Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak zamontować i obudować stelaż podtynkowy w łazience?

zestaw-big

Projektowanie łazienki w nowym domu to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w małym pomieszczeniu liczy się estetyka idąca w parze z funkcjonalnością. Dowiedz się, jak rozmieścić w łazience ceramikę sanitarną i zabudować ją za pomocą stelaża podtynkowego.

Stelaż podtynkowy to metalowa rama, na której montuje się ceramikę łazienkową, najczęściej – muszlę klozetową, ale także bidet bądź umywalkę. Przy zastosowaniu stelaży podtynkowych można zapewnić stabilne zamontowanie takiej ceramiki przy jednoczesnym ukryciu różnego rodzaju elementów podłączenia (takich jak rury) i akcesoriów do obsługi (np. spłuczka). Stosując stelaże podtynkowe, oszczędzasz miejsce i nadajesz łazience elegancki wystrój.

W każdym przypadku trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju stelaża i zastosowanego w nim materiału, a także zabudowy takiego stelaża. Równie ważne jest zachowanie właściwej kolejności prac w trakcie montowania go.

1. Jak dobrać i jak zamontować stelaż podtynkowy? 2. Montaż stelaża podtynkowego w 4 krokach
3. Wykonywanie zabudowy stelaża podtynkowego

1. Jak dobrać i jak zamontować stelaż podtynkowy?

Stelaże podtynkowe pojawiły się w polskich łazienkach już w latach 90. XX wieku. Powieszone na nich elementy z ceramiki prezentują się okazale przez wiele lat. Stelaż podtynkowy – jaki wybrać? – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób urządzających nowe lub remontujących stare mieszkanie. Jeśli chodzi o dobranie i obudowanie stelaża podtynkowego, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Rodzaje i zastosowanie stelaży podtynkowych

Stelaże podtynkowe stosowane są do montażu ceramiki łazienkowej, ale nie ma w tym zakresie rozwiązań uniwersalnych. Istnieje kilka odmian takich stelaży. Na co należy zwrócić uwagę?

Po pierwsze, bardzo istotną kwestią jest rodzaj stelaża. W tym przypadku można spotkać jego dwie zasadnicze odmiany:

 1. Zestaw podtynkowy do zabudowy mokrej (ciężkiej) – stosowany w przypadku ścian murowanych. Wymaga on obmurowania, przez co jego montaż jest bardziej czasochłonny. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się stelaże wypełnione styropianem.
 2. Stelaż do zabudowy suchej (lekkiej) – można go montować zarówno w ścianie murowanej, jak i w tej z płyt kartonowo-gipsowych.

Równie istotna jest wysokość stelaża. Można się spotkać z jego trzema odmianami. Jeśli chodzi o stelaż podtynkowy niski, rama nośna ma wysokość 80 lub 90 cm, a w przypadku zabudowy wysokiej – od 110 do 130 cm. Jest to istotne pod kątem umiejscowienia ceramiki łazienkowej (stelaże podtynkowe niskie stosowane są np. przy toaletach, a stelaże do zabudowy wysokiej – np. przy umywalkach). Trzecią z odmian jest stelaż do WC samonośny ze specjalnie wzmocnioną ramą oraz z profilem o większym przekroju dla nietypowych rozwiązań w zakresie ceramiki łazienkowej.

Oprócz tego, jeśli chodzi o stelaż podtynkowy, zestaw może się różnić innymi cechami:

 • • pojemność spłuczki wody – najczęściej jest to 6 litrów, można się spotkać z tzw. podwójnymi systemami, w przypadku których spuszcza się całą zawartość spłuczki jednocześnie lub jej połowę, a także ze spłuczkami z trybem oszczędnym, w którym można regulować poziom napełnienia zbiornika,
 • • dopasowanie przycisku do stelaża – często nie jest on elementem zestawu, ale producenci zwykle określają, który z nich jest rozwiązaniem dedykowanym do konkretnego modelu stelaża,
 • • głębokość stelaża – im większa, tym lepiej, szczególnie w małych pomieszczeniach – zwiększa to wygodę korzystania z toalety,
 • • długość gwarancji – im dłuższa na stelaż WC, tym lepsza jakość, trzeba jednak sprawdzić dodatkowo, jakie elementy stelaża ona obejmuje.

