Fotel dziecięcy „tuba“

Kindersessel „Tuba“

BreadedEscalope, Biuro Projektowe we Wiedniu (z ang. "sznycel wiedeński") wciąż zaskakuje swoją pasją do tworzenia przedmiotów designerskich użytku codziennego, wprowadzając minimalistyczne zmiany i ukazując nowe, nieodkryte jeszcze funkcje. Na zaproszenie OBI Martin Schnabl, Michael Tatschl i Sascha Mikel stworzyli unikalną koncepcję oraz zaprezentowali pierwszy pomysł projektu zrób-to-inaczej: fotelik dziecięcy "tuba" składa się ze zwyczajnych rur instalacyjnych, wykorzystywanych w branży sanitarnej. Połączenie pojedynczych elementów tworzy stałą i stabilną podstawę mebla. Natomiast plecionka ze sznurków z tworzywa sztucznego buduje wspaniałą, stabilną i organiczną powierzchnię do siedzenia oraz wygodne oparcie na plecy. Tubę bardzo szybko zbudujesz, wykonując niewiele prostych kroków.

1 - Instrukcje 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Kindersessel Schritt 1

Krok po kroku 1 - Cięcie piłą

Piłą płatnicą lub piłą ręczną odetnij mufę Twojej rury PCV 1500 mm od góry, gdyż jest zbędna. Później potnij rurę na 4 części o tej samej długości 350 mm.

Pobierz instrukcję montażu

Kindersessel Schritt 2

Krok po kroku 2 - Montaż elementów

Tuba zbudowana jest symetrycznie. Włóż poszczególne części rury zgodnie z kolorowym schematem na rysunku i stwórz dwie części o identycznej konstrukcji. Teraz połącz obie części za pomocą 4 rur łączeniowych w jedną całość. Zwróć uwagę na kierunek łuków z kątem nachylenia 87°

Kindersessel Schritt 3

Krok po kroku 3 - Wykończenie

Jeden koniec sznurka zawiąż po lewej stronie tylnej poprzeczki powierzchni do siedzenia. Z tego miejsca przeciągnij sznur do górnej poprzeczki oparcia na plecy. Teraz przeciągnij linkę z powrotem w dół do znajdującej się w tyle poprzeczki powierzchni do siedzenia. Przełóż ją od tyłu do przodu poprzez znajdujący się tam pręt. Teraz przeciągnij sznurek ponownie do przedniej poprzeczki powierzchni siedzącej, aby móc poprowadzić go od góry do dołu. Poprowadź sznurek poprzez tylną poprzeczkę powierzchni do siedzenia w odstępie paru centymetrów dalej na prawo od węzła oraz przełóż od tyłu do przodu przez górną poprzeczkę oparcia. Powtórz początkową czynność. Przeplataj sznurek tak długo, aż drugi jego koniec sięgać będzie prawej strony powierzchni do siedzenia oraz oparcia (około 10 powtórzeń). Teraz dobrze zwiąż sznurek i odetnij pozostałą część materiału za pomocą nożyczek. Drugi sznurek podziel nożycami na dwie części o tej samej długości. Jedną częścią sznurka spleć siedzenie, a drugą oparcie na plecy. W tym celu zwiąż jeden koniec sznurka przy lewej tylnej stronie oparcia bocznego oraz poprowadź go na zmianę z góry do dołu przez naciągnięte już sznurki, aż dotrzesz na drugą stronę. Tam pokieruj sznurek w kierunku ostatniego ruchu tkania (góra lub dół) dookoła poręczy i wróć do miejsca pierwotnego. Gdy wykonasz około 15 przejść sznurkiem, siedzenie będzie gotowe. Teraz dokładnie zwiąż sznurek w supełek. Oparcie wykonasz w taki sam sposób. Zwróć uwagę aby sznurek pleciony był od góry do dołu. Gdy sięgniesz już górnej części, przewlecz pozostałą część liny tworząc ograniczenie boczne z góry w dół, a potem poprowadź ostatni raz poprzecznie. Wykończenie wykonaj od dołu do góry zanim zwiążesz na stałe koniec sznurka. Pozostałą częścią sznurka wykonaj połączenie po przekątnych wszystkich czterech nóżek nad dolnymi rozgałęzieniami pod kątem 87°. Teraz zwiąż mocno końcówki w miejscu skrzyżowania przekątnych.

Wskazówka:

Sznur wielofunkcyjny możesz w najprostszy sposób związać, gdy spleciesz ze sobą jego pojedyncze części a później stopisz przy pomocy zapalniczki.

Lista zakupów

 • 2 łuki HTB 15°
 • 4 rury HAT, 150 mm
 • 10 rozgałęźników HAT 87°
 • 1 rura HTEM wg DIN 4102, Ø 50 mm, 1500 mm
 • 6 rur HAT, 250 mm
 • 6 łuków HAT 87°
 • 2 sznurki wielofunkcyjne LUX  20 m, 6 mm

Lista narzędzi

 • piła ręczna lub piła płatnica
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry