Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rodzaje emalii do wnętrz

rodzaje-emalii-do-wnetrz

Urządzasz mieszkanie albo planujesz remont? Na pewno czeka Cię malowanie, dzięki któremu łatwo i szybko zmienisz wystrój wnętrza. Na rynku istnieją różne rodzaje farb oraz emalie specjalistyczne – warto wiedzieć, jakie preparaty kupić i jak z nich korzystać. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po emaliach do różnych wnętrz.

1. Szeroki wybór emalii do wnętrz 2. Preparaty do różnych powierzchni
3. Farby do powierzchni i elementów drewnianych 4. Farby i emalie specjalistyczne
5. Odnowa i ochrona dowolnej powierzchni 6. Malowanie ścian, czyli farby do wnętrz
7. Rodzaje farb do wnętrz 8. Farby i emalie specjalistyczne
9. Emalie do renowacji wanien

1. Szeroki wybór emalii do wnętrz

Wyróżniamy różne rodzaje farb i emalii do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych. Są to m.in. farby na ściany, podłogowe, farba do betonu na zewnątrz, guma w sprayu, grunty pod emalie, ale także emalie specjalistyczne.

Urządzając mieszkanie, najczęściej korzystamy z farb, aby pomalować ściany poszczególnych wnętrz, ale warto wiedzieć też, jaką funkcję pełnią rozmaite emalie specjalistyczne. Jest to szybkie, uniwersalne i niezwykle wygodne rozwiązanie mające zabezpieczyć wybraną powierzchnię, np. z drewna, metalu czy kamienia.

Elementy pokryte odpowiednim środkiem zachowają intensywny kolor na długo i nie stracą blasku, a dodatkowo będą właściwie zabezpieczone przed działaniem czynników, takich jak np. promieniowanie słoneczne i wilgoć.

2. Preparaty do różnych powierzchni

Odnowienie elewacji domu lub nieduży remont wnętrza wymagają odpowiedniego zaplanowania oraz inwestycji w specjalistyczne środki. Na liście zakupów znajdą się m.in. emalie specjalistyczne, czyli wysokiej jakości farby renowacyjne.

Na rynku dostępne są produkty wielu producentów, zatem jest w czym wybierać – to m.in. emalie na dach, do posadzek, lakier bezbarwny w sprayu do metalu, farba podkładowa do metalu. Interesujący efekt zapewnią ponadto emalie kolorowe o stosunkowo szerokim i uniwersalnym zastosowaniu, którymi można pomalować różne powierzchnie.

3. Farby do powierzchni i elementów drewnianych

Do drewna polecane są m.in. farby akrylowe, kredowe i alkidowe, które wyróżniają się specjalnymi warunkami nakładania, a różnią jakością powłok. Podczas malowania drewna do wyboru jest kilka technik nakładania – można użyć farby w sprayu, użyć wałka, pędzla, gąbek, itd. Poza tym wyróżniamy emalie do zadań specjalnych, np. farby do drewna lakierowanego, farby ogniochronne, kryjące farby do drewna, farby do zastosowań zewnętrznych.

4. Farby i emalie specjalistyczne

Wśród farb szeroką grupę produktów stanowią preparaty specjalne, które umożliwiają najróżniejsze efekty stosowane na różnych powierzchniach. Są wykorzystywane wtedy, gdy tradycyjne preparaty nie sprawdzą się lub gdy zależy nam na efekcie designerskim. W tej grupie produktów znajduje się m.in.:

- farba poliuretanowa do wanny – nie trzeba kupować nowej wanny, można dokonać renowacji starej, czyli dokładnie pomalować jej wnętrze odpowiednim środkiem. Dzięki temu zabiegowi odzyska ona blask, gdyż trwała farba poliuretanowa nie różni się od tradycyjnej emalii;

- farba do betonu na zewnątrz – warto wybrać produkt chroniący powierzchnię przed różnymi czynnikami. Można nią odnowić i zabezpieczyć wybrane konstrukcje, np. w trakcie remontu, ukrywając nieestetyczne ślady;

- farby dekoratorskie – idealne w aranżacji wnętrz, gdyż dzięki nim można uzyskać w wybranym pomieszczeniu niezwykły, oryginalny efekt. Świetnie imitują różne surowce i efekty, m.in. drewno, kamień, beton, spękany tynk;

