadają. Przelew znajduje się na jednym z końców brodzika albo na jego środku. Uszczelkę i rurę przelewową umieść od zewnątrz przy otworze przelewu i przykręć je od wewnątrz do osłony, używając wkrętarki akumulatorowej.

Podłączenie syfonu.

Krok po kroku 3 - Podłączenie syfonu

Syfon połącz teraz z rurą odpływową brodzika. Syfon zapobiega przedostawaniu się z odpływu i kanalizacji brzydkich i nieprzyjemnych zapachów. Do jego podłączenia możesz użyć też szczypców do syfonów sanitarnych.

Przykręcanie nóżek do brodzika.

Krok po kroku 4 - Jak zamontować brodzik na nóżkach?

Przyszła pora na montaż nóżek od brodzika. Odwróć brodzik spodem do góry. Pamiętaj o tym, aby pod krawędź brodzika podłożyć np. kawałek wykładziny. Przykręć nóżki do spodu brodzika za pomocą wkrętaka. Pamiętaj, by wcześniej zmierzyć wysokość panelu i ustawić odpowiednią wysokość nóżek. Przestrzegaj podanych przez producenta wskazówek.

Majsterkowicz poziomuje brodzik za pomocą poziomnicy.

Krok po kroku 5 - Wypoziomowanie i regulacja brodzika

Teraz możesz umieścić brodzik w wybranym przez siebie miejscu. Wypoziomuj brodzik, używając do tego poziomnicy. Przykładaj poziomicę w różne strony – wzdłuż boków brodzika i po skosie. W razie potrzeby możesz skorygować wysokość nóżek za pomocą specjalnej regulacji. Brodzik ustawisz poziomo, odkręcając nóżki w odpowiednim kierunku.

Po zakończeniu poziomowania przyklej nóżki brodzika do podłogi, aby brodzik nie przesuwał się w trakcie użytkowania. Uzyj do tego sylikonu: nałóż silikon wokół nóżek i rozetrzyj go palcem.

Podłączenie brodzika do odpływu.

Krok po kroku 6 - Podłączenie brodzika do odpływu

Po ustawieniu i wypoziomowaniu brodzika podłącz syfon do odpływu, używając do tego odpowiedniej rury kanalizacyjnej wykonanej z wysokotemperaturowego tworzywa (HT).  Pamiętaj o zachowaniu spadku w stronę odpływu, w przeciwnym razie woda z brodzika nie będzie prawidłowo spływać. Jeśli rura odpływowa jest zbyt długa, skróć ją piłką do metalu. Po obcięciu wyrównaj brzegi nożem i oszlifuj je papierem ściernym. Na dolną część syfonu starannie połóż uszczelkę.

Jeśli Twój brodzik wykonany jest z metalu, musisz go uziemić. Ten etap prac należy jednak zlecić elektrykowi.

Murowanie brodzika i wyłożenie go płytkami to jeden z ostatnich etapów montażu brodzika. Przeczytasz o nim w dalszej części niniejszej instrukcji, w punkcie 10.

Majsterkowicz docina nośnik styropianowy za pomocą piły.

Krok po kroku 7 - Montaż brodzika na styropianie – docinanie nośnika styropianowego

Jeśli wykonujesz montaż brodzika na styropianie, musisz go odpowiednio dociąć. Nośnik styropianowy dotnij za pomocą piły: musisz w nim wykonać nie tylko otwór na odpływ brodzika, ale także otwór rewizyjny, który pozwoli Ci później bez trudu naprawić lub poprawić odpływ.

Majsterkowicz osadza nośnik styropianowy brodzika.

Krok po kroku 8 - Osadzanie nośnika styropianowego

W wybranym miejscu przytwierdź nośnik do podłoża za pomocą zaprawy. Po jej związaniu i wyschnięciu możesz osadzić brodzik razem z zamontowanym odpływem i przelewem na nośniku i całość wypoziomować za pomocą poziomnicy. Przy montażu odpływu i przelewu przestrzegaj wskazówek odnoszących się do brodzików montowanych na nóżkach podanych w opisie etapu 1 i 2 w niniejszym poradniku.

Podłączenie odpływu brodzika do kanalizacji.

Krok po kroku 9 - Montaż brodzika na styropianie - podłączenie odpływu brodzika

Po osadzeniu i wypoziomowaniu brodzika na nośniku podłącz syfon do kanalizacji. Użyj do tego odpowiedniej rury odpływowej wykonanej z tworzywa wysokotemperaturowego (HT). Jeśli brodzik jest metalowy, zleć elektrykowi jego uziemienie. W przypadku brodzików akrylowych ta czynność jest zbędna. Podobnie jak w przypadku montażu brodzika na nóżkach, tak i tu zwróć uwagę, by zachować odpowiedni spadek umożliwiający swobodne spływanie wody do kanalizacji.

Majsterkowicz nakłada zaprawę na bloczek.

Krok po kroku 10 - Murowanie brodzika – murowanie lub kafelkowanie brodzika

To punkt wspólny, zarówno dla tych, którzy wykonali montaż brodzika na nóżkach, jak i tych, którzy zamontowali brodzik na styropianie. Na tym etapie brodzik jest gotowy: osadzony na nośnikach bądź nóżkach i podłączony do odpływu. Teraz można go obmurować. Do tego nadają się bloczki do murowania, które można bez trudu docinać piłą. Jeśli brodzik osadzony jest na nośniku z twardej pianki, możesz go bezpośrednio wyłożyć płytkami.

Lista zakupów

  • Brodzik przsznicowy
  • Armatura odpływowa
  • Rura kanalizacyjna z tworzywa wysokotemperaturowego (HT)
  • Nośnik brodzika
  • Bloczki do murowania
  • Płytki ceramiczne
  • Zaprawa

Lista narzędzi

Do góry