Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Płytki w łazience lub kuchni są nie tylko praktyczne, lecz również stylowe. W zależności od kolorystyki i wzornictwa możesz uzyskać w tych pomieszczeniach szczególny efekt. Bez obaw, układanie płytek z instrukcją OBI Krok po kroku jest całkiem proste.
*Czas pracy zależy od wielkości pomieszczenia i rodzaju materiału (w tym przykładzie pomieszczenie ma 10 m2 powierzchni).
1 - Krok po kroku | 2 - Lista zakupów |
3 - Lista narzędzi |
Przed ułożeniem płytek szczególnie ważne jest dokładne sprawdzenie i przygotowanie podłoża. Każde podłoże musi być czyste, suche, równe, nośne i odpylone. Jeśli chcesz układać płytki na podłodze z desek lub płyt wiórowych, muszą być one mocno przymocowane do podłoża. Zastosowanie płyty wygłuszającej pozwoli uniknąć wpływu drgań.
Małe pęknięcia i nierówności zaszpachluj kielnią lub zalej masą samopoziomującą. Przed ułożeniem płytek każde podłoże powinno zostać zagruntowane. W tym celu grunt głęboko penetrujący lub emulsję przyczepną rozprowadź po nim szerokim pędzlem lub wałkiem do malowania. W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza lub wręcz mokrych (w zasięgu rozprysku wody) zastosuj głęboko penetrujący preparat gruntujący.
Proste krawędzie podczas przycinania płytek brzegowych uzyskasz używając maszynki do cięcia płytek. Znajdujące się w niej ostre kółeczko zarysowuje płytkę na powierzchni i na tej linii możesz ją później przełamać.
Do wycinania okrągłych otworów użyj szczypiec papuzich, krusząc nimi płytkę milimetr po milimetrze, lub wywierć je wiertarką z koronką wiertniczą.
Po przygotowaniu podłoża wymierz dokładnie powierzchnię pomieszczenia i zaznacz jego środek. Najpierw rozłóż na próbę dwa krzyżujące się rzędy płytek.
Po czasie dojrzewania kleju nałóż go na podłoże kielnią lub szpachlą. Użyj kleju do płytek gotowego do rozrobienia. Układając płytki na płytach wiórowych lub podłożu, pod którym znajduje się ogrzewanie podłogowe, zastosuj klej elastyczny. Następnie przeczesz warstwę kleju ząbkowaną szpachelką, wygładzając jego powierzchnię. W zależności od szybkości układania pokryj klejem nie więcej niż 1 do 1,5 m2 powierzchni, gdyż inaczej klej zdąży wyschnąć. Ząbkowanie zależy od wykonania spodniej strony płytek, ich rozmiarów i podłoża.
Pierwszy rząd ułóż, zaczynając od środka pomieszczenia. W tym celu w pomieszczeniach prostokątnych na podłodze pośrodku i równolegle do bocznych ścian napnij sznurek. Pierwszy rząd płytek ułóż wzdłuż wyznaczonej przez niego linii, zaczynając od środkowej płytki lub fugi. Następne płytki układaj wzdłuż ściany.
Lekkim ruchem obrotowym wciskaj płytki w pokryte klejem podłoże. Aby uzyskać między nimi równe odstępy, używaj specjalnych krzyżyków glazurniczych. Następnie gumowym młotkiem lekko podobijaj płytki. Jeśli do ściany chcesz przykleić listwy cokołowe, pozostaw odstęp co najmniej szerokości fugi dzielący je od płytek podłogowych. W przejściu do innych pomieszczeń i na złączeniach różnych wykładzin fuga dylatacyjna musi mieć tą samą szerokość.
Płytki ścienne można układać na wielu różnych podłożach, np. na starych płytkach, płytach kartonowo-gipsowych, tynku gipsowym, płytach cementowo-włóknowych, murze z betonu komórkowego lub płytach wiórowych odpornych na wilgoć. Narysuj podstawową linię pionową i poziomą. Przy tym zaznaczeniu zacznij układać pierwszy rząd. Najpierw u góry poziomo, a następnie pionowo (kształt litery T).
Płytki ścienne układaj symetrycznie. Zacznij na środku od fugi lub środkowej płytki. Gotowy do rozrobienia klej do płytek (klej w proszku) po okresie dojrzewania nakładaj równomiernie kielnią lub szpachlą. Do układania płytek na płytach wiórowych lub starych płytkach użyj kleju do okładzin narażonych na trudne warunki użytkowania (np. kleju elastycznego).
Klej przeczesz ząbkowaną szpachlą tak, by powstała gładka powierzchnia. Ząbkowanie zależy od spodniej strony płytek (silnie profilowane = większe ząbkowanie) i ich rozmiarów.
Pierwszy rząd płytek ułóż, zaczynając od środkowego punktu. Lekkim ruchem obrotowym wciskaj płytki w naniesioną warstwę kleju. Dla zachowania równych odstępów między płytkami używaj specjalnych krzyżyków dystansowych. Jeśli nie wykładasz ściany płytkami do samego sufitu, zacznij układanie od góry.
Rada: w trakcie pracy sprawdzaj położenie płytek i klej. Zbyt mocno wciśnięte krzyżyki dystansowe podczas fugowania po prostu zaszpachlujesz. Sprawdzaj linię poziomą. Od czasu do czasu odchyl jakąś płytkę, żeby sprawdzić, czy od spodu jest pokryta dostateczną ilością kleju (wymagane 80 procent pokrycia).
Na narożnikach zewnętrznych zaczynaj układanie od całych płytek i kontynuuj je w stronę narożników wewnętrznych. W razie potrzeby użyj profili narożnych lub zakończeniowych. Dzięki bordiurom wieńczącym płytki od góry lub płytkom dekoracyjnym możesz indywidualnie zaprojektować powierzchnię wyłożoną płytkami.
Przed fugowaniem wyskrob spoiny do czysta drewienkiem. Jeśli użyłeś kleju elastycznego, zastosuj również elastyczną zaprawę do fugowania. Rozmieszaj zaprawę na zawiesistą papkę. Podczas fugowania noś gumowe rękawiczki. Zaprawę do fugowania nakładaj na płytki i trzymając gumową fugówkę ukosem, wciskaj masę między nie. Nadmiar zaprawy starannie zgarniaj. Po wyschnięciu smugi zaprawy usuń wilgotną gąbką.
Wszystkie spoiny dylatacyjne, narożne i łączące fuguje się trwale elastyczną masą uszczelniającą, na przykład silikonem. Krawędzi spoiny oklej z obu stron taśmą malarską. Silikon nałóż specjalnym pistoletem. Po wygładzeniu palcem umoczonym w płynie do naczyń ściągnij taśmę malarską, ciągnąc ją ukosem w tył i w bok. Stosuj się do wskazówek producenta i sposobu użycia poszczególnych materiałów.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.