Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Stosowanie materiałów izolacyjnych

Para wygląda przez okno.

Chcąc wyremontować stary dom, nie można pominąć izolacji cieplnej. Izolacja służy do tego, aby odizolować dom od ekstremalnych temperatur, co oznacza konkretne oszczędności w dłuższym czasie. Dostępne są liczne materiały do izolacji budynków, części budynków albo pojedynczych nisz okiennych i pustych przestrzeni. Są one oferowane w formie mat, filców, pianki bądź sypkich materiałów izolacyjnych oraz płyt. Składają się z substancji organicznych lub nieorganicznych, różniących się poziomem redukcji zawilgocenia oraz poziomem przewodności cieplnej i wynikającymi z niego właściwościami izolacyjnymi. Różne materiały mają także różny współczynnik akumulacji ciepła. Materiał, który dłużej magazynuje ciepło, czyli wykazuje wolniejszą reakcję, sprawdzi się na przykład w miesiącach letnich na poddaszu.

Wybór materiału zależy także od tego, w jakich częściach domu ma być wykonana izolacja. Niektóre materiały izolacyjne nie są wytrzymałe na nacisk i mogą być stosowane tylko na ścianach lub sufitach, a inne nadają się nawet do izolowania podłóg parkingów wielopoziomowych. Kolejnymi aspektami, które należy uwzględnić przed zakupem materiału izolacyjnego, są właściwości przeciwpożarowe i dźwiękoszczelne.

1. Mineralne substancje izolacyjne 2. Mineralno-syntetyczne substancje izolacyjne
3. Piankowe materiały izolacyjne 4. Roślinne i zwierzęce materiały izolacyjne
Majsterkowicz wykonuje izolację ściany wewnętrznej z płyt

1. Mineralne substancje izolacyjne

Mineralne substancje izolacyjne mają wszechstronne zastosowanie, ponieważ są otwarte dyfuzyjnie (działają jako regulatory wilgotności), stosunkowo stabilne pod naciskiem i niepalne. Jedną z najpopularniejszych mineralnych substancji izolacyjnych jest perlit. Jest to nierozkładający się owadoodporny granulat ze szkła wulkanicznego. Dużą zaletą perlitu jest szeroki zakres zastosowań. Jako izolacja sypka może być używany zarówno w stropach, jak i podłogach, do izolacji muru szczelinowego, a w formie płyt izolacyjnych — do izolacji wewnętrznej. Wadą tego materiału są przeciętne właściwości izolacyjne.

Lepszymi parametrami izolacyjnymi cechuje się szkło piankowe, które jest jednak bardzo energochłonne w produkcji i nieco droższe od innych mineralnych substancji izolacyjnych. Ale szkło piankowe ma też inne wspaniałe właściwości: jest ono nie tylko niepalne, ale także odporne na wodę i nacisk, jak również wytrzymałe na mróz, owady i warunki atmosferyczne.

Krzemian wapnia wybieramy jako materiał izolacyjny, jeśli szczególnie zależy nam na zapobieganiu rozwojowi pleśni i ochronie przeciwpożarowej, ponieważ w obu tych aspektach ten wytrzymały na nacisk materiał bardzo dobrze się sprawdza. Jednak krzemian wapnia, używany przede wszystkim do wewnętrznej izolacji elewacji, ma najgorsze parametry izolacji cieplnej z trzech wymienionych mineralnych substancji izolacyjnych.

Majsterkowicz wykonuje izolację dachu, wprowadzając mineralną substancję izolacyjną między krokwie.

2. Mineralno-syntetyczne substancje izolacyjne

Wełna skalna i szklana to mineralno-syntetyczne materiały izolacyjne o dobrej izolacyjności cieplnej, a przy tym owado- i pleśnioodporne. Wełny mineralne w postaci włóknistej wykazują ponadto dobre parametry izolacji akustycznej. Z tego względu są one często używane do odgradzania pomieszczeń i jako materiał dźwiękochłonny w stropach kondygnacji. Wełna skalna nieco lepiej chroni przed hałasem, ale jest cięższa niż wełna szklana i dlatego ta druga częściej znajduje zastosowanie w dachach. 

Przegląd piankowych materiałów izolacyjnych.

3. Piankowe materiały izolacyjne

Polistyren ekstrudowany (XPS) ma świetne właściwości izolacyjne, a przy tym jest wytrzymały i odporny na wilgoć. XPS przewyższa także polistyren ekspandowany (EPS) – znany też pod zastrzeżoną nazwą handlową Styropor – pod względem odporności na wilgoć i wytrzymałości na ściskanie. I dlatego XPS jest szczególnie chętnie stosowany w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak piwnice.

Nowszą odmianą XPS jest produkt o zastrzeżonej nazwie Neopor, wykazujący jeszcze lepszą izolacyjność cieplną. Istotną wadą wszystkich trzech materiałów jest fakt ich wytwarzania z oleju mineralnego, z czego wynika niezbyt przyjazny dla środowiska proces produkcyjny i nieprzydatność do ochrony przeciwpożarowej. EPS, XPS i Neopor są materiałami palnymi.

Palne są także płyty ze sztywnej piany poliuretanowej (PUR) wytwarzane z ropy naftowej. Cechuje je jednak bardzo dobra izolacyjność cieplna, elastyczność, wytrzymałość na ściskanie i niewielka masa.

Wełna owcza jako materiał izolacyjny do wypełniania murów.

4. Roślinne i zwierzęce materiały izolacyjne

Do wykonywania izolacji są wykorzystywane nie tylko substancje mineralne i syntetyczne, ale także materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ten, kto sądzi, że takie materiały organiczne jak len, wełna owcza czy trzcina zasadniczo ustępują produktom syntetycznym, jest w błędzie. Len zapewnia dobrą izolację cieplną, chroni przed pleśnią, wilgocią i hałasem, a także tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu. Niestety jest łatwopalny i nie tak elastyczny w stosowaniu jak na przykład wełna mineralna.

Palność jest także wadą innych organicznych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna owcza i konopie. Mają one jednak pewne zalety: wełna owcza może wchłaniać dużo wilgoci i oczyszczać powietrze, włókna koksowe są wyjątkowo wytrzymałe i mogą być wielokrotnie stosowane, a korek zapewnia przyjemny klimat w domu, szczególnie latem.

Decyzja o wyborze mineralnych, syntetycznych czy roślinnych materiałów izolacyjnych zależy przede wszystkim od obszaru ich zastosowania. Czy materiał musi być elastyczny? Czy nie można przekroczyć określonej masy? Czy wykonujemy tylko izolację bramy rolowanej, czy całego dachu? Oprócz skuteczności izolacji decydujące mogą być takie czynniki, jak: ochrona przed wilgocią, zabezpieczenie przeciwpożarowe i cena. Nie ma uniwersalnego rozwiązania ani jednego właściwego produktu — decyzja, który materiał będzie optymalny, musi być podjęta indywidualnie. W jej podjęciu – a także w dobraniu uzupełniających akcesoriów do materiałów izolacyjnych – pomoże ekspert z marketu OBI.

Do góry