Montaż drzwi wewnętrznych

drzwi-wewnetrzne

Montaż drzwi wewnętrznych możesz zamówić w markecie podczas zakupu drzwi. Możesz jednak zrobić to również samemu. W naszej instrukcji pokazujemy krok po kroku, jak zamontować drzwi wewnętrzne. Pamiętaj jednak o tym, by przed przystąpieniem do pracy sprawdzić umowę gwarancyjną zakupionego produktu. Może być w niej bowiem zapis o tym, że drzwi montowane na własną rękę nie podlegają dalszej gwaranji.

W naszej instrukcji pokazujemy, jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą. Przed zakupem takich drzwi dokonaj odpowiednich pomarów. Ważna będzie nie tylko wysokość i szerokość otworu drzwiowego, ale także grubość ściany - na jej podstawie dobierz odpowiednią ościeżnicę. Dokonując pomiarów przed montażem drzwi weź pod uwagę, że od szerokości otworu drzwiowego musisz odjąć ok. 10 cm. Czyli, jeśli otwór ma 80-83 cm, potrzebjesz drzwi o szerokości 70 cm.

* Czas trwania może się różnić w zależności od rodzaju drzwi.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Zargenteile auslegen

Krok po kroku 1 - Przygotowanie części ościeżnicy

Montaż drzwi wewnetrznych zacznij od przygotowania poszczególnych części ościeżnicy, które będziesz potrzebował.

Wskazówka

Kiedy rozkładasz materiały na podłodze, zawsze coś pod nie pokładaj, aby nie porysować podłogi.

Wskazówka 2

Przed rozpoczęciem prac dokładnie sprawdź jaki powinien być kierunek otwierania drzwi i w razie czego dokonaj poprawek w tej kwestii. W przypadku drzwi lewych, zawiasy zamontuj po lewej stronie (DIN - L), natomiast jeśli drzwi mają być prawe, zawiasy zamontuj po prawej stronie (DIN - R).

Zargen montieren

Krok po kroku 2 - Montaż drzwi wewnętrznych - składanie ościeżnicy

Zmontuj wszystkie części ościeżnicy. W zależności od rodzaju ościeżnicy, jej poszczególne części należy ze sobą skręcić za pomocą śrób i klamer lub też skleić przy pomocy kleju nakładanego w narożniki. Montując ościeżnicę pilnuj, żeby między pionowymi, a poziomymi elementami były zachowane kąty proste.

Zarge aufstellen

Krok po kroku 3 - Montaż ościeżnicy drzwi wewnętrznych

Wstaw ościeżnicę w otwór w ścianie. Między murem a ościeżnicą musi pozostać około 1-2 cm szczelina. Następnie za pomocą waserwagi i poziomicy sprawdź poziom belek górnych i bocznych ościeżnicy. Usztywnij ościeżnicę plastikowymi lub drewnianymi klinami. Uważaj na to, by światło przejścia drzwi było na ich całej wysokości takie samo.

Jeśli ościeżnica okaże się zbyt długa montaż drzwi wewnętrznych nieco się wydłuży, bo w takim wypadku należy dociąć nie tylko ościeżnicę, ale i drzwi tak, by zawiasy do siebie pasowały. W tym celu użyj piły ręcznej lub elektrycznej.

Laibung überprüfen

Krok po kroku 4 - Sprawdzanie ościeża

Pamiętaj o tym, że podczas montażu drzwi wewnętrznych ościeżnicę należy ustawić w otworze w ten sposób, aby pomiędzy nią o murem pozostawała niewielka przestrzeń. Pomiędzy ościeżnicę a ścianę wstaw drewniane płytki. Na wysokości 1 m zamontuj wyporę poprzeczną.

Spreizhölzer und Türfutterspanner

Krok po kroku 5 - Mocowanie i wypełnianie szczelin

Użyj docisku, by mieć pewność, że ościeżnica dobrze trzyma się w otworze. Kolejnym krokiem jest jej umocowanie do ościeża przy pomocy kotew lub kołków rozporowych. Ich rodzaj zależy od materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Powstałe szczeliny wypełnia się najczęściej zaprawą murarską lub też pianką poliuretanową. Użyj piankę niskorozprężną. To mniejsze ryzyko, że rozprężająca się pianka wypaczy ościeżnicę.

Przed rozpoczęciem pianowania oklej ościeżnice taśmą papierową celem uniknięcia przypadkowego zabrudzenia.

Schaum abschneiden

Krok po kroku 6 - Ucinanie pianki

Jeśli podczas wypełniania szczelin pianka poliuretanowa wyciekła na powierzchnię ościeżnicy, utnij ją nożem monterskim lub też szpachelką.

Zweite Seite montieren

Krok po kroku 7 - Montaż opasek maskujących

Ostatnim krokiem przy montażu ościeżnicy jest zamocowanie opasek maskujących. Mogą być dołączone do kompletu z ościeżnicą, można je też kupić osobno. Montaż drzwi wejściowych nie może się bez nich obejść. Odpowidnio dobrane listwystanowią kropkę nad i całego montażu drzwi.

Mozna je nabyć w róznych rozmiarach, szerokościach, kolorach. Montuje się je najczęściej za pomocą kleju do drewna lub kleju montażowego na bazie silikonu.

Türblatt einhängen und ausrichten

Krok po kroku 8 - Montaż drzwi wewnętrznych - zawieszanie skrzydła

Usuń rozpórki, powieś skrzydło drzwi i dokładnie wyreguluj je na zawiasach. Przyda się do tego klucz imbusowy i śrubokręt. Jeśli nie zamykają się one tak jak powinny, zawsze możesz powtórzyć regulację lub użyć dodatkowego uszczelnienia, na przykład taśm z tworzywa sztucznego, które nakleja się we frezy ramy.

Türgriff anbringen

Krok po kroku 9 - Montaż klamki

Montaż drzwi praktycznie dobiegł końca. Teraz wystarczy tylko wybrać i zamontować klamkę pasującą do drzwi i wnętrza pomieszczenia (poniżej znajdziesz poradę, jakie klamki wybrać do drzwi wewnętrznych).

We wszystkich pracach przestrzegaj uważnie wskazówek producenta co do sposobu postępowania z poszczególnymi materiałami. 

Lista zakupów

 • ościeżnica
 • klej stolarski
 • kawałki drewna (płytki)
 • skrzydło drzwi
 • kliny
 • pianka monterska
 • klamka
 • kołki mocujące
 • zaprawa

Lista narzędzi

 • młotek/dłuto
 • śrubokręt
 • klucz imbusowy
 • pilnik
 • nóż/szpachelka
 • wiertarka
 • docisk do drzwi
 • calówka
 • waserwaga
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry