Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Dobrej klasy wiertarko-wkrętarka jest niezastąpiona zarówno przy amatorskim majsterkowaniu, jak i podczas pracy fachowców. Sprawdź, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać, aby idealnie wpisywała się w Twoje potrzeby.
Wiertarko-wkrętarki należą do tych elektronarzędzi, które są wręcz niezastąpione. Łatwo się o tym przekonać, gdy trzeba wkręcić dużą liczbę wkrętów, a przy okazji wywiercić otwory w różnych materiałach. Wybór nie może być dziełem przypadku – powinien zależeć od oczekiwań użytkownika.
Na rynku można znaleźć różne rodzaje sprzętu. Podstawowy podział dotyczy sposobu ich zasilania; można zatem kupić wiertarko-wkrętarkę sieciową lub akumulatorową.
Pierwsza z nich jest zasilana z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V, a druga czerpie energię z dołączonego akumulatora. Wiertarko-wkrętarki sieciowe są zdecydowanie większe niż modele akumulatorowe, ale zwykle mają większa moc i mogą być wykorzystywane do cięższych prac.
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są za to urządzeniami kompaktowymi, poręcznymi i można je używać nawet w trudno dostępnych miejscach. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj wybierzesz, jej zastosowanie jest podobne: można nią nie tylko wkręcać wkręty czy śruby, ale również wiercić otwory w ścianie lub innych miejscach.
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe mają wiele zalet, które sprawiają, że są chętnie wybierane zarówno przez majsterkowiczów, jak i przez profesjonalistów.
Wśród nich można wymienić:
Przykładem takiego sprzętu jest wiertarko-wkrętarka Bosch Professional GSR 120. Model ten ma solidną obudowę, a to tego posiada system ECP (Electronic Cell Protection) chroniący urządzenie przed przegrzaniem, przeciążeniem, a nawet przed całkowitym rozładowaniem akumulatora. Zapewnia też możliwość precyzyjnej kontroli prędkości obrotowej. Warto dodać, że elektronarzędzie firmy Bosch zostało wyposażone w dwa akumulatory litowo-jonowe o pojemności 1.5 Ah.
Bez wątpienia wiertarko-wkrętarki akumulatorowe mają bardzo wiele zalet, ale nie oznacza to, że są pozbawione wad. Na szczęście nie są to kwestie, które znacznie utrudniałyby użytkowanie takich elektronarzędzi.
Zasilanie akumulatorowe to duża swoboda pracy i mobilność, jednak z drugiej strony należy zawsze pamiętać o naładowaniu akumulatora przed planowaną pracą. Do tego istnieje ryzyko, że w czasie użytkowania dojdzie do rozładowania akumulatora. Warto zatem zawsze mieć pod ręką drugie ogniwo na wymianę. Krótki czas pracy może być szczególnie problemem przy konieczności wkręcenia bardzo dużej ilości wkrętów.
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są najczęściej lżejsze i mniejsze od modeli sieciowych, co jednak oznacza, że mają również mniejszą moc. Niektóre nie nadają się więc do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, np. w betonie.
Jak na tle modeli akumulatorowych wypadają wiertarko-wkrętarki sieciowe? Takie elektronarzędzia wcale nie wychodzą z użycia, wręcz przeciwnie.
Mają kilka niezaprzeczalnych zalet:
Duża moc – pozwala na zastosowania profesjonalne; można jej używać do najcięższych prac. Duży moment obrotowy umożliwia montowanie wkrętów w najtwardszych materiałach oraz wiercenie w nich otworów.
Wiele modeli wiertarko-wkrętarek ma zastosowanie profesjonalne – są chętnie używane przez fachowców do mniejszych i większych prac. Niestety, również one mają wady. Największym problemem może być duży ciężar takich narzędzi, co stanowi kłopot szczególnie wtedy, gdy mamy do wkręcenia bardzo dużo wkrętów. Trzeba wówczas utrzymać takie narzędzie przez dłuższy czas, co powoduje zmęczenie, a w rezultacie utratę precyzji. Konieczne są wtedy częste przerwy w pracy.
Inną wadą wiertarko-wkrętarek sieciowych jest często zbyt krótki przewód zasilający. W rezultacie, gdy prace są przeprowadzane w miejscu oddalonym znacznie od gniazdka elektrycznego, niezbędne jest korzystanie z przedłużacza. Codzienne jego rozwijanie i zwijanie jest po prostu kłopotliwe. Ponadto używanie wiertarko-wkrętarki w ciasnych i trudno dostępnych miejscach może być utrudnione ze względu na przewód zasilający i duże rozmiary elektronarzędzia.
Wiertarko-wkrętarki są narzędziami uniwersalnymi, ponieważ za ich pomocą można zarówno wkręcać wkręty i śruby, a także wiercić otwory, jednak w tym celu trzeba dysponować urządzeniem odpowiedniej jakości.
Narzędzia o niższej mocy nie poradzą sobie z twardymi materiałami – w tym przypadku konieczne będzie wiercenie z udarem. Doskonale sprawdzają się tu urządzenia „3 w 1”, czyli wiertarko-wkrętarki z udarem. Mechanizm udarowy pozwala łatwo wiercić m.in. w betonie, materiałach mineralnych, a także w kamieniu. Łączy on obrotowy ruch wiertła z posuwisto-zwrotnym.
