Samodzielna metamorfoza pokoju – jakie narzędzia i materiały wybrać?

wiertarka

Nie potrzebujesz wykwalifikowanego fachowca, by odmienić swój pokój nie do poznania. Dysponując podstawową wiedzą i kilkoma narzędziami jesteś w stanie zarówno w kosmetyczny, jak i w kompleksowy sposób zmienić wizerunek swoich czterech ścian. Przed przystąpieniem do prac warto jednak zaczerpnąć kilku podstawowych informacji, które pomogą Ci zaplanować swoje działania.

1. Zmiany kosmetyczne - wystrój pokoju ma znaczenie! 2. Wiertarko-wkrętarka - co to jest?
3. A może… nowe podłogi?! 4. Skoro podłogi, to i ściany!

1. Zmiany kosmetyczne - wystrój pokoju ma znaczenie!

Aby stworzyć nowy klimat pokoju, nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu. Jeżeli zależy Ci na widocznym efekcie, a jednocześnie nie chcesz zmieniać podłóg i ścian – popracuj nad wystrojem wnętrza. Możesz w tym celu zamontować np. nowe półki, ustawić nowe regały, zawiesić ozdoby (obrazy, zdjęcia, ozdoby drewniane, itp.).

Wszelkie prace związane z montażem ozdób i drobnych mebli jesteś w stanie przeprowadzić samodzielnie, wystarczy tylko zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Konieczna będzie przede wszystkim wiertarko-wkrętarka, a także młotek, zestaw śrubokrętów, czy też zestaw kluczy.

Schemat: prosty układ płytek Schema: Gerade Verlegung

2. Wiertarko-wkrętarka - co to jest?

Dobra, poręczna i niezawodna wiertarko-wkrętarka to w zasadzie podstawowe urządzenie, jakie powinno znaleźć się w Twoim domu. Bez niego niezwykle ciężko będzie Ci wykonać jakiekolwiek prace montażowe.

Jak sama jego nazwa wskazuje, urządzenie to pozwoli Ci zarówno do wywiercania otworów w ścianach (i nie tylko), ale też np. umożliwi Ci zamontowanie wkrętów w meblach czy półkach. Jej zastosowanie jest jednak o wiele szersze i wykorzystasz ją przy praktycznie każdego typu pracy, także podczas doraźnych napraw. Z tego powodu zawsze warto mieć ją w domowym warsztacie.

Podstawowe cechy urządzenia
Wiertarko-wkrętarkę możesz kupić w wersji do podłączenia sieciowego (z kablem) lub w wariancie akumulatorowym. Wariant przewodowy jest wprawdzie nieco mniej poręczny, ale urządzenia tego typu na ogół dysponują większą mocą. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe cechują się z kolei większą mobilnością i zdecydowanie większym komfortem pracy. Niezwykle przydatna będzie także wiertarko-wkrętarka z zamontowanym oświetleniem. Dzięki niemu bez kłopotów będziesz w stanie wykonywać prace w godzinach wieczornych, w nieoświetlonych miejscach, czy też w różnych zakamarkach.

Jaką moc powinno mieć urządzenie?
Wiertarko-wkrętarki, w zależności od maksymalnego napięcia, charakteryzują się różną mocą maksymalną. Najbardziej uniwersalne i praktyczne będą wiertarko-wkrętarki udarowe, o mocy przynajmniej 18V. Pozwolą one nie tylko na wykonywanie prostych operacji, ale również umożliwią Ci wywiercanie otworów w betonowych ścianach.

Tego typu sprzęt praktycznie zawsze posiada przynajmniej dwa biegi, dzięki którym dostosujesz jego moc do aktualnie wykonywanego zadania. Jeżeli zależy Ci tylko na pracy z wkrętami – ustawisz wolniejsze obroty, aby nie zniszczyć materiału. W przypadku wiercenia, moc wiertarko-wkrętarki możesz odpowiednio zwiększyć, by skutecznie wywiercić otwór nawet w twardej powierzchni.

Przykłady urządzeń
W zależności od potrzeb, możesz wybrać spośród bardzo rozlicznych wiertarko-wkrętarek. Oto przykładowe modele:
Einhell TC-CD 12 Li – 12V
Bosch GSR 1800 Li – 18V
Einhell TC-CD 18-2 Li – 18V
Black+Decker BDCHD18KB-XK – 18V

Schemat: prosty układ płytek Schema: Gerade Verlegung

3. A może… nowe podłogi?!

Jeżeli interesują Cię bardziej daleko idące zmiany w Twoim pokoju, pomyśl o położeniu nowych podłóg. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego: ułożenia paneli lub wykładziny możesz wykonać samodzielnie. Drewniane Panele podłogowe z powodzeniem położysz nawet na kafelkach lub dotychczasowych panelach. Wystarczy nieco cierpliwości, przygotowań i odpowiedniego sprzętu do cięcia.

Położenie paneli – szybkie i łatwe!
Planując położenie paneli, pamiętaj o kupnie podkładu (np. w formie pianki) i folii paroizolacyjnej, która ochroni Twoją podłogę przed wilgocią. Układanie paneli odbywa się na zasadzie dopasowywania do siebie kolejnych elementów, na ogół posiadających zakleszczające się wcięcia. Dzięki temu są stabilne i nie wymagają stosowania żadnych klejów czy mocowań.

