Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Wymiana drzwi wewnętrznych – krok po kroku

wymiana-drzwi-wewnetrznych-big

Wymiana drzwi wewnętrznych to zadanie, z którym trzeba się zmierzyć przy większym remoncie. Niezwykle ważny jest w tym przypadku dobór odpowiedniego modelu drzwi, ale również znajomość zasad ich montażu, w tym także kwestii związanych z ościeżnicami.

1. Jak wybrać odpowiednie drzwi do montażu? 2. Jak wymienić drzwi wewnętrzne, zostawiając starą ościeżnicę?
3. Jak zdemontować starą ościeżnicę? 4. Jak zamontować nową ościeżnicę?
5. Jak zamontować nowe drzwi?

1. Jak wybrać odpowiednie drzwi do montażu?

Można wyróżnić kilka podstawowych odmian drzwi wewnętrznych, które, ze względu na swoje cechy charakterystyczne, znajdują zastosowanie w różnych przypadkach. Wśród nich znajdują się drzwi:

- rozwierne,

- dwuskrzydłowe,

- wahadłowe,

- przesuwne,

- harmonijkowe,

- składane.

 • • Drzwi rozwierne

Drzwi rozwierne to najbardziej popularne rozwiązanie, pasujące do niemal każdego wnętrza. Bardzo często spotyka się drzwi wewnętrzne sosnowe tego typu. Ich skrzydło jest rozwierane (ulega obróceniu względem jednej z krawędzi bocznych). Należy jednak pamiętać o tym, że przy ich stosowaniu we wnętrzach konieczna jest odpowiednia przestrzeń, by nie zawadzały o ściany i inne przedmioty. Tylko w takim przypadku spełnią swoje zadanie.

 • • Drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe to odmiana drzwi wymagająca większej przestrzeni niż klasyczne rozwiązanie. Ich zaletą jest to, że zapewniają bardzo szerokie otwarcie na sąsiadujące pomieszczenia. Ponadto mogą się one otwierać w dwie strony, ponieważ klamki do drzwi wewnętrznych tego typu znajdują się na obu skrzydłach. Drzwi dwuskrzydłowe znajdą zastosowanie w dużych mieszkaniach i domach, gdzie otwarta przestrzeń wpływa doskonale na stylistykę wnętrza.

Cechą charakterystyczną drzwi wahadłowych jest to, że otwierają się one w obie strony. Po takim otwarciu wykonują one ruch wahadłowy, aż w końcu samoistnie się zamkną. Doskonale prezentują się one w salonie lub sypialni, spełniając funkcję dekoracyjną, szczególnie w przypadku urządzenia mieszkania bądź domu w stylu francuskim lub nowoczesnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drzwi wahadłowe potrzebują sporej przestrzeni, dlatego nie sprawdzą się w lokalach i pomieszczeniach o małym metrażu.

 • • Drzwi przesuwne

W drzwiach przesuwnych skrzydła osadzone są na specjalnych prowadnicach, co pozwala na ich otwieranie bez konieczności uchylania. Drzwi przesuwne wewnętrzne świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ nie zabierają powierzchni użytkowej w trakcie ich otwierania i zamykania. Oprócz tego doskonale prezentują się jako zamknięcie sypialni, stanowiąc stylowy dodatek do wnętrza. Istnieją dwie odmiany drzwi przesuwnych. Są to:

- drzwi naścienne (podczas ich przesuwania skrzydła zasłaniają ścianę, nachodząc na nią),

- drzwi chowane w ścianę (które wtapiają się we wnętrze – dla wzbogacenia wystroju można w tym celu zastosować przeszklenia).

Obie wersje drzwi przesuwnych dostępne są w wersji jednoskrzydłowej i dwuskrzydłowej.

 • • Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe, jak sama nazwa wskazuje, otwierają się jak harmonijka. Ich skrzydła złożone są z wielu elementów (lameli), które mogą być wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego lub tworzywa sztucznego. Każda z nich ma osobny wózek bądź zawieszkę pozwalające na ich poruszanie się po prowadnicach. Drzwi harmonijkowe najlepiej sprawdzą się w przypadku ograniczonego budżetu na wykończenie mieszkania bądź domu (nie są one kosztownym rozwiązaniem), ale również, podobnie jak drzwi przesuwne, przy pomieszczeniach o małym metrażu, gdzie uchylanie drzwi byłoby kłopotliwe, np. ze względu na ryzyko zawadzenia nimi o meble.

 • • Drzwi składane

Drzwi składane sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach o małym metrażu. Mogą być również doskonałym rozwiązaniem, jeśli chce się oszczędzić gościom bałaganu (np. zastosowane jako przegrodzenie aneksu kuchennego pełnią funkcję separatora). Oprócz tego, przy zastosowaniu oryginalnego wzornictwa, mogą być doskonałym elementem wystroju.

