Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Atrakcyjna, funkcjonalna i bezpieczna – właśnie tak powinna prezentować się strefa wejścia do domu. Jak sprawić, aby przestrzeń wokół wejścia stała się zachęcającą do odwiedzin wizytówką, a jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo domownikom? Poznaj elementy wyposażenia, które musisz wziąć pod uwagę.
Drzwi zewnętrzne to bardzo ważny element każdego domu. Wśród ich podstawowych zadań wyróżnia się izolację termiczną i akustyczną, ale również ochronę przed pyłkami i owadami. Oprócz tego spełniają one funkcję antywłamaniową. Przed zakupem i montażem drzwi trzeba wziąć pod uwagę ich rodzaj i parametry, wybrać odpowiednią ościeżnicę i akcesoria do montażu, a także zastanowić się nad elementami dodatkowymi, takimi jak zabezpieczenia czy zadaszenie wejścia.
Decydując się na zakup drzwi zewnętrznych, oprócz takich parametrów jak szerokość i wysokość należy wziąć pod uwagę:
Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest dopasowanie wyglądu drzwi do elewacji budynku i stylu jego wykończenia.
Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonano drzwi zewnętrzne, można postawić przede wszystkim na drewniane, z PCV lub stalowe. Ma to swoje konsekwencje.
Drzwi drewniane produkowane są zwykle z sosen, świerków, dębu lub mahoniu. Atutem drzwi drewnianych jest zapewnienie bardzo dobrej izolacji termicznej i ich duża wytrzymałość. Z drugiej strony nie są one tak odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, chyba że zamontuje się nad nimi zadaszenie, a także charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i ogień.
Drzwi zewnętrzne stalowe produkuje się zwykle z dwóch arkuszy blachy, pomiędzy którymi umieszcza się materiały izolacyjne. Ogromną ich zaletą są świetne parametry antywłamaniowe, przy niższych parametrach izolacyjności termicznej.
Drzwi zewnętrze z PCV (czyli z polichlorku winylu) charakteryzują się z kolei dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, aczkolwiek posiadają niższe parametry antywłamaniowe (za sprawą mniejszej stabilności). Przy wyborze takich drzwi trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenia przed potencjalnymi włamywaczami (jak specjalne zamki czy monitoring).
Jeśli chodzi o wybór między drzwiami przeszklonymi a pełnymi, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. W przypadku, w którym postawi się na te pierwsze, istnieje większe ryzyko włamania do mieszkania, ponieważ szybę łatwo można wybić. W związku z tym przeszklone drzwi lepiej sprawdzą się we wnętrzach, a przy wejściu warto stosować drzwi pełne.
Ościeżnica to jeden z podstawowych elementów drzwi wejściowych. Jest to nieruchoma rama, na której, przy wykorzystaniu zawiasów, osadzane są drzwi. Ościeżnica składa się z dwóch stojaków pionowych oraz z dwóch elementów poziomych – dolnej belki i górnej belki nadprożowej.
Istnieje możliwość zakupu jednej z czterech odmian ościeżnic, dopasowanej do różnej stylistyki wykończenia:
Jeśli chodzi o odmiany ościeżnic, wyróżnia się ościeżnice stałe i regulowane. Ościeżnica stała to taka, która ma ściśle określoną szerokość i dopasowana jest do muru o standardowej grubości. Ze względu na to, że nie jest ona wyposażona w opaski maskujące, w trakcie jej montowania stosowane są często listwy ozdobne, których zadaniem jest ukrycie miejsc łączenia. Ościeżnice stałe muszą być dobierane do konkretnej szerokości ściany. Dobrze sprawdzają się one dzięki temu w nowym budownictwie.
Jeśli chodzi natomiast o ościeżnice regulowane, istnieje możliwość regulowania ich szerokości w ściśle określonym zakresie. Pozwala to na dopasowanie ich do ścian o nietypowej grubości (szczególnie w starszych budynkach). Posiadają one opaski maskujące, które nie tylko otaczają ścianę po obu stronach, ale również pozwalają na osiągnięcie odpowiednich efektów wizualnych. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w montażu od ościeżnic stałych, dlatego doskonale sprawdzą się one u osób, które planują samodzielne wykończenie domu.
Przy montażu drzwi zewnętrznych trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Bardzo istotną kwestią jest prawidłowe umiejscowienie drzwi zewnętrznych w ścianie. Dużo zależy tutaj od ich rodzaju. Ościeżnica drzwi będzie bowiem osadzona w innym miejscu przy ścianie jednowarstwowej, dwuwarstwowej lub trójwarstwowej. Wynika to z faktu, iż w każdej z tego typu ścian mamy do czynienia z innym rozkładem temperatury. Dzięki prawidłowemu montażowi drzwi zewnętrznych uniknie się m.in. przemarzania drzwi na stykach muru i ościeżnicy. Jeśli chodzi o ściany:
Przy montażu drzwi zewnętrznych warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Należą do nich przede wszystkim:
Montując drzwi, trzeba kierować się instrukcją producenta. Dzięki temu będą działały one prawidłowo i nie utraci się na nie gwarancji. Montaż drzwi rozpoczyna się od ościeżnicy. Należy przykleić do niej taśmę paroszczelną, a w przypadku ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych – także wsporniki montażowe.
Ościeżnicę drzwi umieszcza się w otworze, ustalając jednocześnie jej odpowiednią wysokość nad posadzką, dokonując jej wypoziomowania i mocując za pomocą klinów. A oto kolejne kroki:
Po zamontowaniu drzwi konieczne jest jeszcze zabezpieczenie wejścia do wnętrza przed niechcianymi gośćmi. Po pierwsze, bardzo ważne są odpowiednie zamki i klamki do drzwi. Jeśli chodzi o klamki, do drzwi wejściowych nie nadają się te pokojowe ani ze śrubami, które są widoczne od strony zewnętrznej (ponieważ łatwo je można zdemontować).
Doskonałym rozwiązaniem będą zatem klamki z niewidocznymi śrubami mocującymi oraz z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci stalowej blachy umieszczonej od spodu. W przypadku zamków warto postawić przy drzwiach wejściowych na te wykonane ze stali nierdzewnej i posiadające atest (przy czym należy pamiętać, że barierą trudną do przejścia będą dopiero trzy zamki do drzwi – główny, pomocniczy i dodatkowy) oraz jak największą ilość rygli (najlepiej ponad 10), w tym co najmniej jeden umieszczony u góry. Taka zasuwa przy drzwiach sprawi, że będzie bardzo trudno je wyważyć.
W kwestii sygnalizacji przybycia gościa można zdecydować się na kilka rozwiązań. Są to dzwonki bezprzewodowe na zewnątrz, domofony lub wideofony. We wszystkich przypadkach dodatkowo możesz zamontować wizjer do drzwi, aby widzieć swoich gości.
Idealnym rozwiązaniem dla osób dbających szczególnie o bezpieczeństwo będą zatem wideofony. Istnieją takie ich modele, które dzięki zamontowanej kamerze pozwalają na dokładne obserwowanie przybysza przed wejściem, także w nocy (dzięki podświetleniu go wiązką promieni podczerwonych) oraz z szerokokątnym obiektywem poszerzającym kąt widzenia.
W wideofonach kamera włącza się tuż po wciśnięciu przycisku przez przybysza, ale są również modele, które można uruchomić przez wciśnięcie przycisku na unifonie (urządzeniu znajdującym się w domu, które nie musi być zamontowane na ścianie, ponieważ dostępne są również modele przenośne). Dodatkowo po włączeniu odpowiedniej funkcji, kamera wideofonu zarejestruje obraz automatycznie i zapamięta go w określonych odstępach czasu (może on więc spełniać funkcję monitoringu).
Osoby, które szczególnie chcą dbać o swój dobytek, powinny zainstalować systemy monitoringu dla domu z kamerami znajdującymi się w różnych lokalizacjach. Okazuje się, że potencjalnego złodzieja mogą już jednak odstraszyć zamontowane nad drzwiami atrapy kamer, szczególnie te z migającymi diodami lub czujnikami ruchu (włączającymi światło w momencie jego wykrycia). Można je zakupić już za kilkadziesiąt złotych, stąd też będą one idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tańszych zabezpieczeniach.
Zadaszenie wejścia do domu to bardzo ważny element elewacji. Pełni ono istotne funkcje użyteczne (m.in. osłania drzwi przed deszczem i śniegiem, ale także mieszkańców domu i gości przed słońcem), a również harmonijnie łączy przestrzeń zewnętrzną budynku z jego wnętrzem. Forma takiego zadaszenia musi być dostosowana do architektury domu. Kluczowy jest dobór odpowiednich materiałów i kolorystyki, a także zastosowanie właściwych rozwiązań konstrukcyjnych.
Daszek nad wejściem może być wykonany z kilku różnych materiałów. Wśród nich znajduje się dachówka, blacha (arkuszowa bądź profilowana), papa, a także gonty bitumiczne albo drewniane. Materiał do pokrycia wejścia powinien być dopasowany nie tylko do stylu, w jakim wykonano dom, ale także do spadku daszku. Przy daszkach spadzistych idealnie sprawdzi się dachówka lub gonty, a przy płaskich – papa. Uniwersalnym rozwiązaniem jest z kolei blacha, którą można użyć przy każdym rodzaju zadaszenia. Alternatywnymi rozwiązaniami dla osób, które chcą zadbać o estetykę wykończenia domu, są osłony nad wejściem wykonane z poliwęglanu komorowego, szkła akrylowego, pleksi lub ze szkła bezpiecznego. Należy jednak przy tym pamiętać, że przezroczyste daszki nie dają cienia.
Jeśli chodzi o konstrukcję trzymającą daszek, może być ona również wykonana z kilku materiałów, wśród których znajduje się drewno, stal, aluminium lub tworzywa sztuczne. Największą wytrzymałość mają aluminium i stal. Są one także najbardziej plastyczne. Zadaszenie można oprzeć na gruncie lub też podczepić do fasady. Atutem samodzielnego osadzenia daszku jest brak konieczności jego ocieplania. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.