- farby tablicowe – sprawią, że wybrana powierzchnia będzie przypominać szkolną tablicę. Na powstałej powierzchni można rysować i pisać kredą, a następnie zetrzeć szmatką. Farba pokryje też meble, drzwi i inne elementy;

- farby na plamy i zacieki – preparaty te warto wykorzystać tam, gdzie znajdują się plamy z dymu papierosowego, tłuszczu, sadzy, ślady zacieków, czyli wszelkie trudne do usunięcia zabrudzenia;

- emalie antykorozyjne – zabezpieczają różne powierzchnie metalowe, części i elementy konstrukcyjne przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Stanowią zabezpieczenie przed utratą właściwości i walorów estetycznych. Występują zarówno emalie podkładowe, jak i bez podkładu;

- farba podkładowa do metalu – nałożenie farby podkładowej to zwykle pierwszy etap malowania metalowych elementów. Trzeba jednak wybrać odpowiedni preparat, który zapewni trwałość, a dodatkowo zadba też o estetykę. Co daje farba podkładowa? Farby podkładowe mają działać antykorozyjnie, czyli chronić przed wilgocią.

5. Odnowa i ochrona dowolnej powierzchni

Różnego rodzaju emalie i farby zapewniają walory wizualne, czyli poprawiają estetykę danego wnętrza, ale jednocześnie chronią pomieszczenie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, np. wilgoci czy silnego promieniowania słonecznego. Do zastosowania wewnątrz odpowiednie będą emalie do renowacji np. mebli kuchennych, wanny czy grzejników.

Specjalistyczne farby renowacyjne możemy wykorzystać nie tylko do odświeżenia mieszkania czy wnętrz domu, ale także do renowacji mebli ogrodowych i balkonowych, jak ławki czy altanki. Bardzo ważny jest też materiał, z jakiego zostały wykonane – inne preparaty przeznaczone są bowiem do drewna i ceramiki, a inne do metalu. Przydadzą się wtedy m.in. emalie antykorozyjne, o których więcej wspomnimy w dalszej części naszego poradnika.

6. Malowanie ścian, czyli farby do wnętrz

Malowanie ścian zwykle odbywa się wyjątkowo sprawnie, porównując tę czynność do innych prac wykonywanych podczas remontu. Można zlecić to zadanie ekipie albo wykonać je samodzielnie. Trzeba jednak wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, czyli pędzel lub wałek, a także w odpowiednią farbę. Należy wybrać zatem nie tylko jej barwę, np. słomkowy kapelusz, biel, kwiat lnu czy karmin. Kolor ma duże znaczenie, ale trzeba zwrócić uwagę na jej właściwości oraz skład. Podstawowe kryteria pozwolą wybrać idealną farbę, a odnowa wnętrza stanie się prosta i przyjemna.

Pamiętajmy też o tym, aby wybrać farbę idealną do podłoża, jakie chcemy nią pokryć. Większość preparatów można wykorzystać do malowania betonu, tynku czy cegły, ale do metalu czy tapet posłuży inny środek.

7. Rodzaje farb do wnętrz

Farby do użytku we wnętrzach są zwykle wodorozcieńczalne. Jedne z najpopularniejszych to farby emulsyjne, których spoiwo stanowią różne żywice. Wyróżniają się one dobrą wydajnością. Należą do nich m.in.:

- farby akrylowe – wyróżnia je szerokie i uniwersalne zastosowanie, są odporne na zmywanie, skutecznie kryją wybraną powierzchnię i można je stosować w każdym pomieszczeniu w domu, biurze, garażu;

- farby lateksowe – zaliczają się do farb akrylowych, ale zawierają więcej żywicy. Są elastyczne, pozbawione zapachu, dobrze kryją, są odporne na szorowanie, dlatego sprawdzą się w często wykorzystywanych wnętrzach, np. w kuchni czy łazience. Warto wybrać emalie specjalistyczne do kuchni i łazienek, które tworzą powłokę zabezpieczającą przed rozwojem pleśni i grzybów;

- farby akrylowo-lateksowe – to świetne i praktyczne połączenie zalet obu rodzajów farb, są elastyczne, odporne, wytrzymałe i przepuszczają powietrze;

- farby polioctanowe – nakłada się je na powłoki z farb klejowych, które dawniej wykorzystywano do malowania ścian domów. Obecnie zastępują je nowocześniejsze farby, czyli akrylowe i lateksowe;

- farby winylowe – spoiwo stanowi polichlorek lub polioctan winylu. Są odporne na zmywanie, ale są podatne na zabrudzenia, polecane do pomieszczeń gospodarczych;

- farby ceramiczne – odporne na zabrudzenia, kurz czy plamy, łatwe do wyczyszczenia, długo zapewniają estetyczny wygląd pomieszczenia. Polecane m.in. do pokoju dziecka czy kuchni. Warto poznać szeroką paletę barw i wybrać coś dla siebie - m.in. błękit, kwiat lnu, karmin. Kolor ma znaczny wpływ na ostateczny efekt!

Wyróżniamy także farby ze spoiwem mineralnym, czyli wapienne i cementowe, nie tak popularne jak wymienione powyżej, gdyż wykorzystywane głównie w budownictwie zgodnym z zasadami ekologii oraz w konserwacji zabytków.

8. Farby i emalie specjalistyczne

Wśród farb szeroką grupę produktów stanowią preparaty specjalne, które umożliwiają najróżniejsze efekty stosowane na różnych powierzchniach. Są wykorzystywane wtedy, gdy tradycyjne preparaty nie sprawdzą się lub gdy zależy nam na efekcie designerskim. W tej grupie produktów znajduje się m.in.:

- farba poliuretanowa do wanny – nie trzeba kupować nowej wanny, można dokonać renowacji starej, czyli dokładnie pomalować jej wnętrze odpowiednim środkiem. Dzięki temu zabiegowi odzyska ona blask, gdyż trwała farba poliuretanowa nie różni się od tradycyjnej emalii;

- farba do betonu na zewnątrz – warto wybrać produkt chroniący powierzchnię przed różnymi czynnikami. Można nią odnowić i zabezpieczyć wybrane konstrukcje, np. w trakcie remontu, ukrywając nieestetyczne ślady;

- farby dekoratorskie – idealne w aranżacji wnętrz, gdyż dzięki nim można uzyskać w wybranym pomieszczeniu niezwykły, oryginalny efekt. Świetnie imitują różne surowce i efekty, m.in. drewno, kamień, beton, spękany tynk;

- farby tablicowe – sprawią, że wybrana powierzchnia będzie przypominać szkolną tablicę. Na powstałej powierzchni można rysować i pisać kredą, a następnie zetrzeć szmatką. Farba pokryje też meble, drzwi i inne elementy;

- farby na plamy i zacieki – preparaty te warto wykorzystać tam, gdzie znajdują się plamy z dymu papierosowego, tłuszczu, sadzy, ślady zacieków, czyli wszelkie trudne do usunięcia zabrudzenia;

- emalie antykorozyjne – zabezpieczają różne powierzchnie metalowe, części i elementy konstrukcyjne przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Stanowią zabezpieczenie przed utratą właściwości i walorów estetycznych. Występują zarówno emalie podkładowe, jak i bez podkładu;

- farba podkładowa do metalu – nałożenie farby podkładowej to zwykle pierwszy etap malowania metalowych elementów. Trzeba jednak wybrać odpowiedni preparat, który zapewni trwałość, a dodatkowo zadba też o estetykę. Co daje farba podkładowa? Farby podkładowe mają działać antykorozyjnie, czyli chronić przed wilgocią.

9. Emalie do renowacji wanien

Niezwykle ważną kwestią podczas remontu jest także renowacja wanien i brodzików. Wanna z żeliwa lub blachy stalowej z powodzeniem może służyć przez kilkanaście lat, ale wymaga pielęgnacji łagodnymi środkami. W innym przypadku powierzchnia emaliowana straci połysk na zawsze. Wówczas rozwiązaniem jest renowacja wanny, do czego potrzebna jest farba do malowania.

Emalia do renowacji wanien, farba do malowania wanny żeliwnej czy spray emalia do wanien ceramicznych – lista profesjonalnych środków służących do renowacji wanien jest długa. Skład farby obejmuje m.in. lśniące pigmenty, dzięki którym urządzenie odzyska połysk i kolor. Ponadto farba taka idealnie pokryje i stworzy odpowiednio przylegającą powłokę. Służy nie tylko do renowacji wanien, a także innych urządzeń, m.in. umywalek, brodzików, płytek ceramicznych, zlewozmywaków, a nawet powierzchni drewnianych, ceramicznych, z laminatu, aluminium, stali i tworzyw sztucznych.

Do góry