Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Układanie jastrychu w 7 krokach

Majsterkowicz wyrównuje warstwę jastrychu kielnią.

Z niniejszej instrukcji dowiesz się, jak fachowo ułożyć jastrych, jak przygotować do tego podłoże i jakich narzędzi oraz materiałów będziesz do tego potrzebować. W siedmiu łatwych i szybkich krokach samodzielnie ułożysz jastrych w swoim domu lub mieszkaniu.

Czysto i równo ułożony jastrych stanowi podłoże pod płytki lub panele. Dla majsterkowiczów posiadających wiedzę o prawidłowym doborze jastrychu do danego pomieszczenia oraz koniecznych pracach przygotowawczych ułożenie jastrychu będzie ciekawym zadaniem.

Jastrych można układać na wiele sposobów. Jednym z nich jest układanie gotowych płyt jastrychowych na mineralnej podsypce wyrównawczej, innym natomiast – układanie jastrychu płynnego, który wylewany jest na podłoże w postaci mokrej masy. Jeśli jest to jastrych związany z podłożem, układany jest bezpośrednio na podłożu. W takiej sytuacji nie ma konieczności wykonywania izolacji akustycznej oraz termicznej. Układanie jastrychu na warstwie rozdzielającej (zwykle na folii polietylenowej) zapobiega pojawianiu się wilgoci.

Najwyższym współczynnikiem izolacji akustycznej i cieplnej charakteryzuje się jastrych pływający. Tego rodzaju jastrych układa się na warstwie izolacyjnej, zachowując szczeliny dylatacyjne między wylewką a pionowymi elementami budynku.

Ważny jest jednak nie tylko sposób układania, ale też sam rodzaj jastrychu. Istnieją różne jastrychy: jastrych cementowy jest wytrzymały, odporny na wilgoć i można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Średni czas schnięcia zwykłego jastrychu cementowego wynosi ok. 20 do 30 dni. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla majsterkowiczów jest jastrych szybkowiążący. Można po nim chodzić po zaledwie kilku godzinach, posadzkę można kłaść po upływie doby i szybko kończyć wszelkie prace remontowe.

Jeśli zamierzasz położyć ogrzewanie podłogowe, przed ułożeniem jastrychu zapoznaj się z informacjami dotyczącymi jastrychu grzewczego podanymi przez producenta. Zwykle wodne systemy ogrzewania podłogowego pokrywa się 4,5-centymetrową warstwą jastrychu. Niektórzy producenci zalecają, aby do jastrychu dodać substancje plastyfikujące.

W szczególnych przypadkach stosuje się jastrychy anhydrytowe, magnezjowe lub asfaltowe.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz układa płyty izolacyjne pod jastrych.

Krok po kroku 1 - przygotowanie podłoża pod jastrych

Zanim rozpoczniesz układanie jastrychu, przygotuj podłoże. W pierwszej kolejności ułóż na całym obwodzie podłogi taśmę dylatacyjną przejmującą powstające naprężenia i drgania, następnie ułóż bezspoinowo płyty dźwiękochłonne z polistyrenu.

Taśma dylatacyjna spełnia dodatkowo funkcję szczelin dylatacyjnych i umożliwia rozszerzenie się wylewki pod wpływem różnic temperatury. Wykonywanie szczelin dylatacyjnych jest szczególnie ważne w przypadku jastrychu grzewczego.

Rozkładanie folii polietylenowej przed ułożeniem jastrychu.

Krok po kroku 2 - układanie folii polietylenowej pod jastrych

Na płytach izolacyjnych rozłóż folię polietylenową, która będzie tworzyła warstwę rozdzielającą izolację od wylewki. Folię można w łatwy sposób dociąć nożem do tapet. Pamiętaj o tworzeniu zakładek: folia musi całkowicie zachodzić na taśmę dylatacyjną. Na ścianie należy umieścić znacznik poziomu w postaci linii. Przyda się później do tego, aby wylewkę wykonać do odpowiedniej wysokości.

Majsterkowicz wylewa jastrych z betoniarki do taczki.

Krok po kroku 3 - mieszanie jastrychu

Wymieszaj jastrych. Najłatwiejszym sposobem będzie użycie betoniarki, którą możesz wypożyczyć w wypożyczalni OBI. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących odpowiednich proporcji jastrychu i wody.

Majsterkowicz rozprowadza jastrych na podłożu.

Krok po kroku 4 - układanie jastrychu

Rozprowadź przygotowany jastrych na folii polietylenowej na całej powierzchni podłogi. Użyj do tego łopaty. Grubość warstwy powinna wynosić od 4 do 4,5 cm. Pamiętaj o tym, aby jastrych nie przekroczył zaznaczonej na ścianie linii. Jeśli ją przekroczył, usuń jego nadmiar.

Za pomocą łat dachowych podziel pomieszczenie na kilka stref i wypełnij je jastrychem. W wydzielonych strefach łatwiej Ci będzie równomiernie ułożyć jastrych. Do wyrównania wylewki możesz użyć długiej deski lub poziomnicy.

Zacieranie jastrychu za pomocą łaty.

Krok po kroku 5 - zacieranie jastrychu

Za pomocą poziomnicy i łaty do zacierania wyrównasz wylewkę. Jastrych zacieraj po kolei w wydzielonych prowadnicami strefach, poruszaj się przy tym od jednej strony pomieszczenia do drugiej.

Gładzenie wylewki jastrychowej za pomocą pacy do zacierania.

Krok po kroku 6 - gładzenie wylewki jastrychowej

Wygładź wylewkę jastrychową, używając do tego najpierw pacy do zacierania, a potem blichówki. Nie zapomnij przy tym o szczelinach dylatacyjnych. W przeciwnym razie wylewka będzie w trakcie schnięcia pękała.

Schnięcie wylewki jastrychowej.

Krok po kroku 7 - pozostawienie wylewki jastrychowej do wyschnięcia

Teraz wylewka jastrychowa musi wyschnąć. Czas schnięcia zależy od rodzaju użytego jastrychu. Jastrych szybkowiążący schnie zwykle kilka godzin, w przypadku innych rodzajów posadzkę można położyć dopiero po upływie 20 do 30 dni. Przestrzegaj zaleceń producenta i nie zapomnij o odpowiednim przewietrzeniu pomieszczenia.

Samodzielne układanie jastrychu nie jest trudne, jeśli wiesz, jak wykonać poszczególne etapy robocze i jakich narzędzi oraz materiałów używać. Układanie jastrychu szybkowiążącego nie stanowi problemu nawet dla bardzo niecierpliwych osób. Jeśli nie boisz się układania jastrychu i masz na tyle cierpliwości, aby wykonywać prace remontowe, samodzielnie wykonasz wytrzymałe podłoże pod płytki, parkiet lub panele.

Jeśli wylewka jastrychowa ma służyć jako posadzka, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć, aby nie chłonęła wody i była wystarczająco wytrzymała. Doradcy OBI chętnie Ci pomogą i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące wykończenia gotowej wylewki jastrychowej.

Więcej instrukcji i porad dotyczących układania parkietu, paneli lub płytek podłogowych oraz cennych wskazówek i posadzkowych inspiracji znajdziesz w naszej kategorii „Budować”.

Lista zakupów

  • płyty dźwiękochłonne z polistyrenu
  • folia polietylenowa
  • jastrych zwykły
  • lub szybkowiążący

Lista narzędzi

Do góry