Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Schody z paneli podłogowych – zrób to sam! Poradnik

Panele na schody to rozwiązanie stosowane także w obiektach publicznie dostępnych

Jak zrobić schody z paneli podłogowych krok po kroku?

Podłoga pokryta panelami staje się coraz częstszym widokiem w nowocześnie wykończonych domach. Popularność takiego rozwiązania można tłumaczyć względami ekonomicznymi – jest ono po prostu tańsze od parkietu. To jednak nie wszystko. Parkiet wymaga pielęgnacji, na którą nie wszyscy mają czas i ochotę. Panele coraz częściej widujemy również na schodach. W tym artykule odpowiemy na dwa pytania – dlaczego warto montować panele na schody wewnętrzne i jak to robić.

Odpowiedź na pierwsze z zagadnień wydaje się prosta: panele podłogowe na schodach pomogą nam w utrzymaniu spójności estetycznej pomiędzy powierzchniami – parterem i piętrem. Dzięki temu pomieszczenia stają się bardziej dopasowane pod kątem aranżacji. Co więcej, zastosowanie tego samego materiału do wyłożenia wszystkich powierzchni poprawia komfort korzystania z nich, a nawet wpływa pozytywnie na akustykę pomieszczeń.

1. Dwa piętra – jedna całość 2. Układamy panele na schody
3. Materiał i narzędzia przydatne do układania paneli na schodach 4. Dlaczego warto zrobić schody z paneli?
5. Wybieramy panele na schody – o czym warto pamiętać?

1. Dwa piętra – jedna całość

Schody, korytarze i przedpokoje to przestrzenie, które zwykle traktowane są bez szczególnej staranności. Zwykle większy nacisk jest kładziony na te pozornie najbardziej reprezentatywne pomieszczenia, jak: salon, kuchnia, a nawet sypialnia. Warto jednak zdać sobie sprawę, że najwięcej mówią o domownikach części przechodnie domu, czyli korytarze i klatki schodowe. To one witają Twoich gości, to nimi przemieszczasz się, by dotrzeć z pokoju do pokoju. Schody powinny być zatem funkcjonalne, estetyczne i bezpieczne. Przemyślana aranżacja tej części domu może podkreślić jego charakter, a nawet nadać mu dodatkowej mocy.

2. Układamy panele na schody

Wbrew pozorom montaż paneli podłogowych na schodach nie jest nader skomplikowanym procesem. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba nawet wzywać specjalistów. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi, które każdy ma w swoim domowym schowku, by móc z powodzeniem zabrać się do pracy. Co więcej, na YouTube dostępnych jest szereg dobrze zrealizowanych wideoporadników, które za rękę prowadzą Cię przez kolejne fazy montażu.

Nie można również narzekać na dostępność materiałów. Sklepy OBI – zarówno stacjonarne, jak i internetowe – oferują wiele rodzajów paneli o przeróżnych dekorach, formatach i klasach ścieralności. W związku z powyższym nie ma takiej siły, byśmy nie znaleźli modelu odpowiadającego charakterowi naszego domu.

Z takim przygotowaniem możesz przechodzić do układania paneli na schodach.

  1. Krok pierwszy wiąże się z obłożeniem podstopni. Przygotuj klocki dystansowe, pamiętając że ich szerokość musi odpowiadać szerokości paneli.
  2. Przygotowawszy podstopnie, do ich krawędzi przytwierdź podstawę z aluminium.
  3. Czas na klejenie. Klej rozprowadź po powierzchni stopnia i profilu, a następnie kładź na nie odpowiednio wymierzony i przycięty panel. Pamiętaj, by wpust w panelu znajdował się naprzeciwko krawędzi podstawy z aluminium.
  4. Na krawędzi umieść wpustu profilu. Zanim to jednak zrobisz, musisz umieścić w nim uszczelkę i wprowadzić klej. Uczyniwszy to, możesz spokojnie mocować profil do podstawy z aluminium.

Układanie paneli na schodach – ostatni etap prac, czyli sprzątanie

3. Materiał i narzędzia przydatne do układania paneli na schodach

Jeżeli podłogi w domu wyłożone są panelami laminowanymi, takie same warto wybrać do wyłożenia schodów. Nie trzeba zabudowywać całej powierzchni stopnia – wystarczy pokryć jego górną część, pamiętając, by przyciąć panele na równi ze schodem. Podstopnie wystarczy pomalować, zachowując kolorystykę podłogi, ścian lub stosując barwy kontrastowe. Kanty wykańczamy, korzystając z aluminiowych narożników.

