Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Armatura kuchenna – jakiego wyposażenia nie może zabraknąć?

armatura_big

Armatura jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Obecnie na rynku dostępna jest duża ilość tego typu produktów. Zobacz czym się kierować przy zakupie baterii. Podpowiadamy jaką baterię i inne elementy armatury kuchennej wybrać.
Wybór armatury powinien być przemyślany. Odpowiednio dobrana będzie ozdobą Twojej kuchni i ułatwi przygotowywanie posiłków. Produkowane obecnie baterie dodatkowo mogą uzdatniać wodę i ją oszczędzać. Dzięki czemu uda Ci się obniżyć opłaty za media. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem baterii kuchennej?

1. Bateria ścienna czy sztorcowa? 2. Bateria kuchenna jednouchwytowa czy dwuuchwytowa?
3. Elementy dodatkowe baterii zlewozmywakowych 4. Jaka powinna być głowica baterii zlewozmywakowej?
5. Z jakiego materiału wykonane są baterie kuchenne? 6. Jakie są typy i wysokość wylewki?
7. Jaki dobrać syfon zlewozmywakowy? 8. Jakie są sposoby montażu filtrów zmiękczające wodę?
9. Jak czyścić armaturę kuchenną? 10. Warto wiedzieć!

1. Bateria ścienna czy sztorcowa?

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy baterie zlewozmywakowe ścienne i sztorcowe (stojące). Pierwsze z nich montowane są na ścianie nad zlewozmywakiem. Baterie ścienne wymagają bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. Dlatego do ich instalacji konieczne jest podjęcie prac na etapie przed wykończeniowym wnętrza.
Drugi rodzaj baterii – sztorcowe montowane są w wywierconym wcześniej otworze na obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym. Są dużo łatwiejsze w instalacji. Dlatego też obecnie wybiera się je częściej.

2. Bateria kuchenna jednouchwytowa czy dwuuchwytowa?

Baterie zlewozmywakowe mogą być:
• dwuuchwytowe (z dwoma kurkami) - temperatura wody jest regulowana za pomocą dwóch, oddzielnych pokręteł.
• jednouchwytowe (mieszakowe) – to baterie typu: bateria zlewozmywakowa Shira lub Tesino chromowana. W tym wypadku temperatura i strumień wody ustawiane są za pomocą jednego uchwytu. Woda regulowana jest za pomocą ceramicznej lub plastikowej głowicy wewnątrz baterii. Baterie jednouchwytowe można obsługiwać jedna ręką dzięki czemu jest praktyczniejsza i wygodniejsza od dwuuchwytowej. Dodatkowo nawet dwukrotnie zmniejsza zużycie wody.
Obecnie na rynku dostępne są też baterie bezdotykowe, które uruchamiają się, gdy w pobliżu znajduje się jakiś obiekt np. dłoń. Są bardzo oszczędne. Ten typ baterii jest jednak rzadko wykorzystywany w kuchni.

3. Elementy dodatkowe baterii zlewozmywakowych

Duży komfort oraz oszczędność zapewniają w kuchni baterie termostatyczne. Baterie tego typu utrzymują stałą temperaturę wody. Są odporne na wahania ciśnienia wody zimnej i ciepłej. Baterie te wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Temperaturę i natężenie strumienia ustawia się osobnymi dwoma pokrętłami. W rezultacie używa tylko jednego przycisku do uruchomienia.

Ponadto możemy wyróżnić modele baterii kuchennych, które mogą być wyposażone w następujące elementy:
• podświetlenie LED – diody świecą zazwyczaj na niebiesko i na czerwono informując nas, jaki strumień wody jest odkręcony,
• podgrzewacz – bateria kuchenna może być wyposażona w termostat, na którym będzie można ustawić temperaturę wody,
• filtr uzdatniający wodę – w baterię wbudowany jest filtr, który oczyszcza wodę podczas przepływu, za pomocą węglowego wkładu i ceramicznego filtra,
• perlator – jest to rodzaj nakładki, która napowietrza wodę, przez co otrzymujemy strumień o większej objętości. Pozwala to oszczędzić wodę. Nakładkę tą montuje się na końcu wylewki,
• saturator,
• są składane,
• z określonym czasem wypływu.

