Porównanie: sauna, prysznic parowy i kabina na podczerwień

Mężczyzna przygotowuje się do wizyty w domowej saunie.

Sauna czy prysznic parowy? Jeśli marzy Ci się własna strefa SPA, masz do wyboru bardzo bogatą ofertę: od kompaktowych kabin na podczerwień po duże sauny rodzinne. Poszczególne rodzaje saun i łaźni różnią się od siebie nie tylko typem konstrukcji i sposobem wytwarzania ciepła, ale także wpływem na nasz organizm. Różne są także nakłady związane z projektowaniem i budową oraz koszty przydomowej strefy SPA.

Niezależnie od miejsca, w którym zamierzasz zainstalować saunę lub prysznic parowy, przed zakupem urządzenia musisz się upewnić, że masz wystarczająco dużo przestrzeni. W tym przypadku chodzi nie tylko o odpowiednią powierzchnię, ale także o wysokość pomieszczenia. Większość saun wymaga pomieszczeń o wysokości przynajmniej 2,20 m. Ponadto musisz sprawdzić, czy podłoże jest równe i nośne oraz czy pomieszczenie posiada dobrą wentylację.

W niniejszym poradniku pomożemy Ci przebrnąć przez bardzo bogatą ofertę saun i pryszniców parowych. Dowiesz się także, która wersja domowego SPA spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

1. Klasyczna sauna z gorącym powietrzem 2. Łaźnia parowa
3. Kabina lub sauna na podczerwień
Kabina saunowa na poddaszu.

1. Klasyczna sauna z gorącym powietrzem

Gorące powietrze i niska wilgotność powietrza – klasyczna fińska sauna zbudowana jest zwykle z drewna, najczęściej z wytrzymałego i odpornego na temperaturę świerku. Piec w saunie podgrzewa temperaturę powietrza do ok. 70–100°C. Aby na chwilę zwiększyć wilgotność powietrza i podnieść jego temperaturę, od czasu do czasu podlewa się rozgrzane kamienie. W sklepach dostępne są różnego rodzaju olejki eteryczne do podlewania kamieni, które zwykłą wizytę w saunie przekształcą w prawdziwą aromaterapię.

Pocenie się w gorącym powietrzu pozwala oczyścić pory i wypłukać z organizmu nagromadzone toksyny. Wzmacnia się także nasz układ odpornościowy i układ krążenia. Regularne kąpiele w saunie w okresie zimowym zapobiegają przeziębieniom. Kolejną zaletą saun fińskich jest to, że nie wymagają intensywnej konserwacji, ponieważ wysokie temperatury zabijają drobnoustroje żyjące w drewnie.

Różne rozmiary i warianty

Sauny dostępne są w różnych wymiarach: od malutkich kabin o powierzchni poniżej 2 m2 po duże sauny rodzinne. Dostępne są także różnego rodzaju systemy konstrukcyjne.

  • Sauny z litego drewna montowane są warstwowo z desek. Ten typ konstrukcji pozwala na wytworzenie się we wnętrzu kabiny odpowiedniego klimatu i zapobiega np. tworzeniu się pleśni.

  • Gotowe zestawy to sauny wykonane z prefabrykowanych, wielowarstwowych elementów. Pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną okładziną drewnianą znajdują się dwie warstwy izolacji: termiczna i przeciwwilgociowa. Sauny z gotowych elementów są ponadto bardzo proste w montażu.

  • Domki saunowe są klasycznym fińskim rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli ogrodów. Wykonane z litego drewna tworzą we wnętrzu naturalny klimat – prawdziwe SPA wśród zieleni.

Pamiętaj o tym, że piece do saun zwykle wymagają podłączenia do instalacji niskiego napięcia. Wyjątek stanowią sauny typu „Plug&Play”, które można podłączyć do gniazda sieciowego 230 V.

Dobroczynne działanie sauny można zauważyć zwykle po kilku wizytach i następujących po nich fazach chłodzenia. Dlatego warto w trakcie montażu sauny zainstalować także prysznic lub mały basen.