2. Montaż stelaża podtynkowego w 4 krokach

Po wyborze rodzaju stelaża podtynkowego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego poprawny montaż. Co zrobić, aby uniknąć kosztownych i czasochłonnych w poprawie błędów podczas instalacji? Działaj według 4 kroków:

 1. Dobierz odpowiednie miejsce do montażu w zależności od rodzaju stelaża

Rodzaj stelaża należy dostosować do miejsca jego montażu. Stelaż do zabudowy ciężkiej znajduje zastosowanie przede wszystkim w łazienkach, które dopiero powstają lub też takich, które mają ściany murowane. Ramę stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej oraz spłuczkę należy uprzednio przykręcić śrubami do ściany, a zbiornik spłukujący do instalacji wodnej. Do ramy przytwierdź śruby do zamontowania misy WC i zabezpiecz je nakrętkami. Takie stelaże wymagają obmurowania zarówno po bokach, jak i od dołu.

Z kolei stelaże do zabudowy lekkiej (np. Zestaw podtynkowy pneumatyczny Diago Cersanit z deską wolnoopadającą), będą idealne na mniejszych przestrzeniach, szczególnie przy ich montażu w narożnikach. Stelaż podtynkowy montuje się do ściany śrubami z kołkami rozporowym, które ułatwiają zdystansowanie ramy od ściany. Dolną część stelaża przytwierdź do podłoża, po uzyskaniu pożądanej wysokości. Wiszącą misę ustępową nałóż na śruby i zabezpiecz, tak samo jak w przypadku stelaża do zabudowy ciężkiej. Do zabudowy stosuje się płyty g-k o grubości co najmniej 12,5 mm i dwóch warstwach. Dzięki temu nie trzeba się martwić o pękanie znajdującej się na niej ceramiki.

 1. Ustal wysokość montażu stelaża

Elementy sanitarne łazienki mają znormalizowane wysokości, na których się je montuje. W przypadku deski ustępowej, jej górna krawędź znajduje się na wysokości 40 cm od poziomu podłogi. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że posadzka w łazience podnosi się, gdy zastosuje się np. terakotę i klej. Gdy popełni się błąd w tym zakresie, będzie on niemożliwy do zlikwidowania, jeśli stelaż nie ma regulacji przyłączy.

 1. Wykonaj podłączenie wodne do spłuczki podtynkowej

Podłączenie wodne do spłuczki podtynkowej powinno się wykonać z wykorzystaniem rur z tworzywa sztucznego lub z metalu. Do instalacji nie można stosować wężyków gumowych z gumy powleczonej jedynie metalem.

Równie ważny jest odpowiedni zawór odcinający montowany w rurze, która odprowadza wodę. Zabudowa stelaża powinna także mieć wywiercony otwór rewizyjny, który pozwoli na zakręcenie wody, gdy nastąpi awaria.

 1. Zapewnij drożność odpływu kanalizacyjnego WC

Aby nieczystości, które spływają z WC, nie powodowały problemów z drożnością systemu odpływowego, rury kanalizacyjne:

- nie mogą być zbyt długie,

- powinny mieć co najmniej 0,1 m średnicy i być wykonane z polipropylenu, polietylenu, polichlorku winylu lub poliestrowej żywicy wzmacnianej dodatkowo włóknem szklanym,

- muszą być poprowadzone z odpowiednim spadkiem (co najmniej 2% – oznacza to, że początek odpływu i koniec odpływu o długości 80 cm muszą różnić się wysokością co najmniej 1,6 cm - nie może ona jednak przekraczać 1 m).

3. Wykonywanie zabudowy stelaża podtynkowego

Wykonanie zabudowy stelaża podtynkowego rozpoczyna się od pomiaru powierzchni w łazience oraz wyboru odpowiedniego materiału. Następnie można przejść do właściwych prac budowlanych, pamiętając przy tym o właściwym zabezpieczeniu stelaża.

Pomiar powierzchni

Aby prawidłowo wykonać WC podtynkowe w łazience, potrzebna jest odpowiednia powierzchnia. W standardowych przypadkach, jeśli chodzi o muszlę klozetową, powinna ona liczyć:

 • • 50 cm szerokości,
 • • 20 cm długości,
 • • 120 cm wysokości.

Oprócz tego trzeba zarezerwować również miejsce na miskę WC (zwykle ma ona ok. 40 cm szerokości i ok. 60 cm długości). Aby korzystanie z toalety było wygodne, wystarczy 20 cm po jej bokach (choć tutaj warto zarezerwować sobie przestrzeń na szczotkę do WC) i ok. 60 cm u frontu toalety. Dzięki temu toaleta podtynkowa będzie funkcjonalna. Każdy stelaż podtynkowy wymiary ma zwykle podobne (choć w ofertach znajduje się również stelaż podtynkowy slim), stąd też należy pamiętać o wyżej wymienionych proporcjach.