2. Jak wymienić drzwi wewnętrzne, zostawiając starą ościeżnicę?

Choć przy wymianie drzwi wewnętrznych zalecane jest wymienienie jednocześnie ościeżnicy, w pewnych przypadkach możliwe jest jej pozostawienie. Przed podjęciem decyzji warto zbadać jej stan, żeby upewnić się, że będzie służyła jeszcze przez wiele lat. Oprócz tego konieczne jest sprawdzenie, czy nowe drzwi mają:

- te same wymiary (a więc wysokość i szerokość),

- takie samo rozstawienie zawiasów,

- klamkę na takiej samej wysokości.

Montaż nowych drzwi na starej ościeżnicy jest zwykle bardzo prosty, przy spełnieniu powyższych warunków. Odbywa się on poprzez wysunięcie starego skrzydła lub skrzydeł drzwi i osadzenie nowych, na obecnych zawiasach. Czasami konieczny jest demontaż zawiasów na skrzydle drzwi i przykręcenie tych, które będą dopasowane do ościeżnicy.

Jeśli ościeżnica jest jeszcze w dobrym stanie, ale nie prezentuje się okazale, warto zakupić nakładkę maskującą, która będzie się trzymała futryny drzwi dzięki piance montażowej. Pozwoli ona na zadbanie o odpowiedni styl wykończenia pomieszczenia.

3. Jak zdemontować starą ościeżnicę?

W wielu przypadkach przed montażem nowych drzwi konieczne jest zdemontowanie starej ościeżnicy. Najczęściej spotyka się ościeżnice drewniane lub metalowe. Przede wszystkim trzeba się w odpowiedni sposób do takich prac przygotować. W przypadku ościeżnicy metalowej konieczne będzie wykorzystanie szlifierki kątowej wyposażonej w tarczę tnącą albo piły z brzeszczotem, z kolei do demontażu ościeżnicy drewnianej wykorzystuje się młotek i płaski śrubokręt (które mogą się przydać także przy demontażu ościeżnicy metalowej, gdy napotka się lepsze mocowanie).

Jeśli chodzi o demontaż ościeżnicy metalowej, przebiega ona w następujący sposób:

 • 1. Delikatne podcięcie ościeżnicy w kilku punktach (w rogach, ale również nad posadzką).
 • 2. Odcięcie przyspawanych do ościeżnicy kotew mocujących lub wykucie ich z muru.
 • 3. Podważenie ościeżnicy.
 • 4. Wyciągnięcie ościeżnicy.

W przypadku ościeżnicy drewnianej demontaż jest jeszcze prostszy i przebiega on tak:

 • 1. Odcięcie drewnianych kołków.
 • 2. Podważenie ościeżnicy.
 • 3. Wyciągnięcie ościeżnicy.

Przy demontażu ościeżnic trzeba pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Po pierwsze, przed wykonaniem prac w starszych budynkach warto zabezpieczyć ścianę przez podparcie jej oraz wstawienie prętów zbrojeniowych. W ten sposób uniknie się ryzyka jej pęknięcia. Po drugie, jeśli ościeżnica znajduje się na ścianie działowej, warto dla wzmocnienia całości konstrukcji usunąć po demontażu jej fragmenty po bokach i na górze oraz wstawić w to miejsce płyty budowlane.

4. Jak zamontować nową ościeżnicę?

Montaż ościeżnicy jest uważany za jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej skomplikowanych etapów wymiany drzwi. Można go podzielić na kilka zasadniczych części:

 • 1. Złożenie ościeżnicy – większość ościeżnic jest sprzedawana w częściach i trzeba je złożyć. Używa się do tego celu kleju montażowego. W trakcie składania ościeżnicy trzeba pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach. Po pierwsze o tym, że powinna ona leżeć na płaskiej nawierzchni, by nie doszło do jej rozwarstwienia. Po drugie – by zastosować zabezpieczenie podłoża, np. w formie folii, szczególnie gdy podłoga jest już wykończona (uniknie się w ten sposób sytuacji, w której nie będzie możliwe usunięcie kleju bez zarysowania lub odbarwienia podłogi).
 • 2. Oczekiwanie aż wyschnie klej, którym została sklejona ościeżnica (zwykle trzeba na to poświęcić około 1 godzinę).
 • 3. Wpasowanie ościeżnicy w otwór, w którym będą się znajdować drzwi – w tym celu warto zastosować zabezpieczenia w formie taśmy.
 • 4. Stabilizacja ościeżnicy za pomocą drewnianych klinów.
 • 5. Sprawdzenie pionów i poziomów ościeżnicy (z wykorzystaniem poziomicy).
 • 6. Rozparcie ościeżnicy za pomocą listew.
 • 7. Nałożenie pianki uszczelniającej we wszystkie wnęki między ościeżnicą a ścianą.
 • 8. Odczekanie około 24 godzin, aż pianka uszczelniająca stwardnieje.
 • 9. Odcięcie nadmiaru pianki i usunięcie klinów mocujących.
 • 10. Ukrycie szczelin za pomocą listew wykończeniowych lub maskownic, po ich uprzednim docięciu.

5. Jak zamontować nowe drzwi?

Zanim wstawisz skrzydło lub skrzydła drzwiowe w ościeżnicę, pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach:

 • 1. Można się za to zabrać po wykonaniu wszelkich prac budowlanych, by nie doszło do zniszczenia drzwi.
 • 2. Wstawianie drzwi należy wykonywać także przy odpowiedniej temperaturze powietrza (co najmniej 18 stopni i niskiej wilgotności).

