Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Mieszanie betonu w betoniarce

Mieszanie betonu: mężczyzna wsypuje cement do betoniarki

Wylewanie fundamentów, ustawianie krawężników czy mocowanie słupków ogrodzeniowych - w tym poradniku dowiesz się, jak samodzielnie, w odpowiednich proporcjach mieszać beton niezbędny do realizacji Twoich projektów.

1. Jak mieszać beton w betoniarce? 2. Mieszanie betonu
3. Przygotowanie placu budowy 4. Ustalenie proporcji mieszania betonu
5. Mieszanie betonu w betoniarce 6. Odpowiednia konsystencja betonu
7. Prace końcowe - czyszczenie sprzętu i narzędzi po betonowaniu

1. Jak mieszać beton w betoniarce?

Piasek lub żwir, cement i woda są głównymi składnikami betonu jako materiału budowlanego. Aby z poszczególnych składników powstała jednolita masa, decydujące znaczenie ma zastosowanie odpowiednich proporcji. Zasadniczo zalecamy mieszankę w proporcji 1:4, co oznacza, że do jednej łopaty cementu dodaje się cztery pełne łopaty piasku lub żwiru.

Zanim jednak materiał trafi do betoniarki, należy dobrze przygotować plac budowy, aby masa mogła zostać szybko przetworzona i stwardnieć. Betoniarka jest szczególnie przydatna do mieszania, gdy potrzebne są duże ilości betonu, rzędu kilkudziesięciu litrów.

Znajdź odpowiedni beton w sklepie internetowym OBI>>

2. Mieszanie betonu

W tej instrukcji dowiesz się, jak krok po kroku wymieszać mniejsze i większe ilości zwykłego betonu w prawidłowych proporcjach, przy użyciu betoniarki i ręcznie. Przy obróbce szczególnie ważny jest prawidłowy skład betonu. Do wykonania mieszanki potrzebny jest piasek lub żwir i cement oraz odpowiednia ilość wody.

Beton w workach

3. Przygotowanie placu budowy

Plan działania:

 • Przygotowanie powierzchni roboczej
 • Przygotowanie narzędzi

Wykonanie:

Przed rozpoczęciem mieszania betonu należy przygotować plac budowy. Oprócz materiałów, czyli: cementu, wody i piasku lub drobnoziarnistego żwiru, potrzebne będą narzędzia: taczka do transportu materiałów, łopata do napełniania betoniarki i betoniarka. Niezbędne jest również wiadro, aby napełnić mieszalnik betonu czystą wodą.

Beton w betoniarce

4. Ustalenie proporcji mieszania betonu

Plan działania:

 • Obliczenie ilości całkowitej
 • Określenie ilości składników

Wykonanie:

Jeśli mieszasz tylko kilka litrów betonu - na przykład na słupek ogrodzeniowy - użyj wiadra lub taczki zamiast betoniarki. Do takich małych ilości zalecamy użycie gotowego betonu lub jastrychu. Następnie miesza się beton za pomocą łopaty lub kielni. Z mieszadłem do betonu jest to jeszcze łatwiejsze.

Betoniarka jest potrzebna tylko w przypadku większych ilości betonu, przekraczających 45 l - np. przy budowie fundamentu pod ścianę. Jeśli zdecydujesz się mieszać beton samodzielnie, prawidłowe proporcje mieszania są kluczowe. Jedną jednostkę cementu miesza się z czterema jednostkami piasku lub żwiru. Stosunek wody do cementu wynosi w przybliżeniu 1:2. Ogólna zasada mówi, że im więcej cementu użyjesz, tym twardszy będzie beton.

Uwaga: im bardziej płynny jest świeży beton, tym łatwiejsze jest późniejsze betonowanie. Jednak czas schnięcia betonu jest również wydłużony.

To Ci się może przydać>>

Sprawdzanie konsystencji betonu

5. Mieszanie betonu w betoniarce

Plan działania:

 • Włączenie betoniarki
 • Dodanie komponentów jeden po drugim
 • Mieszanie betonu

Wykonanie:

Po ustaleniu właściwej proporcji cementu, piasku lub żwiru i wody należy rozpocząć mieszanie betonu. W przypadku korzystania z betoniarki należy zawsze ostrożnie obchodzić się z urządzeniem, nie sięgać do wnętrza i zapewnić mu stabilność. Najpierw naciśnij przycisk start i pozwól na uruchomienie mieszalnika. Później wsyp cztery jednostki żwiru lub piasku. Następnie dodaj jedną jednostkę cementu. Teraz dodaj wodę w odpowiedniej proporcji i pozwól maszynie mieszać beton.

Wskazówka: dla lepszego dozowania ilości wody zalecamy użycie wiadra lub konewki.

Przygotowanie do wylania betonu z betoniarki na taczkę

6. Odpowiednia konsystencja betonu

Plan działania:

 • Osiągnięcie odpowiedniej konsystencji betonu
 • Sprawdzenie konsystencji

Wykonanie:

Wymieszaj cement i wodę z piaskiem lub żwirem w betoniarce, aż beton osiągnie wymaganą wytrzymałość. Kiedy masa jest dobrze wymieszana, będzie miała lekki połysk - w ten sposób można rozpoznać optymalną konsystencję. Wymieszany beton nie jest ani zbyt miękki i ani zbyt twardy.

Wskazówka: jeżeli ze świeżego betonu można uformować kulę, która po lekkim naciśnięciu ponownie się rozpada, oznacza to, że mieszanka betonowa ma dobrą konsystencję.

Mycie rąk po betonowaniu

7. Prace końcowe - czyszczenie sprzętu i narzędzi po betonowaniu

Plan działania:

 • Dokładnie oczyść cały sprzęt
 • Pozostałości betonu zutylizuj zgodnie z przepisami

Wykonanie:

Po zakończeniu betonowania należy posprzątać: bezpośrednio po zakończeniu obróbki betonu umyj wszystkie używane urządzenia. Spłucz wszystko dokładnie wodą, zanim beton stwardnieje.

Również ubrania robocze należy namoczyć w wodzie bezpośrednio po użyciu, ponieważ stwardniały beton jest trudny do usunięcia zarówno z narzędzi jak i ubrań. Dzięki dokładnemu i szybkiemu czyszczeniu masz pewność, że beton osadzi się tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Do mieszania betonu potrzebne będą:

 • Łopata
 • Rękawiczki
 • Piasek albo żwir
 • Wiadro
 • Betoniarka
 • Beton/jastrych

Czytaj także: Rodzaje zapraw budowlanych – jakie wybrać?

Do góry