Strefa SPA z prysznicem parowym

2. Łaźnia parowa

W przeciwieństwie do sauny fińskiej łaźnie parowe działają przy względnie niskiej temperaturze wynoszącej ok. 50°C i wilgotności powietrza od 80 do 100%. Dzięki niższej temperaturze łaźnia parowa jest łagodniejsza niż sauna i mogą z niej korzystać mniej odporne osoby, np. cierpiące na problemy krążeniowe.

Najprostszym wariantem wymagającym mało miejsca jest prysznic parowy. Montując w swojej łazience gotowy prysznic parowy lub wyposażając istniejący natrysk w odpowiednie moduły parowe, możesz przeobrazić swoją łazienkę w prawdziwą łaźnię parową. Potrzebną do tego parę wytwarza generator pary. Para jest następnie doprowadzana do wnętrza kabiny przez kilka ściennych dysz. Za odpowiednią i stałą temperaturę odpowiada zamontowany regulator temperatury.

Korzystanie z łaźni parowej lub prysznica parowego jest nie tylko relaksem, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Para działa łagodząco przede wszystkim w przypadku schorzeń dróg oddechowych i reumatyzmu. Ciepło i wilgoć zwiększają także ukrwienie skóry, oczyszczają ją i odżywiają.

Pamiętaj o tym, że generator pary potrzebuje własnego obiegu elektrycznego, który należy oddzielnie zabezpieczyć. Ważna jest także wodoszczelna okładzina podłogowa. Idealnym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi płytkami. Warto w podłodze wykonać dodatkowy odpływ wody – najlepsze miejsce to bezpośrednie sąsiedztwo brodzika.

Jeśli jesteś wielkim amatorem sauny fińskiej, ale nie chcesz rezygnować z dobrodziejstwa łaźni parowej, możesz doposażyć swoją saunę w piec typu „kombi” z funkcją pary. W ten sposób kiedy tylko chcesz, możesz klasyczną saunę zamienić w łaźnię parową.

Kabina na podczerwień ze szklanymi drzwiami

3. Kabina lub sauna na podczerwień

Kabiny lub sauny na podczerwień to nowa generacja klasycznej sauny. W przeciwieństwie do sauny fińskiej ciepło wytwarzanie jest tutaj poprzez promieniowanie długofalowe: w momencie, w którym fale natrafiają na skórę, przekształcane są w ciepło i absorbowane. Promienie podczerwone wytwarzają ciepło już po upływie ok. 15 minut. Dzięki swojej zasadzie działania kabiny na podczerwień stanowią alternatywę dla osób, którym brakuje czasu na długie wizyty w saunach.

Ciepło wytwarzane przez promieniowanie podczerwone wnika głęboko w podskórną tkankę tłuszczową, rozluźniając napięcie i łagodząc zmęczenie mięśni i zapalenia stawów. Kabiny na podczerwień nadają się także bardzo dobrze do rozgrzewania mięśni przed wysiłkiem sportowym. Promienie podczerwone korzystnie wpływają na przemianę materii i przekrwienie skóry, a niskie temperatury nie obciążają układu krążenia. Dlatego tego rodzaju sauny nadają się dla osób mniej odpornych i starszych.

Kabiny na podczerwień potrzebują zwykle mniej miejsca niż sauny klasyczne (powierzchnia podłogi min. 1 m2). Można podłączyć je do zwykłego gniazdka sieciowego 230 V. Krótki czas nagrzewania (od 10 do 15 minut) gwarantuje poza tym szybką gotowość eksploatacyjną, a tym samym niskie zużycie energii elektrycznej.

Stwórz we własnym domu prawdziwą strefę SPA. Nieważne, czy zdecydujesz się na saunę, łaźnię parową, czy kabinę na podczerwień – nie potrzebujesz do tego zbyt wiele miejsca, a zakup tego rodzaju urządzeń nie jest zbytecznym luksusem. Mnogość ofert pozwoli Ci wybrać saunę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Przekonaj się, jak bogata jest nasza oferta, i zapytaj o poradę doradcę – w pobliskim markecie OBI

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry