Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Renowacja starych mebli - jakie środki wybrać?

Renowacja starych mebli - jakie środki wybrać-big

Renowacja mebli to świetny sposób na przywrócenie im dawnego blasku. Aby skutecznie odnowić stary mebel, potrzeba odrobiny samozaparcia i właściwych środków. Jak samodzielnie odnowić stare meble?

Stare meble nie bez powodu cieszą się popularnością – stanowią znakomite dopełnienie właściwie każdego wnętrza. Kilka starych mebli w pomieszczeniu tworzy niesamowitą aurę, często nawiązującą do klasycznych i tradycyjnych stylizacji. Dominują oczywiście konstrukcje z drewna, które cieszą się trwałością oraz niesamowitymi walorami estetycznymi. Stare meble świetnie prezentują się nawet w nowoczesnych wnętrzach, gdzie mogą być w centrum uwagi, znakomicie podkreślając i uzupełniając bieżącą aranżację.

Meble z biegiem czasu mogą tracić na walorach estetycznych i użytkowych, szczególnie jeśli nie są otoczone właściwą troską i odpowiednio zabezpieczone. Na całe szczęście wiele uszkodzeń czy zabrudzeń można usunąć lub zamaskować, stosując w tym celu różnorodne środki. Zresztą sama renowacja starych mebli bywa nie lada przyjemnością – w końcu dzięki własnej pracy niejako przywraca się je do życia, dzięki czemu znów budzą podziw i cieszą oczy. Odnawianie starych mebli nie zawsze jest jednak sztuką prostą, to zadanie wymagające cierpliwości i świetnego przygotowania.

1. Od czego rozpocząć renowację starych mebli? 2. Renowacja mebli – czego używać?
3. Jak odnowić stare meble?

1. Od czego rozpocząć renowację starych mebli?

Nim przystąpisz do właściwej renowacji mebli, powierzchnię danego elementu należy właściwie przygotować, musisz też zaopatrzyć się w pewne akcesoria. Z pewnością przyda się papier ścierny o różnym stopniu gradacji, szlifierka oscylacyjna oraz preparat do odtłuszczenia powierzchni i jej dokładnego umycia. Od tego właśnie należy rozpocząć każdą renowację starych mebli – przed nałożeniem jakiegokolwiek środka, powierzchnia musi być całkowicie czysta. Umyj ją dokładnie płynem właściwym dla danego materiału, a następnie odtłuść.

Kolejny krok to delikatne wyszlifowanie powierzchni. Głębokość szlifu zależy od tego, jakich środków użyjesz później, a także od stopnia uszkodzeń bądź zniszczeń. Zwykle najpierw stosuje się papier ścierny gruby o gradacji około 40-60, stopniowo schodząc do coraz mniejszych wartości na poziomie nawet 200. I w tym miejscu przyda się wspomniana szlifierka – aby przyspieszyć pracę, warto nałożyć na nią papier ścierny. Jeżeli farba lub lakier tworzy zbyt grubą powłokę, możesz wspomóc się jeszcze rozpuszczalnikiem, który trzeba rozprowadzić po powierzchni mebla. Ostatecznym wyjściem jest wykorzystanie opalarki, to jednak rzadko polecane rozwiązanie z uwagi na ryzyko przypalenia drewna. Jeżeli widoczne są ubytki materiału, także należy je uzupełnić. Po dokładnym oczyszczeniu rozpoczyna się właściwe odnawianie starych mebli.

2. Renowacja mebli – czego używać?

Dobór odpowiednich środków do renowacji mebli uzależniony jest od materiału wykonania oraz ich stanu. Dość często stosuje się szpachlówkę i kit, które pozwalają na uzupełnienie ubytków np. w drewnie. Dzięki zawartości mączki drzewnej ich skład jest zbliżony do drewna. Tego rodzaju preparaty pozwalają na uzupełnienie dziur, szpar i innych ubytków, powierzchnię należy następnie zeszlifować. Jeśli ubytek jest bardzo duży, trzeba nałożyć kilka warstw po kolei. Opcjonalnie stosuje się także np. kit do drewna. Przy drobnych uszkodzeniach różnych materiałów wystarcza wykorzystanie specjalnych korektorów.

Kolejny preparat, który warto zastosować, to impregnat do renowacji mebli. To swoiste zabezpieczenie, które wnika w powierzchnię materiału i chroni go przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków. Przy meblach drewnianych zastosowanie impregnatu jest właściwie niezbędne. Przy renowacji mebli drewnianych, zanim zastosujesz impregnat do drewna, przyda się też emulsja gruntująca. Wśród preparatów do renowacji drewna dość dużą grupę stanowią także woski do drewna. To za ich sprawą powierzchnia staje się lśniąca i gładka, a do tego jest zabezpieczona przed działaniem wody. Dodatkowym atutem wosku do drewna jest to, że można go stosować miejscowo, co nie jest możliwe np. w przypadku lakieru.

Bejca do drewna służy do zmiany koloru surowca, nie można jej jednak stosować jako formy zabezpieczenia materiału. Dlatego jej wykorzystanie jest tylko jednym z etapów renowacji starych mebli. Barwa bejcy jest transparentna, co oznacza, że nawet jeśli przyciemni kolor drewna, to wciąż widoczne pozostanie jego usłojenie. W ofercie znajdują się bejce wodne, rozpuszczalnikowe i olejowe.

Lakier (np. lakier podkładowy) to natomiast preparat dekoracyjno-ochronny. Lakier do drewna może być wykorzystywany jako ostateczna powłoka zewnętrzna o różnym stopniu połysku. Tworzy solidną warstwę ochronną, zabezpiecza przed matowieniem i zarysowaniami, a także wilgocią. Lakier zawsze należy dobrać do rodzaju powierzchni oraz jej materiału. Połączeniem bejcy i lakieru jest lakierobejca, która łączy zalety obu preparatów. Szczególnie polecana jest lakierobejca do drewna.

W przypadku drewna bardzo często stosuje się olejowanie, które może zastępować lakierowanie. Olej do drewna to preparat produkowany na bazie naturalnych składników, który wnika głęboko w jego strukturę i nie pozostawia widocznej powłoki. Ten sposób renowacji mebli zabezpiecza je przed działaniem wilgoci.

Renowacja mebli drewnianych zwykle kończy się zastosowaniem farby do drewna. Farba do mebli to zwieńczenie trudów związanych z odnawianiem mebli. Na rynku znajduje się wiele typów farb do różnych powierzchni, dlatego kupując dany produkt, należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także rodzaj i przeznaczenie (np. farba do renowacji mebli kuchennych). Do wyboru są m.in. farby do drewna (np. farba kredowa do drewna), farby do metalu czy innych materiałów. Wspomniane farby kredowe stosowane do drewna pozwalają na uzyskanie jednolitego koloru bez widocznego usłojenia. Farby często łączą też w sobie właściwości ochronne z dekoracyjnymi.

3. Jak odnowić stare meble?

Zasadniczo metodę odnawiania starych mebli determinują dwa czynniki – materiał ich wykonania oraz stopień uszkodzenia. Odnawianie mebli krok po kroku ma jednak pewien zbliżony schemat, który sprawdza się w każdych okolicznościach – oczywiście jeśli chodzi o kolejność działań. Renowację starych mebli zawsze rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni, następnie należy uzupełnić ubytki – jeśli to możliwe. Kolejny krok to zabezpieczanie materiału oraz ewentualne malowanie. W niektórych przypadkach można niektóre etapy pominąć i np. zaraz po oczyszczeniu pomalować daną powierzchnię.

Renowacja mebli drewnianych

W przypadku mebli drewnianych nie ma żadnej niespodzianki – pracę rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń oraz jej odtłuszczenia. Należy też usunąć poprzednią farbę lub lakier. Jeśli na powierzchni drewna występują uszkodzenia lub ubytki, warto je uzupełnić korektorem, kitem lub specjalną masą. Kolejne etapy to nakładanie różnego rodzaju środków kryjących, konserwujących i zabezpieczających, takich jak lakier, olej czy farby do drewna. To bardzo istotne, gdyż zabezpiecza to przed wnikaniem wilgoci czy rozwojem szkodników i grzybów w strukturze drewna.

Renowacja mebli tapicerowanych

Renowacja mebli tapicerowanych wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak pamiętać, że często mają one elementy drewniane, o które także trzeba zadbać. Przy odnawianiu mebli tapicerowanych należy usunąć stary materiał i wyściółkę. Często robi się to nawet wtedy, gdy części te są zachowane w dobrym stanie, gdyż mogą być (lub wkrótce stać się) źródłem nieprzyjemnego zapachu. Następnie na desce układa się nowy kawałek gąbki o właściwym kształcie i wielkości, potem kolejno materiał i wszystko mocuje za pomocą tackera. Starą deskę można też zastąpić nową płytą MDF. Na koniec często przydaje się farba do płytki meblowej.

Renowacja mebli okleinowanych

Dobrym sposobem na tanie i szybkie odnowienie mebli okleinowanych jest ich malowanie. Farba do mebli z okleiny pozwala na skuteczne zabezpieczenie powierzchni zarówno przed przetarciami, jak i wilgocią oraz promieniami UV. Malowanie mebli okleinowanych należy oczywiście rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża, w tym celu należy usunąć starą powłokę malarską oraz użyć preparatu odtłuszczającego, a także całość dokładnie umyć. Do malowania przyda się wałek lub pędzel, najlepiej rozpocząć od trudno dostępnych miejsc i przejść do większych powierzchni. Należy malować równomiernie, pasami nachodzącymi na siebie.

Odnawianie starych mebli to zajęcie czasem pracochłonne, ale dające wiele satysfakcji i radości. Dzięki renowacji mebli na nowo możesz z nich korzystać i cieszyć się ich ponadczasowym wyglądem w odświeżonej wersji.

Do góry