Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Ocieplanie elewacji w 11 krokach

Majsterkowicz z płytą izolacyjną w ręce, a za nim płyty — niektóre w stosach, a inne na elewacji

Elewację domu można samodzielnie ocieplić płytami izolacyjnymi w prosty sposób w 11 krokach. Objaśnimy, jak to zrobić, jakie materiały i narzędzia będą potrzebne oraz na co należy zwracać uwagę przy montażu i obróbce płyt izolacyjnych.

Dobra izolacja ściany zewnętrznej materiałami izolacyjnymi nie tylko zwiększa efektywność energetyczną, ale także poprawia klimat w pomieszczeniach.

Przed przystąpieniem do ocieplania elewacji konieczny jest dokładny plan. Opracuj go wraz z doradcą technicznym w markecie OBI. W odniesieniu do wszystkich materiałów przestrzegaj informacji producenta i wskazówek dotyczących wykonania.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz oczyszcza szczotką ścianę budynku

Krok po kroku 1 - Krok 1 – Przygotowanie podłoża przed ociepleniem

Przed przystąpieniem do prac musisz dokładnie oczyścić wszystkie podłoża. Powierzchnie muszą być nośne, równe i suche, a także wolne od smaru, pyłu i mrozu. Uzupełnij ubytki odpowiednią zaprawą tynkarską lub murarską. W przypadku silnie chłonnych lub piaszczących podłoży zaleca się ich zagruntowanie wałkiem do farb lub pędzlem murarskim. 

Majsterkowicz zakłada listwę cokołową na listwie pomocniczej do ocieplenia elewacji

Krok po kroku 2 - Krok 2 – Zakładanie listew cokołowych do ocieplenia zewnętrznego

Określ wysokość poziomego umieszczenia listwy cokołowej i zaznacz ją. Listwa musi się znajdować przynajmniej 30 cm nad powierzchnią terenu. Zaleca się użycie listwy pomocniczej: przyłóż listwę, wywierć otwory pod kołki co 50 cm i zamocuj listwę kołkami do wbijania. Na każdym styku listew należy pozostawić szczelinę o szerokości 2-3 mm. W narożnikach budynku przytnij profile pod kątem 45 stopni.

Majsterkowicz nakłada zaprawę klejącą na płytę izolacyjną: na obwodzie i w sześciu miejscach pośrodku.

Krok po kroku 3 - Krok 3 – Nanoszenie zaprawy klejącej na płyty izolacyjne

Rozrób zaprawę klejącą zgodnie z informacjami producenta i nanieś ją kielnią na obwodzie płyty izolacyjnej w taki sposób, aby opadała na zewnątrz. Nałóż sześć kielni zaprawy wewnątrz obwodowej ramki. Klej powinien przykrywać ok. 60% płyty. Na elementach pasowanych rozprowadź równomiernie jedną kielnię zaprawy – użyj pacy wyrównującej o uzębieniu 10 mm. 

Majsterkowicz montuje płytę izolacyjną na elewacji począwszy od dolnej krawędzi obok wcześniej przyklejonych płyty.

Krok po kroku 4 - Krok 4 – Montaż płyt izolacyjnych na elewacji

Przyłóż płyty izolacyjne do elewacji począwszy od dolnej krawędzi i całkowicie je dobij packą do zacierania. Uderzenia muszą być równomierne. Rzędy płyt układaj z przesunięciem o co najmniej 20 cm. Płyty muszą nieco wystawać (ok. 5 mm grubości kleju) na narożnikach budynku i zazębiać się nawzajem. Powierzchnie styku pozostaw tutaj bez zaprawy klejącej.

Majsterkowicz przycina płytę izolacyjną do okna w kształcie litery L; na oknie w tle widać już odpowiednie wycięcie.

Krok po kroku 5 - Krok 5 – Ocieplanie otworów ściennych

Przed ociepleniem okien oklej ościeżnicę i parapet odpowiednią taśmą uszczelniającą, a także okolice dookoła i pod parapetem oraz miejsce między płytą izolacyjną i parapetem.

Dokładnie odmierz elementy pasowane z płyt izolacyjnych i przytnij je. Obszary narożne otworów ściennych muszą się zawsze znajdować wewnątrz płyty izolacyjnej w kształcie L. Unikaj połączeń krzyżowych.

Na wszystkie sąsiadujące elementy, takie jak belki drewniane, ramy okienne i drzwiowe lub parapety okienne, należy założyć taśmę uszczelniającą między płytą izolacyjną i elementem. Nie przeciągaj taśmy przez narożnik, lecz odetnij ją i przyłóż od nowa.

Majsterkowicz wbija kołek do płyt izolacyjnych w narożnikach płyt — widać kilka już wbitych kołków.

Krok po kroku 6 - Krok 6 – Wbijanie kołków do płyt izolacyjnych między płytami

W celu zabezpieczenia płyt w narożnikach wbij kołki do płyt izolacyjnych: kołki wprowadzaj pośrodku na krawędziach podłużnych i w poziomej osi środkowej. Głębokość wierconego otworu powinna odpowiadać długości kołka(1-1,5 cm). Przy wierceniu otworów korzystaj z ogranicznika głębokości, a kołki wbijaj równo z powierzchnią, aby umocować przynależny gwóźdź rozprężny. 

Majsterkowicz montuje kątownik narożny z siatką na krawędzi okna.

Krok po kroku 7 - Krok 7 – Montaż kątownika narożnego do zbrojenia

Naroża budynku, otwory okienne i drzwiowe stabilnie zabezpiecz przed uderzeniami kątownikami narożnymi z siatką, nanosząc zaprawę i przeczesując ją szpachlą zębatą 8 mm. Ustaw kątowniki i całkowicie zatop siatkę. Tę samą metodę możesz następnie zastosować w okolicy drzwi, ościeżnic okiennych i nadproży – jednak w tym miejscu w narożach zastosuj dodatkowe narożniki siatkowe. 

Majsterkowicz nanosi zaprawę klejącą od dołu do góry.

Krok po kroku 8 - Krok 8 – Nanoszenie zaprawy na izolację elewacji

Nanoś zaprawę klejową pasmo po paśmie od dołu do góry. Warstwa powinna mieć co najmniej 4 mm grubości. Następnie przeczesz ją pionowo w całości szpachlą zębatą (uzębienie 6 lub 8 mm).

Majsterkowicz wkleja siatkę w ścianę z naniesioną zaprawą.

Krok po kroku 9 - Krok 9 – Wklejanie siatki i zacieranie

Teraz nanoś materiał pacą od góry do dołu bez pofałdowań. Pasy siatki muszą zachodzić na siebie bocznie przynajmniej na 10 cm.

Zatrzyj teraz całą powierzchnię pacą i przytnij pasy na dolnym końcu przy pomocy nożyka.

Majsterkowicz nakłada tynk na elewację.

Krok po kroku 10 - Krok 10 – Gruntowanie oraz nakładanie wierzchniej warstwy tynku

Pozostaw całą powierzchnię do wyschnięcia zgodnie z informacjami podanymi przez producenta, a następnie przystąp do gruntowania: rozrób tynk w czystym wiadrze budowlanym i rozprowadź go przy użyciu nierdzewnej pacy na grubość ziarna. Pracuj metodą „mokre na mokre” (bez przerw).

Majsterkowicz wykonuje na elewacji strukturę tynku typu baranek.

Krok po kroku 11 - Krok 11 – Fakturowanie tynku

Następnie możesz nadać powierzchni ściany fakturę przy pomocy pacy z gumą porowatą (tynk typu baranek) lub packą do zacierania z tworzywa sztucznego (monachijski tynk surowy). Aby poprawić wygląd, pomaluj cokół (z reguły otynkowany zaprawą cementową) lub pokryj go kolorowym tynkiem kamieniarskim.

Dla wprawnego majsterkowicza samodzielne ocieplenie elewacji budynku nie stanowi żadnego problemu. Jeśli mimo to będziesz mieć jakieś pytania dotyczące produktów, narzędzi lub przebiegu prac, odwiedź nas w markecie OBI – chętnie służymy pomocą.

Lista zakupów

 • środek głęboko gruntujący (~ 150 ml/m²)
 • płyty styropianowe
 • siatka zbrojeniowa (1,1 m/m²)
 • tynk typu baranek 2 mm (ok. 3 kg/m²)
 • aluminiowe listwy cokołowe (po 2,5 m) według zapotrzebowania
 • zaprawa klejowa (10kg/m²; do przyklejania ok. 4kg, do zbrojenia ok. 6kg)
 • środek gruntujący do podłoży mineralnych (ok. 200ml/m²)
 • tynk kornikowy 3 mm (ok. 5 kg/m²)
 • kołki do profili (6/60er; 3 sztuki na m profilu)
 • kołki do styropianu z talerzem dociskowym (6/m²)
 • profile aluminiowe z siatką (po 2,5 m) według zapotrzebowania
 • preparat do gruntowania tynku (ok. 200ml/m²)

Lista narzędzi

 • rękawice skórzane i gumowe
 • calówka, sznurek, ołówek
 • nożyce
 • mała kielnia
 • paca z ząbkami 8-mm- i 10-mm
 • siekiera do gipsu/młotek i dłuto
 • wiertarka z udarem
 • nóż uniwersalny
 • nóż do cięcia styropianu
 • paca gładka
 • paca gumowa
 • waserwaga i poziomica
 • wiertła 6 mm i 8 mm
 • mieszadło i pojemnik do zaprawy
 • kielnia/szpachelka
 • paca tarka
 • paca ze spodem z tworzywa sztucznego lub
 • wałek do farby i szczotka
Do góry