Materiały wykorzystywane do zabudowy stelaży

Zestaw podtynkowy WC powinien być zabudowany w trakcie dwuetapowych prac. Najpierw stosuje się specjalną płytę, a następnie dodatkową formę zabezpieczenia, która jednocześnie spełnia funkcje estetyczne. Producenci stelaży w zestawie umieszczają zwykle elementy montażowe, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to, że nie zamontuje się prawidłowo całego stelaża.

Wybór materiału

Zabudowę stelaża podtynkowego wykonuje się zwykle z wykorzystaniem dwóch podstawowych materiałów: płyty gipsowo-kartonowej H2 lub gotowej płyty budowlanej z XPS.

Płyta gipsowo-kartonowa doskonale sprawdza się przy niskim budżecie, aczkolwiek na wykonanie z jej wykorzystaniem stelaża podtynkowego trzeba przeznaczyć więcej czasu i wysiłku. Wynika to z faktu, iż jest ona cięższa od gotowej płyty budowlanej, pyli podczas jej przecinania oraz wycinania w niej otworów, a dodatkowo wymaga gruntowania przed jej przyłożeniem do ściany. Zanim taki grunt wyschnie, trzeba zwykle odczekać od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Znacznie łatwiejsza i szybsza w montażu jest płyta budowlana z XPS. Można ją z powodzeniem stosować w sytuacji, w której remont wykonuje się w miejscu zamieszkania. Nie trzeba się martwić wówczas, że toaleta będzie przez długi czas niezdatna do użytku. Zestaw WC podtynkowy z płyty XPS można zamontować już nawet w niecałe pół godziny. Wynika to z faktu, iż mają one zwykle gotowe otwory na przyłącza sanitarne oraz do powieszenia miski WC. Choć płyty XPS są droższe od płyt gipsowo-kartonowych, to jednocześnie charakteryzują się one większą odpornością na wilgoć.

Dobrym, aczkolwiek nieco bardziej czasochłonnym rozwiązaniem, będzie obudowanie stelażu podtynkowego bloczkami z betonu komórkowego. Dzięki takim bloczkom ściana za toaletą jest znacznie bardziej wytrzymała, co bywa szczególnie ważne w przypadku narażenia ściany na uszkodzenia (np. ze strony dziecka lub starszej albo niepełnosprawnej osoby). Gdy stawiamy stelaż z bloczków betonu komórkowego, warto zabezpieczyć je dodatkowo folią w płynie.

Obudowanie stelaża podtynkowego krok po kroku

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać WC, zestaw podtynkowy powinieneś zamontować według poniższych kroków:

 • • Wymierzenie elementów zabudowy – także takich jak płytki i fugi.
 • • Przycięcie profili metalowych i zamontowanie ich w odpowiednich miejscach z wykorzystaniem kołków montażowych.
 • • Wycięcie otworów na płycie (zwykle dokonuje się go przy wykorzystaniu specjalnego wzornika dostarczanego wraz ze stelażem).
 • • Zamontowanie płyty na stelażu przy wykorzystaniu wkrętów do blach.
 • • Malowanie lub ułożenie płytek i ich zafugowanie.
 • • Montaż muszli WC – stosuje się do tego specjalne długie szpilki, które są dostępne zwykle w zestawie montażowym.
 • • Dokręcenie i wypoziomowanie muszli WC – gdy sprawdzi się już jej szczelność.
 • • Zamontowanie deski WC oraz przycisku.
 • • Silikonowanie połączenia muszli WC z kafelkami.

Zabezpieczenie stelaża podtynkowego

Zanim wykona się zabudowę stelaża podtynkowego, trzeba pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. W tym zakresie istotne jest bardzo stabilne połączenie stelaża ze ścianą, ale również z posadzką w łazience. Obudowa stelaża musi się charakteryzować odpowiednią wytrzymałością na obciążenia. W innym przypadku dojdzie do pęknięć, które powstaną w związku z naciskiem miski toaletowej, która waży często kilkadziesiąt kilogramów. Jak uniknąć takich uszkodzeń? Jeśli chodzi o stelaż podtynkowy WC, grubość takiej obudowy powinna mieć co najmniej 20 mm. Osiągnie się to, jeśli zastosuje się podwójną warstwę płyty gipsowo-kartonowej (jedna ma grubość tylko 12,5 mm) lub pojedynczą z płyty budowlanej.

 

Do góry