Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Układanie paneli podłogowych w 13 krokach

Majsterkowiczka układa panele podłogowe.

Panele podłogowe cieszą się coraz większą popularnością. Przyczyn jest wiele: panele cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością i są łatwe w pielęgnacji. Przekonują także bardzo różnorodną ofertą. Dostępne są np. panele, których powierzchnia imituje inne materiały. Preferujesz jasne czy ciemne drewno? Marzą Ci się panele strukturalne czy może „kamienne”? Wybór paneli podłogowych jest ogromny. Pozwól, aby doradca OBI doradził Ci w zakresie parkietu i podłogi panelowej. Z rodzajami paneli podłogowych możesz się zapoznać, czytając nasz poradnik pt. „Krótki przewodnik po panelach podłogowych”.

W niniejszej instrukcji zostało wyjaśnione, jak układać panele podłogowe na klik oraz jakich materiałów i narzędzi do tego użyć. Podpowiemy także, w jaki sposób poradzić sobie z newralgicznymi miejscami w pomieszczeniu, np. w obszarze rur instalacji grzewczej i ościeżnic. A na końcu znajdziesz krótkie wideo obrazujące, jak układać panele podłogowe.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
przygotowanie-panele-podlogowe-aklimatyzacja-krok-1

Krok po kroku 1 - Przed układaniem paneli

Przed ułożeniem panele potrzebują przynajmniej 48 godzin na to, aby się zaaklimatyzować. Dlatego pozostaw je w pomieszczeniu, w którym chcesz je zamontować. Ułóż je poziomo i nie wyjmuj z oryginalnego opakowania. Temperatura w pokoju nie powinna być niższa niż 18°C, a wilgotność powietrza powinna wahać się od 50 do maks. 70%.

Przed ułożeniem paneli podłogowych majsterkowiczka sprawdza podłoże pod kątem ewentualnych nierówności, używając do tego łaty i calówki.

Krok po kroku 2 - Układanie paneli podłogowych na przygotowane podłoże

Podłoże musi być wystarczająco stabilne, czyste i suche. W podłożu nie może być niezwiązanej wilgoci. Podłoga musi być także równa. Panele ułożone na nierównym podłożu mogą się przesuwać, otwierać lub pękać w miejscu połączenia na pióro-wpust. Aby sprawdzić, czy podłoże jest płaskie, użyj łaty. Nierówności wynoszące ponad 3 mm (na metr bieżący) możesz wyrównać płynną masą szpachlową. Używając samopoziomującej się masy wyrównawczej, uzyskasz płaskie i równe podłoże. W ten sposób łatwo wypełnisz także ubytki i pęknięcia. Po wylaniu masy poczekaj, aż całkowicie wyschnie, dopiero wtedy kontynuuj układanie paneli.

Wiele różnych okładzin podłogowych, w szczególności nowo wylany jastrych, posiada jeszcze niezwiązaną wodę. Jeśli na takim podłożu ułożysz panele podłogowe, możesz narobić wiele szkód. Dlatego pamiętaj o tym, aby przed montażem paneli upewnić się, że podłoże jest zupełnie suche.

Majsterkowiczka rozwija rolkę izolacji akustycznej na położonej już folii paroizolacyjnej.

Krok po kroku 3 - Ułożenie folii paroizolacyjnej i izolacji akustycznej

Na jastrychu oraz podłogach z zamontowanym wodnym ogrzewaniem podłogowym należy ułożyć folię paroizolacyjną chroniącą okładzinę przed wilgocią. Rozwiń rolkę folii paroizolacyjnej wzdłuż układanych później na niej paneli i dotnij folię. Przy ścianach folia powinna wystawać na wysokość ok. 10 cm. Kładź poszczególne pasma folii na 20-centymetrową zakładkę i przyklej miejsca styku taśmą klejącą − na rysunku taśma przedstawiona jest na żółto.

Teraz przyszedł czas na izolację akustyczną. Bezpośrednio na folii paroizolacyjnej rozłóż warstwę korka, filcu lub piankę PE.