Jeśli chodzi o skrzydła drzwiowe, bardzo istotny jest materiał, z którego zostały one wykonane. Decyduje on o tym, czy trzeba wykonać jeszcze na nich jakieś prace. Zwykle nie wymagają tego skrzydła drzwiowe przywiezione ze sklepu, lecz jedynie skrzydła drzwiowe pochodzące z zakładu stolarskiego (które trzeba polakierować lub pomalować jeszcze przed montażem ościeżnic, żeby zdążyły wyschnąć).

Montaż drzwi rozwiernych, dwuskrzydłowych i wahadłowych

Bardzo podobnie wygląda montaż drzwi rozwiernych, dwuskrzydłowych i wahadłowych. Wiesza się je po prostu na zawiasach. Gdy w trakcie tej pracy okaże się, że są one zbyt długie, można je delikatnie przyciąć, pamiętając o tym, by przy okazji nie doszło do postrzępienia ich krawędzi, przy czym nie powinno się przycinać skrzydeł drzwiowych posiadających na dole wyciętą szczelinę wentylacyjną (czyli głównie łazienkowych, do pralni lub kuchni), ponieważ pogorszy to ich właściwości wentylacyjne. Oprócz tego w trakcie wieszania skrzydeł drzwiowych warto wyregulować zawiasy do drzwi (poprzez ich odpowiednie dokręcenie lub odkręcenie ze skrzydła). Jedynie przy drzwiach na zamówienie bywa, że trzeba zawiasy zamontować samodzielnie. Na samym końcu montuje się wkładki, klamki i szyld.  

Montaż drzwi przesuwnych

Montaż drzwi przesuwnych jest znacznie bardziej skomplikowany. Trzeba do tego przygotować aluminiową prowadnicę (która będzie odpowiadała za płynność poruszania się skrzydła drzwiowego), wózki prowadnicy pozwalające na przesuwanie skrzydła (w formie kulkowej bądź rolkowej), ograniczniki wychylenia i otwarcia (czyli mocowane na podłodze elementy stabilizujące tor jazdy skrzydła drzwiowego, utrzymanie go oraz pozwalające na bezpieczne wyhamowanie).

Montowanie drzwi przesuwnych rozpoczyna się od przygotowania otworu drzwiowego. Oprócz jego odpowiedniego rozmiaru trzeba zadbać o zlikwidowanie wszelkiego rodzaju nierówności i zanieczyszczeń, a także o to, by ściana, na której będzie znajdowała się prowadnica, była prosta. Jeśli w otworze znajduje się ościeżnica, należy ją usunąć lub też zamaskować za pomocą kasetonów maskujących.

Kolejny etap prac to wykonanie odpowiednich pomiarów i usytuowanie prowadnic. Przykręca się ją do muru na wyznaczonej wcześniej wysokości, a w szynie co 25 cm wywierca otwory, by następnie w określonych miejscach zamontować kołki montażowe. Po przykręceniu prowadnicy trzeba jeszcze przytwierdzić wózki do górnej krawędzi drzwi, a na samym końcu wsunąć skrzydło w szynę. Ostatni etap montażu drzwi przesuwnych to zamocowanie ograniczników otwarcia i wychylenia. Dodatkowo na prowadnicę można nałożyć maskownicę (z wykorzystaniem kleju montażowego lub wkrętów).

Montaż drzwi harmonijkowych

Do montażu drzwi harmonijkowych oprócz elementów zestawu montażowego potrzebny będzie wkrętak krzyżowy, wkrętarka, poziomica, miarka, ręczna piłka oraz ołówek. Montaż należy rozpocząć od szczegółowych pomiarów wysokości i szerokości otworu drzwiowego. Następnym krokiem jest przygotowanie prowadnic. Możliwe, że trzeba będzie je przyciąć za pomocą ręcznej piłki. Górną prowadnicę przykręca się do ściany w taki sposób, by możliwe było wsunięcie do niej listwy z rolkami. Kolejne działanie to zamontowanie prowadnicy końcowej (która najczęściej jest połączona z drzwiami). Osadza się ją zwykle na ościeżnicy za pomocą specjalnych klipsów.

Co niezwykle istotne, drzwi harmonijkowe można w dowolny sposób zwężać lub rozszerzać przez wyciągnięcie bądź dodanie odpowiedniej ilości paneli. Pozwala to na osiągnięcie ich pożądanej szerokości.

 

Montaż drzwi składanych

Montaż drzwi składanych jest bardzo prosty. Ich skrzydło umieszcza się od góry w szynie prowadzącej, a z dołu – w listwie progowej. Na górnej części jednego ze skrzydeł drzwi znajduje się ogranicznik, który może się poruszać po prowadnicy. Kolejnym krokiem jest wyregulowanie skrzydła przy wykorzystaniu kluczyka ampulowego. Ostatni krok to umieszczenie plastikowych zaślepek w otworach zlokalizowanych w ramie drzwi.

Do góry