Przycinanie paneli – wybierz odpowiedni sprzęt
Kładąc panele będziesz musiał także zadbać o odpowiednie przycięcie części z nich. W tym celu powinieneś zaopatrzyć się w narzędzie, które zapewni szybkie, bardzo dokładne i wygodne cięcia. W zależności od Twoich preferencji, cięcie paneli możesz wykonać kilkoma przeznaczonymi do tego celu urządzeniami:
• Wyrzynarka – jedno z podstawowych narzędzi do cięcia. Dzięki swojej konstrukcji umożliwia Ci wycinanie nie tylko prostych form, dlatego przyda się również do innych prac domowych.
o Bosch PST 650
o Bosch GST 8000 E
• Pilarka tarczowa – idealna do wykonywania dokładnych i dobrze wymierzonych cięć. Dzięki szybkości działania i precyzji, idealnie nada się do cięcia paneli podłogowych.
o Einhell TH-CS 1400/1
o Black+Decker CS1250L-QS
• Szlifierka kątowa – po założeniu odpowiedniej tarczy, z powodzeniem możesz ją wykorzystać do pracy przy panelach. Jej szorki zastosowanie z pewnością docenisz także przy okazji innych prac remontowych.
o Makita GA9020
o Einhell TE-AG 125/750
• Ukośnica – narzędzie bardzo dokładne i precyzyjne. Jego zastosowanie jest szerokie i uniwersalne, oczywiście sprawdzi się też do cięcia paneli. o CMI Piłka ukosowa
o Makita LS1040
• Gilotyna do paneli – sprzęt dedykowany właśnie do cięcia paneli podłogowych. Prosta w obsłudze, skuteczna i idealna dla osób, które nie mają wprawy w posługiwaniu się nieco bardziej wymagającymi narzędziami.
o Wolcraft LC 600

O czym warto pamiętać?
Pamiętaj, że oprócz paneli odpowiedniej grubości, musisz również zakupić listwy przypodłogowe, łączniki oraz narożniki. Ich przykręcanie nie należy do szczególnie trudnych, a do ich przycinania z powodzeniem wykorzystasz to samo narzędzie, którym ciąłeś panele.

A może wykładzina?
Alternatywą dla paneli jest wykładzina. Jej położenie jest bardzo proste, nie wymaga fachowej wiedzy, a może wyśmienicie odmienić charakter każdego pomieszczenia. W sypialni świetnie sprawdzi się np. niezwykle przyjemna wykładzina dywanowa, a w salonie wykładzina PCV. Jej atutem jest także to, że możesz położyć ją zarówno na płytki, jak i na dotychczasowe panele. Przed rozpoczęciem prac z wykładziną powinieneś dokładnie oczyścić i wysuszyć podłogę. Warto również kłaść wykładzinę na podkład, np. pianomat – dodający podłodze elastyczności. Wykładzinę przykleja się do podłogi na dwa sposoby: albo na specjalny klej, albo na dwustronną taśmę klejącą. Cięcie wykładzin odbywa się przy pomocy specjalnego profilu i ostrego, wysuwanego noża.

Schemat: prosty układ płytek Schema: Gerade Verlegung

4. Skoro podłogi, to i ściany!

Zmieniając charakter swoich ścian, będziesz miał dylemat pomiędzy dwoma rozwiązaniami: albo malowanie, albo tapetowanie. Malowanie jest wprawdzie nieco łatwiejsze (choć także wymaga przygotowań), ale niekiedy – szczególnie przy bardziej zniszczonych, nierównych ścianach – lepszym rozwiązaniem będzie położenie tapety. I jedno, jak i drugie możesz zrobić samodzielnie.

Przygotuj ścianę!
Przed rozpoczęciem malowania powinieneś odpowiednio przygotować ścianę. Warto oczyścić ją z zabrudzeń, odtłuścić i usunąć pył, a wszelkie wykruszenia i nierówności zaszpachlować. Warto także nieco ją zmatowić papierem ściernym, dzięki czemu nowa warstwa farby będzie lepiej się przyswajała.
Oczywiście nie zapomnij o zabezpieczeniu pokoju – w tym podłogi – folią malarską. Inne elementy, takie jak np. ramy okienne, koniecznie oklej odpowiednią taśmą, by nie zniszczyć ich powierzchni.

Dobierz odpowiednie narzędzia
Dobór odpowiedniej farby i akcesoriów malarskich to podstawa. Farba powinna być dobrej jakości, dzięki czemu kolor „chwyci” po pierwszym lub drugim malowaniu. Malując ścianę pokojową, najczęściej będziesz dysponował ścianą o gładkiej powierzchni, do malowania zdecyduj się więc na wałek o krótkim włosiu, który lepiej rozprowadzi farbę po gładkiej fakturze.

Zrób to sam!
Dokonanie metamorfozy pokoju nie wymaga zatrudniania fachowca. Wiele rzeczy jesteś w stanie zrobić samodzielnie, posiadając kilka podstawowych narzędzi i odpowiednią dozę cierpliwości. Bez względu na to, czy planujesz montaż nowych regałów czy ozdób, chcesz odmienić swoją podłogę, czy też zmienić wizerunek ścian – wszelkie samodzielne prace są w Twoim zasięgu!

Schemat: prosty układ płytek Schema: Gerade Verlegung
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry