Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Wykonanie izolacji dachu w 7 krokach

Majsterkowicz izoluje dach od środka.

Z naszej instrukcji dowiesz się, jak w prosty sposób wykonać izolację międzykrokwiową dachu swojego domu, a także jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne. Przeczytaj, na co musisz uważać przy podwajaniu krokwi, jak założyć folię wstępnego krycia i prawidłowo przyciąć maty izolacyjne.

Jeśli dach domu nie ma prawidłowej izolacji, straty ciepła mogą sięgać nawet 30%. Ponadto dach silnie się nagrzewa latem i wychładza zimą, a w czasie wiatru i burzy powstają pod nim nieprzyjemne przeciągi. Jeśli ktoś z tych względów decyduje się na wykonanie izolacji wtórnej, z reguły wybiera izolację międzykrokwiową. Powiemy Ci, jak to najlepiej zrobić i na co trzeba zwrócić uwagę.

W markecie OBI oferujemy kompletny pakiet do wykończenia dachu. Wystarczy, że podasz nam powierzchnię dachu w m², a my wyliczymy potrzebne ilości poszczególnych produktów.

*Czas trwania może wykazywać spore rozbieżności, zależnie od wielkości dachu i rodzaju materiału.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Przed wykonaniem izolacji dachu należy podwoić krokwie.

Krok po kroku 1 - Wymierz i podwój krokwie.

Jeśli chcesz oszczędzić energię, w większości przypadków będziesz musiał podwoić krokwie dachowe. Krokwie w starszych domach mają najczęściej 14-16 cm grubości, a w najstarszych budynkach zaledwie 10-12 cm. Aby uzyskać wymaganą skuteczność izolacji konieczne jest jednak zastosowanie materiałów izolacyjnych w klasie przewodnictwa cieplnego 035 do 040, najlepiej o grubości od 20 do 24 cm. Aby uzyskać niezbędną głębokość, po prostu przykręć do istniejących krokwi kantówki o odpowiedniej grubości. Nawierć otwory i użyj wkrętów do drewna, które wejdą do krokwi dokładnie na grubość kantówek używanych do podwojenia krokwi — w przypadku podwajania kantówkami o grubości 6 cm użyj wkrętów do drewna 120 mm.

Zakładanie folii wstępnego krycia do izolacji dachu

Krok po kroku 2 - Zamocuj folię do izolacji dachu.

Między krokwiami dachu a dachówkami bądź łupkiem dachowym musisz umieścić otwartą dyfuzyjnie folię wstępnego krycia. Nowoczesne dachy są z reguły już wyposażone w taką folię. Uniemożliwia ona wnikanie wilgoci z zewnątrz do środka i jej przenikanie do izolacji. Ponadto przenosi wilgotne powietrze z wnętrza domu i izolacji dachowej na zewnątrz.

Przetnij folię wstępnego krycia nożykiem i zaplanuj około 10 cm nadmiaru z każdej strony. Rozciągnij folię między krokwiami i dachówkami, tak aby lekko zwisała i umożliwiała odprowadzanie wody spadającej z kontrłat. Zwróć uwagę, aby poszczególne pasma nakładały się na co najmniej 10 cm na poprzednio ułożone. Zaklej złącza i szwy taśmą klejącą, aby uzyskać podkład dachowy.

Przycinanie materiału izolacyjnego.

Krok po kroku 3 - Przytnij materiał izolacyjny przeznaczony na dach

Najczęściej używanymi materiałami izolacyjnymi są filc do zaciskania z wełny szklanej lub kamiennej. Alternatywą są ekologiczne materiały izolacyjne — wełna konopna lub bawełniana. Musisz pamiętać, aby wybrany materiał należał do klas przewodnictwa cieplnego z przedziału od 035 do 040.
Przytnij wełnę mineralną ostrym nożem do materiałów izolacyjnych w taki sposób, aby każdy fragment był o 1-2 cm szerszy niż rzeczywisty odstęp między krokwiami. Wykorzystaj deskę do podłożenia i małą deskę jako krawędź do cięcia.