Majsterkowiczka układa pierwszy rząd paneli podłogowych przy ścianie, używając klinów dystansowych. Strzałki widoczne na rysunku pokazują kierunek padania światła.

Krok po kroku 4 - Jak układać panele podłogowe względem okna?

Panele podłogowe kładzie się równolegle do kąta padania światła: krawędzie wzdłużne paneli pokrywają się z kierunkiem padania światła. Układanie paneli rozpocznij w lewym tylnym rogu pomieszczenia. Za pomocą piły, np. wyrzynarki lub piły tarczowej, usuń najpierw pióro lub wpust paneli (w zależności od producenta), które chcesz zużyć na pierwszy rząd. Następnie ułóż panele przy ścianie, pamiętając o tym, aby przylegały do ściany obciętą krawędzią. Połącz panele stronami czołowymi.

Między panele a ścianę wsuń rozpórki. W zależności od powierzchni pomieszczenia szczelina dylatacyjna powinna wynosić od 10 do 15 mm.

Ostatni panel w rzędzie trzeba zwykle dociąć. W tym celu ponownie użyj wyrzynarki lub piły tarczowej. Szybsze cięcie paneli gwarantuje gilotyna do cięcia paneli podłogowych. Pamiętaj o tym, aby ostatni panel (czyli ten, który trzeba dociąć) nie był krótszy niż 50 cm.

Majsterkowiczka docina panel podłogowy na odpowiednią długość, używając wyrzynarki.

Krok po kroku 5 - docinanie paneli podłogowych

Na końcu rzędu położonych paneli zwykle trzeba obciąć ostatni element. Zmierz długość panelu, uwzględniając odpowiednią odległość od ściany, i zaznacz wartość na panelu za pomocą kątownika i ołówka. Najlepszym narzędziem do cięcia paneli jest tarczówka stolarska lub gilotyna do paneli. Jeśli nie masz tego rodzaju narzędzi, możesz użyć wyrzynarki. Układając docięty panel, zwróć uwagę, aby krawędź cięcia wskazywała w dół, tzn. że górna strona docinanego panelu jest także górną stroną panelu już położonego.

Następny rząd rozpocznij, przesuwając układany panel względem już położonych paneli. Aby podłoże było stabilne i dobrze się prezentowało, przesunięty panel nie może być krótszy niż 40 cm.

Zachowanie odpowiedniego odstępu od ściany możliwe jest za pomocą klinów.

Krok po kroku 6 - Zachowanie odstępu od ściany

Okładziny podłogowe z drewna i paneli podłogowych „pracują”, czyli rozszerzają lub kurczą się pod wpływem różnic temperatury. Dlatego przy elementach konstrukcyjnych, np. ścianach, kolumnach itd., należy zachować odstęp wynoszący od 10 do 15 mm. Do zachowania odstępu użyj specjalnych klinów dystansowych lub rozpórek i dociągnij panele leżące przy ścianie do już ułożonych rzędów. Użyj do tego stalowego zaczepu.

Łączenie dwóch paneli podłogowych dłuższą krawędzią na zatrzask.

Krok po kroku 7 - Układanie paneli podłogowych systemem na zatrzask

Szczególnie łatwe jest układanie paneli podłogowych w systemie na zatrzask. Tego rodzaju panele łączą się ze sobą dzięki specjalnemu zatrzaskowi. Przyłóż panel w wybranym miejscu i zatrzaśnij go, używając do tego młotka 

Łączenie ze sobą paneli podłogowych i dobijanie ich za pomocą młotka i drewnianego dobijaka

Krok po kroku 8 - Łączenie paneli podłogowych

Teraz ostrożnie połącz panele podłogowe, dobijając je młotkiem i dobijakiem, a elementy końcowe dociągnij stalowym zaczepem.

Majsterkowiczka układa ostatni rząd paneli podłogowych i dociąga je stalowym zaczepem.

Krok po kroku 9 - Układanie ostatniego rzędu paneli podłogowych

Panele w ostatnim rzędzie należy zwykle dociąć wzdłuż dłuższej krawędzi. W tym celu musisz zmierzyć konieczną szerokość, uwzględniając szczelinę dylatacyjną i dociąć panele. Przy dopasowywaniu paneli pomóż sobie stalowym zaczepem.

