Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak prawidłowo ułożyć płytki w łazience?

jak dobrac plytki big

Remont łazienki może przerażać każdego z nas. Nic w tym dziwnego, skoro mamy dostęp do wielu materiałów wykończeniowych oraz kreatywnych aranżacji, które mają nadać pomieszczeniu ostateczny wygląd. Łazienka to coraz częściej wizytówka naszego domu. Warto więc zadbać o to, by była wyjątkowa i wykończona trwałymi materiałami.
Kluczowym elementem każdej łazienki są prawidłowo ułożone płytki. Od nich dużo zależy, jak będzie prezentować się całe pomieszczenie. Jak prawidłowo ułożyć kafelki w łazience? Wystarczy trochę wiedzy i umiejętności, a z łatwością samodzielnie położysz glazurę lub terakotę. Dowiedz się, jak krok po kroku ułożyć płytki w Twojej łazience.

1. Jak przygotować właściwie podłoże pod płytki łazienkowe? 2. Fugowanie płytek w łazience
3. Sposoby układania płytek do łazienki

1. Jak przygotować właściwie podłoże pod płytki łazienkowe?

Na początku remontu najlepiej sprawdzić stan podłoża, na którym będą układane kafelki. Ściany i podłogi powinny być pozbawione kurzu i wszelkich pozostałości po starej zaprawie klejącej. Tylko suche i czyste podłoże jest w stanie zagwarantować nam, że klej do płytek utrzyma glazurę w idealnym stanie przez lata. Podłoże powinno być stabilne, dlatego przed rozpoczęciem układania kafelek, warto wyrównać podłoże, uzupełniając ubytki zaprawą wyrównującą lub usuwając stare i kruszące się warstwy powierzchni. Wskutek tego uzyskamy lepszą przyczepność zaprawy klejącej, a kafelki nie zostaną krzywo ułożone na ścianie ani nie ulegną tak szybko pęknięciom.
Jeśli chcesz pozbyć się starych kafelek, wystarczy, że skujesz je za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi np. pneumatyczną młotowiertarką z wbudowaną opcją kucia, wiertarką udarową lub młotkiem. Zastosowanie tradycyjnego młotka wymaga jednak użycia znacznie większej siły, a usuwanie pozostałości po kafelkach może zająć o wiele więcej czasu. Tak przygotowane, oczyszczone i suche podłoże pod płytki ceramiczne jest gotowe na położenie podkładu. Uszczelnienie powierzchni spełnia nie tylko funkcję izolacyjną płytek, ale także zwiększa odporność na wilgoć. Wybranie odpowiedniej zaprawy gruntującej lub folii w płynie, pozwoli uzyskać wysoką przyczepność układanych płytek ceramicznych. W trudno dostępnych do czyszczenia miejscach, najlepiej zastosować taśmę uszczelniającą, natomiast w narożach – narożniki uszczelniające. W ten sposób zadbasz o czystość danego miejsca oraz zabezpieczysz je przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.

2. Fugowanie płytek w łazience

Ostatnim etapem układania płytek w łazience jest fugowanie. Proces ten polega na wypełnieniu przestrzeni między kafelkami specjalną zaprawą do fug. Fragmenty na styku ściana-ściana lub ściana-podłoga możesz uszczelnić elastycznym wypełniaczem silikonowym. Każdą spoinę powinieneś potraktować indywidualnie, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta na opakowaniu produktu. Najchętniej polecaną jest fuga epoksydowa, która w porównaniu do innych, jest trwalsza w użytkowaniu. To od Ciebie zależy jaki kolor zaprawy do fug wybierzesz. Pamiętaj jednak, aby odcień był dopasowany do płytek łazienkowych i stylu aranżacji pomieszczenia.

Gotową spoinę należy rozsmarowywać pacą filcową lub gumową szpachlą, po całej powierzchni płytek. Nadmiar usuń, a gdy fugi zaczną wysychać, możesz wyczyścić kafelki przy pomocy wilgotnej gąbki i letniej wody. Oczywiście pamiętając o omijaniu miejsc pomiędzy kafelkami.

3. Sposoby układania płytek do łazienki

Odpowiednio przygotowana powierzchnia gotowa jest na ułożenie płytek łazienkowych. Zanim jednak przejdziesz do tego etapu, powinieneś wybrać zaprawę klejącą. Najważniejsze, by klej dopasowany był do rodzaju płytek. Zaprawę możemy nakładać w różny sposób. Najczęściej rozprowadzamy klej zębatą szpachlą, aby następnie docisnąć układane płytki. Pamiętaj o równomiernym wypełnieniu całej powierzchni pod kafelkami, a przed całkowitym wyschnięciu zaprawy, o pozbyciu się krzyżyków dystansowych.
Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego sposobu układania płytek w łazience. Istnieje wiele technik, oto najpopularniejsze z nich:

• Układ prosty – płytki układane w ten sposób tworzą charakterystyczne krzyże, fugi są tu równoległe do krawędzi danej powierzchni.
• Układ karo – tym sposobem kafelki powinieneś położyć tak, aby siatka fug ustawiona była pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian.
• Układ mijankowy – rzędy płytek są poprzesuwane względem poprzednich. Natomiast jeśli przesunięcie jest większe i wynosi ok. pół długości danej kafelki, to mamy do czynienia z układaniem w tzw. cegiełkę.
• Układ mieszany – układamy większe i mniejsze płytki naprzemiennie, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach.

Wybór sposobu zależy wyłącznie od Ciebie, możesz więc mieszać style układania płytek w zależności od upodobań. Warto dopasować do siebie faktury terakoty lub kolor glazury, dzięki czemu będą one stanowić element dekoracyjny, podkreślający charakter łazienki. Podczas remontu najlepiej jest mieć zapas kafelek. Często zdarza się, że konieczne będzie docinanie płytek łazienkowych. Warto więc nabyć większą ilość kafelek ściennych i podłogowych. W układzie prostym wystarczy 5%, w mijankowym - do ok. 10%, natomiast w układzie karo należy mieć najwięcej płytek, gdyż około 15% zapasu.

Do góry