Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Skuwanie tynku w 4 krokach

Majsterkowiczka trzymająca w dłoniach młotek i przecinak.

Skuwanie tynku potraktuj jak koniecznosć. Zrób to wówczas, gdy tynk nie jest już wystarczająco nośny (obsypuje się lub przy opukiwaniu wydaje głuchy odgłos) bądź widoczne są na nim wykwity spowodowane wilgocią. W innych sytuacjach, np. przed malowaniem i tapetowaniem ścian, albo kładzeniem płyt izolacyjnych, wystarczy go jedynie wygładzić.

Mniejszym problemem jest luźny tynk, który słabo przylega do ścian. Dużo poważniejszy kłopot sprawia tynk mocno związany z podłożem. W takiej sytuacji należałoby się zastanowić, czy skuwanie tynku ma sens. Może lepszym rozwiązaniem byłoby nałożenie na istniejący tynk nowej warstwy. Wynik prac jest podobny, a można zaoszczędzić dużo czasu.

Poniżej zbaczysz, jak przeprowadzić skuwanie tynku samodzielnie, bez pomocy fachowców. Nasz poradnik podzieliliśmy na trzy różne metody.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowiczka rozkłada na podłodze folię malarską.

Krok po kroku 1 - Przygotowanie pomieszczenia i ściany do skuwania tynku

Przed skuwaniem tynku należy wynieść wszystkie meble z pomieszczenia. Ciężkie przedmioty, których nie można wynieść, można przykryć folią malarską mocowaną za pomocą taśmy klejącej. Ponieważ przy zbijaniu tynków powstaje bardzo dużo pyłu i kurzu, w trakcie prac noś zawsze maskę i okulary ochronne.

Majsterkowiczka zbija tynk, używając do tego młotka i przecinaka.

Krok po kroku 2 - Skuwanie tynku za pomocą młotka i przecinaka

Jeśli tynk chcemy usunąć z małej powierzchni ściany, najlepszym rozwiązaniem jest użycie młotka i przecinaka. Przecinak trzymaj możliwie równolegle do ściany i skuwaj tynk, uderzając w przecinak młotkiem. Tynk należy skuwać od środka ściany w kierunku jej narożników. Gdy spod warstwy tynku widoczne będzie podłoże, prace możesz kontynuować wzdłuż odkrytej ściany. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie uszkodzisz muru znajdującego się pod warstwą tynku.

Aby wdrożyć się w pracę i pewnie prowadzić narzędzia, skuwanie najlepiej rozpocząć w miejscu nierzucającym się w oczy, gdzie drobne, przytrafiające się na początku błędy nie zostaną od razu zauważone. Następnie oczyść podłoże drucianą szczotką, przy czym użyj najpierw szczotki bardzo twardej, a potem miękkiej. Dzięki temu przy kładzeniu nowego tynku nie będą tworzyły się grudki.

Zbijanie tynku za pomocą szlifierki do betonu i wiertarki udarowej.

Krok po kroku 3 - Skuwanie tynku za pomocą maszyn

Przy zbijaniu tynku nowoczesna technika pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i sił. Jeśli tynk jest bardzo mocno związany z podłożem, młotkiem i przecinakiem nie wskóramy zbyt wiele. Do usuwania starych tynkowych warstw najlepiej nadają się takie narzędzia, jak wiertarka udarowa, frezarka do tynków czy szlifierka do betonu. Jednak obsługa tych maszyn wymaga większego wyczucia niż użycie młotka i przecinaka. Ryzyko trwałego uszkodzenia ściany przy niefachowej obsłudze jest dużo większe.

Aby rozprawić się ze starym tynkiem za pomocą wiertarki udarowej, będziesz potrzebować szerokiego dłuta o szerokości od 40 do 80 mm.

Szlifierki do betonu nadają się dzięki swoim stabilnym talerzom szlifierskim nie tylko do usuwania materiałów mineralnych jak beton, ale też do starych tynków. Większość modeli posiada talerz szlifierski, który jest bardzo dobrze wyważony i w trakcie szlifowania nie powoduje drgań, oraz regulację prędkości obrotowej.

W przypadku frezarki skuwanie tynku odbywa się za pomocą małych frezów zębatych wykonanych ze stopu twardego. Głębokość wnikania frezów w ścianę można regulować, dzięki czemu już na samym początku prac można zminimalizować ryzyko uszkodzenia podłoża. Aby usunąć tynk, wystarczy przejechać frezarką po ścianie.

Usuwanie tynku za pomocą skrobaka elektrycznego.

Krok po kroku 4 - Przypadek specjalny: skuwanie tynku rolkowego lub dekoracyjnego

Tynki rolkowe lub dekoracyjne składają się z mieszaniny tynku mineralnego i dyspersji żywicy syntetycznej. Im mniej w składzie żywicy syntetycznej, tym łatwiej taki tynk usunąć. W wielu przypadkach wystarczy namoczyć go wodą za pomocą gąbki, a następnie usunąć szpachelką albo skrobakiem. Jeśli natomiast zawartość żywicy syntetycznej jest wysoka, nie wystarczy go jedynie namoczyć. Wówczas trzeba użyć narzędzia wielofunkcyjnego lub skrobaka elektrycznego. Również w tym przypadku tynk rolkowy musi być porządnie zwilżony. Do usuwania gruboziarnistego tynku dekoracyjnego najlepiej użyć szlifierki. Pamiętaj: ściana musi być sucha. Przy usuwaniu tynku rolkowego lub dekoracyjnego należy uważać, aby nie uszkodzić leżących pod nim warstw tynkowych lub ściany.

Zbijanie starych tynków to praca bardzo czasochłonna i wyczerpująca. Jednak w wielu przypadkach nie da się jej uniknąć. W marketach OBI możesz zwrócić się o poradę dotyczącą usuwania starych tynków i wypożyczyć maszyny, które ułatwią Ci pracę.

Lista zakupów

Lista narzędzi

Do góry