Zakładanie materiału izolacyjnego

Krok po kroku 4 - Włóż materiał do izolacji dachu

Wciśnij przycięte elementy z wełny mineralnej do izolacji dachu między krokwie stroną kreskowaną do wewnątrz. Zwróć uwagę, by elementy szczelnie przylegały do krokwi. Zachowaj szczególną staranność przy połączeniach i w narożnikach, ponieważ przerwy i szczeliny zmniejszą skuteczność izolacji.

Zakładanie folii przeciwwilgociowej

Krok po kroku 5 - Załóż folię przeciwwilgociową

Naklej taśmę uszczelniającą na krokwie. Zapobiegnie to uszkodzeniu folii przeciwwilgociowej wkrętami przy późniejszym zszywaniu lub przyszłym wykańczaniu wnętrza.

Teraz załóż folię przeciwwilgociową, zamocowując poszczególne pasma przy użyciu zszywacza do krokwi na materiale izolacyjnym. Najszybciej zrobisz to przy użyciu zszywacza elektrycznego lub pneumatycznego.

Zwróć uwagę, aby poszczególne pasma zachodziły na siebie o 10 cm i wystawały o tyle samo na zewnątrz, a folia nie była naprężona. Nieszczelność izolacji przeciwwilgociowej wynikająca z jej uszkodzenia lub nieprecyzyjnego montażu może prowadzić do rozwoju pleśni i szkód budowlanych. W takim przypadku należy użyć nowego pasma folii.

Zaklejanie szwów między pasmami folii przeciwwilgociowej.

Krok po kroku 6 - Zaklej szwy między pasmami folii przeciwwilgociowej

Teraz zamknij szwy między poszczególnymi pasmami folii specjalną taśmą klejącą. Uszczelnij specjalną taśmą klejącą także przerwy w przebiegu folii, na przykład wokół przewodów wentylacyjnych czy uchwytów anten satelitarnych. Zamocuj folię klejem uszczelniającym w miejscach połączeń ze ścianą. Po prostu nałóż klej i mocno dociśnij do niego folię. Zwróć uwagę, aby folia nie była naprężona.

Montaż konstrukcji nośnej

Krok po kroku 7 - Zamontuj konstrukcję nośną pod izolacją dachu

Zamocuj konstrukcję poprzeczną potrzebną do wykonania wykończenia od wewnątrz. Odstępy elementów konstrukcji nośnej trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykańczającej, np. płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych czy drewna profilowanego. Przestrzeń pośrednią powstałą po zamocowaniu konstrukcji poprzecznej można wykorzystać do przeprowadzenia instalacji elektrycznych albo dodatkowo zaizolować przy użyciu podkrokwiowego filcu do zaciskania. W tym celu zamocuj podkrokwiowy filc do zaciskania w taki sam sposób do konstrukcji jakiego użyłeś w przypadku izolacji międzykrokwiowej. Teraz możesz już bez problemu zamontować dowolną okładzinę ścienną.

Także w przypadku dachów starych domów można optymalnie wykonać izolację wtórną. Wszelkie czynności podczas montażu izolacji dachu i odpowiednich folii należy wykonać bardzo precyzyjnie, aby nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci.

Pamiętając o użyciu właściwych narzędzi i zachowaniu precyzji, doświadczony majsterkowicz może w prosty sposób wykonać izolację dachu. Może to być ekscytujące zajęcie dla każdego właściciela domu. Zapewnij sobie przyjemny klimat w domu bez przeciągów i oszczędzaj energię — z OBI.

Lista materiałów

  • Kantówki do podwajania
  • Materiał do izolacji międzykrokwiowej
  • Podkrokwiowy filc do zaciskania
  • Folia do izolacji przeciwwilgociowej
  • Folia wstępnego krycia
  • Specjalna taśma klejąca do zakładek folii
  • Specjalna taśma klejąca do przerw w przebiegu folii
  • Klej uszczelniający
  • ‎Łaty drewniane do wykonania konstrukcji poprzecznej
  • Wkręty do drewna

Lista narzędzi

Do góry