4. Jaka powinna być głowica baterii zlewozmywakowej?

Kupując baterie kuchenną warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest jej głowica. Jest to „serce” baterii, od którego jakości zależy jej trwałość i sprawne funkcjonowanie. Szczególnie polecane są głowice ceramiczne, które są trwalsze od uszczelkowych .
Dodatkowo ważna jest również szerokość głowicy, co ma wpływ na wielkość strumienia wody. Bateria kuchenna powinna mieć większe możliwości regulacji strumienia, ponieważ woda w zlewozmywaku użytkowana jest intensywnie. Baterie o szerszych głowicach charakteryzują się też zazwyczaj większą wytrzymałością.

5. Z jakiego materiału wykonane są baterie kuchenne?

Bateria zlewozmywakowa może mieć następującą powłokę:
• granitową - która jest odporna na zarysowania i trwała,
• chromową – ma wysoki połysk, co sprawa, że jest bardzo estetyczna,
• ceramiczną – bardzo trwała i stylowa, ale najdroższa ze wszystkich typów,
• z mosiądzu – dostępna w następujących kolorach: beżowy, biały, szary czy grafit,
• PVD – twarda i odporna na zarysowania powłoka

6. Jakie są typy i wysokość wylewki?

Najważniejszym aspektem przy wyborze baterii zlewozmywakowej jest zasięg i kształt wylewki. Powinna być ona dobrana adekwatnie do głębokości posiadanego zlewozmywaka, tak aby strumień wody padał na środek komory.
Wylewka baterii kuchennej może mieć różne kształty np. „U”, „S”, „C”, „J” oraz zasięg wokół – od 90 do 360°. Może być także stała – pamiętaj, aby w takim przypadku dokładnie dopasować jej długość do wielkości zlewozmywaka! Taka wylewka ma jeden kształt i nie będziesz mieć wpływu na jego zmianę. Nieruchome wylewki są najbardziej problematyczne. Nie pozwalają się dopasowywać do aktualnych potrzeb.
Im jest wyższa, tym wygodniejsza, bo łatwiej napełnić wysokie naczynia. Jej wadą jest jednak to, że wówczas woda może się rozchlapywać. Takie rozwiązanie polecane jest więc do głębokich komór zlewozmywaka.
Do dużego albo dwukomorowego zlewozmywaka dobrze jest też wybrać baterię obrotową taką jak jednouchwytowa stojąca bateria zlewozmywakowa Rimas . Do zlewu usytuowanego bezpośrednio pod oknem idealnie sprawdzi się bateria na ruchomym przegubie, który umożliwi położenie jej i otwarcie okna. Wylewkę możemy obracać dookoła jej osi, przez co dowolnie ją ustawić.
Wylewka wyciągana (tzw. teleskopowa) natomiast umożliwia korzystanie z wody poza zlewozmywakiem. Przypomina ona baterie prysznicową, która wyposażona jest w ruchomą rączkę – np. bateria zlewozmywakowa Baca . Wyciągane wylewki są bardzo praktyczne. Jednak decydując się na taką, trzeba stawiać też na wysoką jakość. Istotna jest przede wszystkim konstrukcja przewodu. Musi być on dobrze wzmocniony i wystarczająco elastyczny.
Wylewka w kształcie „U” to bardzo mocno zakrzywiona wylewka. Sprawdzi się, gdy nie masz zamiaru wkładać do zlewu dużych naczyń albo gdy zlew jest duży i głęboki.
Wylewka w kształcie „C” to delikatnie zakrzywiona wylewka. Umożliwia ona np. mycie w zlewie dużych urządzeń kuchennych i wysokich garnków.
Kolejnym typem wylewki jest wylewka sprężynowa, która jest podobna do odwróconej litery „U” i jest zakończona sprężyną. Takim typem baterii jest Deco-Line Bateria jednouchwytowa zlewozmywakowa Tekapo.