Chcąc stworzyć posadzkę, która będzie służyć nam przez długie lata, ciesząc jednocześnie oko, należy się odpowiednio wyposażyć. Dotyczy to również wykładania schodów. Same panele to jedynie podstawa, którą rozszerzyć należy o takie elementy, jak folia paroizolacyjnej 0,2 mm i podkład izolujący w postaci maty piankowej lub płyt pilśniowych. Izolacja taka zapewni równe podłoże, likwidując jednocześnie problem głośnych schodów

Trudno wyobrazić sobie rozpoczynanie jakichkolwiek prac remontowych bez porządnej poziomicy (może być tradycyjna lub laserowa). Przyda się również kątownica ze wskaźnikami i piła do paneli. Nie zaszkodzi, jeśli zaopatrzysz się również w profesjonalny wzornik do kształtów, który pozwoli w prosty sposób odzwierciedlić kształt panelu lub stopnia i przenieść na obrabiany materiał w celu nakreślenia precyzyjnej linii cięcia (nie jest to wielka inwestycja, a przyda się przy kolejnych remontach). Stosując materiały izolacyjne, takie jak folia 0,2 mm, wełna mineralna, styropian czy pianka PUR, nie obejdzie się bez specjalnego noża: https://www.obi.pl/panele-podlogowe-i-podlogi-drewniane/akcesoria-do-montazu-podlog/c/835.

Profile aluminiowe do paneli to oczywistość. Nie może ich zabraknąć w Twoim zestawie, bo cała nasza robota pójdzie wniwecz. Dalej na liście zakupów muszą się znaleźć aluminiowe narożniki i kliny dystansowe. Elegancji dodadzą odpowiednie listwy przypodłogowe i wykończeniowe – zwłaszcza jeśli tworzymy szykowną klatkę schodową.

W przycinaniu paneli nieodzowną pomocą będzie zestaw wyrzynarki i gilotyny. Do ubicia i wyrównania paneli wykorzystamy gumowy młotek i drewniany klocek do dobijania (w żadnym wypadku nie młotek tradycyjny!).

Zapewne każdy majsterkowicz posiada w swoim małym warsztacie miarkę, zatem nie musielibyśmy właściwie o niej wspominać. Absolutną podstawą będzie również ołówek stolarski. Nie zaszkodzi mieć na podorędziu taśmę klejącą.

Schody z paneli podłogowych mogą do złudzenia przypominać drewniane

4. Dlaczego warto zrobić schody z paneli?

Jedną z największych zalet paneli podłogowych, poza estetyką, jest łatwość ich pielęgnacji. W związku faktem, że nie trzeba poświęcać im nadmiaru czasu (poza standardowymi czynnościami), doskonale sprawdzają się one w czasach ciągłego pośpiechu i nadmiaru codziennych zadań. Jest to również rozwiązanie relatywnie niedrogie – paneli nie trzeba poddawać specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym, jak to jest np. w przypadku drewna. Nie trzeba lakierować ani olejować – wystarczy sumiennie korzystać ze środków rekomendowanych przez producenta paneli.

5. Wybieramy panele na schody – o czym warto pamiętać?

Podstawowymi parametrami, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest ich jakość i klasa ścieralności. Pierwsze kryterium jest oczywistością – rozglądając się za odpowiednim modelem, sięgajmy do ofert sprawdzonych producentów, bierzmy pod uwagę rekomendacje klientów i słuchajmy rad fachowców. Jeśli natomiast chodzi o klasę ścieralności, w przypadku przestrzeni często uczęszczanych – a takimi bez wątpienia są schody – należy wybrać model o najwyższych parametrach.

Kolejną ważną kwestią jest poślizgowość paneli. Nie tylko rodzice małych dzieci powinni mieć na uwadze bezpieczeństwo poruszania się po domu. Zwłaszcza w przypadku przestrzeni narażonych na wypadki, czyli schodów właśnie, istotna jest nawierzchnia wykazująca się szczególną antypoślizgowością. Panele dobrze chroniące przed poślizgiem są ponadto trwalsze i mniej podatne na nieestetyczne zarysowania.

Dwupoziomowe mieszkanie z klatką schodową lub domek jednorodzinny, w którym betonowe stopnie odgrywają bardzo istotną rolę, aż proszą się o solidne wyłożenie wysokojakościowymi panelami. Zapewne zależy Ci na czterech kwestiach: żeby było ładnie, trwale, bezpiecznie i niedrogo. Panele wykonane z tworzyw sztucznych – jeśli dobrze poszukać – są w stanie spełnić ten komplet wymagań. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż klasyczne drewno, a przy tym łatwiejsze i tańsze w montażu. Do tego, jak już pisaliśmy, nie wymaga tylu żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co istotne, wiele modeli paneli do złudzenia przypomina drewno, wobec czego z łatwością dopasujemy je do paneli podłogowych bez dużych wydatków.

Do góry