W udar wyposażone mogą być zarówno słabsze, jak i mocniejsze modele wiertarko-wkrętarek. Oczywiście im mocniejsze narzędzie, tym większe możliwości i łatwiejsze wiercenie w twardych materiałach. Dobre, wydajne modele mają moc przynajmniej 500 W. Natomiast w przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych z udarem optymalne napięcie zasilające nie powinno być niższe niż 18 V.
W wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych stosowane są różne rodzaje baterii. Warto pamiętać, że starsze rozwiązania są już stopniowo wypierane przez akumulatory najnowszej generacji.
Akumulator Ni-Cd – bateria niklowo-kadmowa. Tego typu baterie są najstarszym rozwiązaniem stosowanym w elektronarzędziach, dziś już rzadziej spotykanym. Maksymalna pojemność takich akumulatorów nie przekracza zazwyczaj 2 Ah. Zalety akumulatorów niklowo-kadmowo to szybkie ładowanie, niska cena, a także możliwość pracy zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach (od –40°C do +60°C). Wadą jest tzw. efekt pamięci, który sprawia, że akumulator Ni-Cd musi zostać całkowicie rozładowany, a potem do końca naładowany.
Akumulator Ni-MH – bateria niklowo-metalowo-wodorowa, której maksymalna pojemność może wynosić 3 Ah. Taki akumulator ładuje się zdecydowanie szybciej niż bateria niklowo-kadmowa, a do tego jest lżejszy i bardziej ekologiczny. Niestety, jego dużą wadą jest bardzo krótka żywotność i szybkie rozładowanie.
Akumulator Li-Ion – bateria litowo-jonowa, która należy do najnowszej generacji akumulatorów. To obecnie najpowszechniej stosowane ogniowo w wiertarko-wkrętarkach oraz innych elektronarzędziach akumulatorowych. Maksymalna pojemność akumulatora litowo-jonowego to nawet 4 Ah. To ogniowo lżejsze od innych i pozbawione efektu pamięci przy ładowaniu (akumulator może być dowolnie doładowywany).
Każdy użytkownik wiertarko-wkrętarki powinien się zaopatrzyć w odpowiedni osprzęt. Do wkręcania wkrętów i śrub konieczne będą bity. Mogą być one jedno- lub dwustronne. Tak naprawdę przydatny bywa cały komplet bitów o różnej grubości i różnym kształcie. To pozwoli zakręcać śruby i wkręty o różnych trzpieniach. Do wiercenia otworów przydadzą się natomiast dobrej jakości wiertła – do drewna, metalu i betonu.
W przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych należy zaopatrzyć się koniecznie w zapasową baterię lub nawet dwie. Ponadto niezbędna jest także ładowarka. Najczęściej znajduje się ona w komplecie. Warto jednak zaopatrzyć się w ładowarkę do szybkiego ładowania.
Przykładem sprzętu, który sprzedaje się z dużą ilością akcesoriów w zestawie, jest wkrętarka Metabo BS 18. To lekki, kompaktowy model z zamontowanym światłem roboczym do uniwersalnego użytkowania o mocy 18 V.
Do kompletu dołączona jest walizka z 74 sztukami osprzętu; można tu znaleźć zestawy bitów, wierteł, nożyk, miarkę itp. Ponadto ten model ma w zestawie dwie baterie Li-Ion o pojemności 2 Ah.
Zanim dokona się wyboru modelu wiertarko-wkrętarki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważna jest oczywiście moc, szczególnie gdy zamierza się wiercić w twardych materiałach. Na moc wiertarko-wkrętarki wpływa również napięcie.
Modele o zasilaniu 3,6-4,8 V wystarczą zupełnie do skręcania mebli, do małych prac remontowych i do majsterkowania nadaje się model 6,5–10 V (np. wiertarko-wkrętarka Black Decker BDCD8-XK 7,2 V), zasilanie 9,6-14 V pozwoli już na intensywne prace remontowe i na wiercenie otworów w twardszych materiałach (np. Makita DF333DWYE), natomiast do profesjonalnego użytku i wiercenia z udarem potrzeba wiertarko-wkrętarek o zasilaniu co najmniej 18 V (np. LUX ABS-18 Li-C Li Set 18 V).
Przy wyborze wiertarko-wkrętarki ważna jest także masa (do długotrwałej pracy lepiej nadają się lżejsze modele) oraz ergonomiczny uchwyt, który dobrze układa się w dłoni i zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia. Warto także zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, moment obrotowy (siła, z jaką wkręcane będą śruby) i liczbę biegów (osobny do wkręcania i do wiercenia).
Wiertarko-wkrętarki to elektronarzędzia funkcjonalne, pozwalające znacznie przyspieszyć pracę. Należy jednak dobrać model o odpowiednich parametrach do wymagań użytkownika. Wtedy takie narzędzie sprawdzi się najlepiej.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.