7. Jaki dobrać syfon zlewozmywakowy?

Niezbędnym elementem instalacji wodno-kanalizacyjnej jest syfon. Nie tylko odprowadza ze zlewozmywaka brudną wodę, ale i zatrzymuje brzydkie zapachy pochodzące z kanalizacji dzięki tzw. korkowi wodnemu. Dlatego też bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego syfonu.
Obecnie większość syfonów wykonuje się z tworzyw sztucznych. Na rynku można jednak spotkać syfony między innymi z mosiądzu, aluminium i ze stali nierdzewnej.
Pod kątem budowy możemy wyróżnić syfony tzw. butelkowe i typu „U” – tzw. rurowe, samoczyszczące (ich zaletą jest to, że rzadziej się zapychają).
Do zlewów jednokomorowych syfon ma jeden odpływ i przelew taki jak, Tycner Syfon zlewozmywakowy.
Do wyboru odpowiedniego syfonu do zlewozmywaka dwu- i półtorej komorowego musisz znać rozstaw otworów oraz położenie przelewów. Nie są to wartości typowe i zakres regulacji na poszczególnych elementach syfonu może być zbyt mały. Do zlewozmywaka z bardzo szeroko rozstawionymi odpływami musimy kupić specjalny syfon. Ponadto musisz określić czy komory w zlewozmywaku są na tym samym poziomie. Jeśli nie, wybierz syfon z różnicą poziomów.
Niektóre syfony mają elementy dodatkowe, na przykład doprowadzenia dla zmywarek czy pralek lub korek automatyczny (POP-UP).
Warto wiedzieć, że jeśli zlewozmywak jest wyposażony w przelew, czyli otwór chroniący przed zalaniem kuchni, to syfon powinien mieć podłączony system antyprzelewowy. Jest to rurka łącząca otwór przelewu z syfonem, która odprowadza nadmiar wody w zlewozmywaku.

8. Jakie są sposoby montażu filtrów zmiękczające wodę?

Aby poprawić jakość wody, na instalacji wodnej można zamontować filtry do jej uzdatniania. Jednym z rodzajów są filtry zmiękczające wodę, które obniżają twardość wody. Uzdatniają one wodę w bardzo szerokim zakresie - począwszy od podstawowej filtracji z zanieczyszczeń mechanicznych, poprzez zmiękczanie wody oraz usuwanie z niej żelaza, aż po redukowanie metali ciężkich, bakterii i innych patogenów.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kuchenne filtry podzlewozmywakowe. Mają one kranik do pobierania uzdatnionej wody.
Innym rozwiązaniem jest zamontowanie filtra na kran. Podłącza się go do wylewki baterii zlewozmywakowej. Wyposażony jest w wymienny wkład z węgla aktywowanego lub ceramiki, eliminujący chlor i inne związki chemiczne. Większość tego rodzaju filtrów ma przełącznik, który umożliwia korzystanie z wody przefiltrowanej lub niefiltrowanej. Warto wiedzieć, że można używać go tylko do oczyszczania zimnej wody, gdyż nie jest on odporny na działanie gorącej. Ponadto kupując filtr tego typu pamiętaj, że trzeba wymieniać wkład mniej więcej co trzy miesiące.

9. Jak czyścić armaturę kuchenną?

Kuchenną baterię najlepiej czyścić regularnie, co 2-3 dni. Do pielęgnacji kuchennej armatury wybierajmy środki specjalnie do tego przeznaczone, nie wszystkie bowiem detergenty się do tego nadają i mogą uszkodzić delikatną powierzchnię kranu. Obecnie na rynku są dostępne baterie kuchenne, wykonane z rożnych materiałów. Dlatego do każdego rodzaju wykończenia wybieraj inne środki czystości. Absolutnym niezbędnikiem w czyszczeniu armatury jest miękka ściereczka. Pamiętaj, że do tego typu czynności nie można wykorzystywać drucianych szczotek czy gąbek z powłoką ścierającą. Podobnie odradzane są mleczka czy inne środki z granulatem ściernym. Mogą one porysować armaturę. Używając do czyszczenia zabrudzeń mocniejszych chemikaliów pamiętaj o ich rozcieńczeniu, a po ich użyciu - o obfitym spłukaniu powierzchni wodą i wytarciu do sucha.

10. Warto wiedzieć!

Przed zakupem baterii kuchennej upewnij się czy zlewozmywak w kuchni ma odpowiedni otwór do jej instalacji. Do niektórych zlewozmywaków nadają się jedynie baterie ścienne lub montowane w blacie. Niekiedy zlewy stalowe nie mają przygotowanych otworów. Wówczas należy wyciąć je samemu we wskazanym miejscu.
Ponadto warto sprawdzić na opakowaniu klasę przepływu i klasę akustyczną armatury. Najoszczędniejsze są klasy Z i A.
Dodatkowo wybierając baterię dobrze jest znać model zlewu.
Warto też zwrócić uwagę na okres gwarancji jaki daje nam producent.

Do góry