Wycięte w panelach otwory pozwalają na ich ułożenie dookoła rur grzewczych.

Krok po kroku 10 - Układanie paneli podłogowych, a rury grzewcze

Aby panele podłogowe ułożyć także dookoła rur instalacyjnych, odrysuj otwory pod rury na panelach (średnica rury + 10 mm) i wytnij je za pomocą sękownika o odpowiednim rozmiarze. Za pomocą wyrzynarki przetnij panel między otworami. Teraz ułóż panel i przyklej tylną część znajdującą się za rurami. Jeśli chcesz ukryć otwory, przykryj je rozetą.

Majsterkowiczka przycina ościeżnicę drzwi pod panele podłogowe za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego.

Krok po kroku 11 - Jak układać panele podłogowe przy ościeżnicach

Kolejnym newralgicznym miejscem w trakcie układania paneli są ościeżnice drzwi. Najlepszym sposobem jest skrócenie drewnianej ościeżnicy o wysokość panelu plus grubość izolacji i wsunięcie panelu pod spód ościeżnicy. Przyłóż resztkę po obciętym panelu do drzwi i obetnij ościeżnicę za pomocą zgłębiarki lub narzędzia wielofunkcyjnego wzdłuż przyłożonego panelu.
W przypadku ościeżnic stalowych wyżłobienie wytnij w panelu. Nie zapomnij o szczelinie dylatacyjnej wynoszącej od 8 do 10 mm. Powstały otwór możesz następnie uszczelnić masą akrylową.

Aby zapobiec uszkodzeniu ościeżnicy przy cięciu, naklej na miejsce prowadzenia piły taśmę klejącą.

Montaż i łączenie listew przypodłogowych.

Krok po kroku 12 - Montaż listew przypodłogowych

Aby wykończyć panele na styku ze ścianą, musisz w pierwszej kolejności odciąć wystającą folię paroizolacyjną za pomocą noża do tapet. Następnie zamontuj pasujące listwy przypodłogowe.
Aby dopasować listwy w narożnikach, użyj piły do cięcia ukośnego. O sposobie montażu listew przypodłogowych przeczytasz w naszym poradniku pt. „Montaż listew przypodłogowych w 6 krokach”.

Zamiast docinać skosy, możesz użyć narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Na schody kładzie się specjalne profile przeznaczone do krawędzi stopni. Panele i osłona montowane są na zatrzask do przykręconej do podłoża listwy dolnej.

Montowanie listwy przejściowej do szyny.

Krok po kroku 13 - Montaż listew przejściowych na podłodze wyłożonej panelami podłogowymi

Za pomocą listew przejściowych ukryjesz przejścia pomiędzy panelami a wykładziną lub szczeliny dylatacyjne. Listwy przykręca się do podłoża, aby się nie przesuwały.

Jeśli w sąsiednim obszarze podłoga także wyłożona jest panelami, należy zachować szczelinę dylatacyjną. Miejsca styku można ukryć pod różnego rodzaju listwami przejściowymi (np. listwami przyklejanymi, przykręcanymi lub montowanymi na zatrzask).

Panele podłogowe są tańszą alternatywą dla desek podłogowych lub parkietu, która w dodatku jest łatwa w pielęgnacji. Układanie paneli podłogowych nie jest trudne – wystarczy mieć trochę cierpliwości, odpowiednie narzędzia i pomoc w postaci porad OBI.

Lista zakupów

Lista narzędzi

 • łata lub sznurek traserski (do sprawdzenia równości podłoża)
 • calówka
 • wyrzynarka
 • lub piła tarczowa
 • ewent. gilotyna do cięcia paneli podłogowych
 • rozpórki lub kliny dystansowe
 • kątownik stolarski
 • stalowy zaczep
 • młotek
 • drewniany dobijak
 • sękownik (do wycinania otworów pod rury grzewcze)
 • zagłębiarka
 • narzędzie wielofunkcyjne
 • piła do cięcia ukośnego (do docinania listew przypodłogowych w narożnikach)
Do góry