Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rodzaje okien dachowych – czym najlepiej doświetlić poddasze?

okno-dachowe-big

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie mające doświetlić poddasze, warto mieć na uwadze specyfikę wnętrza oraz cele, które powinno spełnić okno dachowe. Dostępne rozwiązania różnią się nie tylko ceną i designem, ale także dodatkowymi funkcjami, które mogą spełniać.

1. Okna połaciowe dla doświetlenia poddasza 2. Okno obrotowe, uchylno-obrotowe i wyłazy dachowe
3. Prawidłowe rozmieszczenie okien – o czym pamiętać 4. Jakie okna wybrać – drewniane czy PCV?
5. Jak urozmaicić aranżację okienną?

1. Okna połaciowe dla doświetlenia poddasza

Okna połaciowe to rozwiązanie bardzo często wybierane w celu dodatkowego doświetlenia poddasza. Pozwalają one oświetlić większą przestrzeń, niż pionowe okna i lukarny. Odpowiednio dobrane okno połaciowe powinno być tym dłuższe, im mniejszy jest kąt nachylenia dachu. Dzięki temu dobrze doświetli ono wnętrze i zapewni dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Jeśli ściana kolankowa pod oknem jest dość wysoka i montaż okna dachowego nie zapewnia dostatecznej widoczności, korzystnym rozwiązaniem będzie dodatkowa instalacja okna pionowego pod oknem połaciowym. Taka aranżacja zapewni jeszcze większe doświetlenie poddasza i dodatkowo będzie bardzo nowocześnie i estetycznie wyglądać.

2. Okno obrotowe, uchylno-obrotowe i wyłazy dachowe

Jakie okna dachowe najlepiej pasują do zamieszkałego poddasza? Warto wybrać je mając na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale również i praktyczne. Oto najpopularniejsze okna dachowe:

Okna obrotowe– to okna, które podczas otwierania można obrócić o 180 stopni. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu. Uchwyt zazwyczaj jest montowany na dolnej ramie okna, co pozwala na swobodne otwieranie nawet przez osoby niskiego wzrostu.

Okna uchylno-klapowe – oś obrotu takich okien jest umiejscowiona na górze ramy, co obniża ryzyko uderzenia się. Okna takie są wyposażone w specjalne mechanizmy, które uniemożliwiają przypadkowe zamknięcie.

Okno dachowe wyłazowe – to okno, które można otworzyć na bok, umożliwia bezpieczne wyjście na dach.

Okna dachowe balkonowe – to okna , które umożliwiają wyjście na taras lub balkon.

3. Prawidłowe rozmieszczenie okien – o czym pamiętać

Aby komfortowo korzystać z okien dachowych, należy pamiętać o kilku zasadach. Montaż okna dachowego będzie przeprowadzony dobrze, jeśli okno będzie na wysokości umożliwiającej swobodne jego otwarcie i wygodne użytkowanie. Optymalne jest umieszczenie okna na poziomie 110-140 centymetrów nad podłogą. Okna obrotowe zamontowane zbyt nisko mogą być kłopotliwe w otwieraniu – będą bowiem wymagać cofnięcia się. Podobnie, jeśli klamka okna wysoko zamontowanego będzie znajdowała się na górze, podczas jego otwierania konieczne może być korzystanie z drabiny albo drążka. Wybierając okna o dużej wysokości warto poszukać modeli, które mają podwyższoną oś obrotu, a tym samym, są łatwiejsze w obsłudze. Przed zakupem dobrze jest dokładnie zmierzyć przestrzeń i obliczyć, czy możliwe będzie komfortowe użytkowanie okna.

4. Jakie okna wybrać – drewniane czy PCV?

Decydując się na montaż okien dachowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonane są okna połaciowe i lukarny. Dostępne rozwiązania to okna drewniane oraz okna dachowe PCV. Obydwa mają jednak wady i zalety. Okna dachowe plastikowe mają odrobinę mniej wytrzymałe ramy, niż okna drewniane i co za tym idzie - żywotność okien z drewna jest także nawet o połowę dłuższa, niż okien z plastiku. Okna PCV pasują doskonale do nowoczesnych oraz minimalistycznych wnętrz, natomiast drewniane rozwiązania są bardziej luksusowe i doskonale sprawdzają się w klasycznych aranżacjach. Obydwa rodzaje okien można wyposażyć w funkcje antywłamaniowe. Aby usprawnić wentylację w domu jednorodzinnym, do okien warto dodatkowo zamontować nawiewniki. Zależnie od budowy, mogą one powodować stały albo regulowany przepływ powietrza. Dobrze jest zdecydować się na model wyposażony w przepustnicę, którą można zamknąć, by dostosować proces wentylacji do własnych potrzeb.

5. Jak urozmaicić aranżację okienną?

Stworzenie ciekawej aranżacji okiennej może opierać się na wykorzystaniu dekoracji, takich jak zasłony na okna dachowe albo plisy na okna dachowe. Tak ozdobione okna dachowe będą wyglądać niebanalnie i bardzo estetycznie. Odpowiednio dopasowane dekoracje okienne będą umożliwiać także zaciemnienie pomieszczenia w razie potrzeby, co ma duże znaczenie szczególnie latem, gdy poddasze szybko się nagrzewa. Ciekawa aranżacja okienna może także polegać na wykorzystaniu nietypowych rozwiązań, takich jak wole oko (małe okrągłe lub owalne okno) czy nietypowo usytuowane świetliki w dachu. Alternatywą dla okien połaciowych są lukarny, które doskonale sprawdzają się na stromych powierzchniach. O wiele łatwiej jest je udekorować z wykorzystaniem klasycznych rozwiązań, jak zasłony i rolety.

Do góry