Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Kładzenie desek trójwarstwowych i laminatów

Parkett und Laminat verlegen

Szukasz porady, jak położyć parket lub laminat? Dobrze trafiłeś. Z pomocą OBI sam położysz parkiet lub laminat, bez potrzeby angażowania fachowca. Nowa podłoga może odmienić wystrój nie do poznania, warto więc poświęcić chwilę na zmianę i w niedługim czasie cieszyć się z odświeżonego wnętrza.

*Koszty i czas wykonania są zmienne zależnie od wielkości pomieszczenia, materiału i sposobu układania. Podane przykładowe wartości odpowiadają pomieszczeniu o wielkości 20 m²

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Vorbereitung

Krok po kroku 1 - Przygotowanie

Przed przystąpieniem do układania paneli podłogowych i desek trójwarstwowych należy odczekać co najmniej 48 godzin (tzw. aklimatyzacja). Panele powinny być składowane w odpowiednim pomieszczeniu o minimalnej temperaturze 18°C i maksymalnej wilgotności powietrza 70%.

Untergrund

Krok po kroku 2 - Podłoże

Podłoże musi być czyste, suche i wystarczająco wytrzymałe. Posadzka, musi być równa, co należy sprawdzić za pomocą łaty lub sznura murarskiego. Nierówności powyżej 3 mm muszą być wyrównane masą szpachlową, po czym całość pozostawiamy by całkowicie wyschła.

Wskazówka:

Wiele posadzek, przede wszystkim nowy jastrych, charakteryzuje się wilgotnością końcową, co przy panelach podłogowych powoduje znaczne szkody.

Unterboden und Trittschalldämmung legen

Krok po kroku 3 - Układanie podkładu i tłumienie odgłosu kroków

Folię paroizolacyjną kładziemy wzdłuż układanej deski trójwarstwowej lub paneli podłogowych i odpowiednio przycinamy. Panele powinny być ułożone równolegle z kierunkiem padania światła dziennego. W pomieszczeniach z zimnym podłożem, np. strop nad piwnicą, pomiędzy podłożem a panelami, układamy grubszą folię paroizolacyjną (0,2 mm), stanowiącą lepszą izolację przed wilgocią. Układane pasy powinny mieć 20 cm zakładki, należy je skleić wzdłuż położenia. Jako warstwę tłumiącą odgłosy kroków, ułóżmy korek lub piankę polistyrenową bezpośrednio pod panele.

Erste Reihe legen

Krok po kroku 4 - Układanie paneli podłogowych

Zaczynamy od odcięcia pióra pierwszego rzędu paneli za pomocą zwykłej piły. Układanie pierwszego rzędu rozpoczynamy od ściany lewego narożnika pomieszczenia. Panele wbijamy zawsze najpierw wzdłuż, później w poprzek. W większości wypadków niezbędne jest skrócenie ostatniej deski w końcowym rzędzie pod ścianą. Dla zachowania pewności połączenia długość jej nie powinna wynosić mniej niż 50 cm.

Wskazówka:

W celu zachowania stabilności i estetyki potrzebujemy 40 cm wpustu.

Wandabstand

Krok po kroku 5 - Odstęp od ściany

Podłoga powinna być oddalona od ścian, słupów, filarów na odległość 10 - 15 mm. Do wykonania fugi należy wykorzystać specjalne dystanse punktowe dla zachowania właściwych odstępów podczas układania paneli.

Wskazówka:

Drewno i panele podłogowe "pracują", z tego względu powinny być oddalone od wszystkich ścian, słupów, itd.! Im większa powierzchnia podłoża, tym większa odległość.

Längenzuschnitt zur Wand

Krok po kroku 6 - Przycinanie ostatniej deski w rzędzie

Przycinanie jest łatwe: aby odmierzyć długość ostatniego panelu w rzędzie w prawym rogu, (odwracamy go laminatem do dołu, przysuwamy do ściany i dosuwamy do prawego rogu (pamiętając o 10 mm odstępie). Linię cięcia rysujemy równo z końcem przedostatniego panela i odcinamy. Pozostałą po odcięciu część układamy jako pierwszą w kolejnym rzędzie. Takie ułożenie jest ładniejsze.

Zuschneiden

Krok po kroku 7 - Piła tarczowa

Do przycinania bardzo przydatna może być pilarka - stołowa lub ręczna. Przycięte końce muszą być skierowane „od ściany”, tylko wtedy pióro panele wejdzie w rowek.

Verlegen von Parkett mit Click-System

Krok po kroku 8 - Układanie paneli zatrzaskowych „System Click”

Poszczególne deski z „Systemem Click” mocowane są za pomocą specjalnego zamocowania. Każdy kolejny łączony panel ustawiamy nieco na prawo od właściwego położenia. Pióro długiego boku wsuwamy we wpust wcześniej ułożonej deski. Następnie ryglujemy panel przez uderzenia młotkiem. Każdą deskę panelową należy mocować uderzając młotkiem najpierw w długi bok, a następnie w prawy krótki bok. Sprawdzamy, czy nie pozostały jakiekolwiek szczeliny, gdyż późniejsza poprawa nie będzie możliwa.

Anpassen

Krok po kroku 9 - Dopasowanie

Wszelkie korekty ułożenia paneli wykonujemy młotkiem poprzez podkładkę – deszczułkę. Ostatnią deskę w rzędzie dociskamy za pomocą specjalnego przyrządu – popychacza do paneli.

Letzte Reihe legen

Krok po kroku 10 - Ułożenie ostatniego rzędu

Przystępujemy do układania ostatniego rzędu paneli. Zazwyczaj konieczne jest dodatkowe przycięcie paneli wzdłuż ich długości. Odmierzamy odległość pomiędzy przedostatnim panelem a ścianą; od tej odległości odejmujemy dodatkowo 10-20 mm na odstęp przy ścianie . Zgodnie z pomiarem przycinamy ostatni rząd paneli. Przycięte panele dociskamy do właściwego położenia.

Heizungsrohre...

Krok po kroku 11 - Rury centralnego ogrzewania

Położenie przewodów centralnego ogrzewania odznaczamy na panelu z uwzględnieniem wymaganego odstępu (średnica rury + 10 mm). Następnie wycinamy fragment deski obejmujący zaznaczony otwór tak, by po ułożeniu paneli we właściwym miejscu móc go wkleić. Szczelinę wokół rury maskujemy rozetą.

...und Türzargen

Krok po kroku 12 - ... i drzwi

Drzwi należy częściowo podciąć do wysokości paneli z podkładem i wsunąć deskę (panel). Aby odmierzyć właściwą wysokość wystarczy naciąć drzwi za pomocą piły ułożonej płasko na desce wraz z podkładem. W przypadku framug stalowych należy ułożyć panele w odstępie od drzwi 8 -10 mm. Szczelinę niwelujemy akrylową masą uszczelniającą.

Wskazówka:

Aby uniemożliwić wyrwanie powierzchni drzwi podczas piłowania można przed tą czynnością nakleić na powierzchni cięcia taśmę klejącą.

Sockelleisten

Krok po kroku 13 - Listwy maskujące

Za ich pomocą można zamaskować połączenia podłogi wykonanej z laminatu lub paneli. Aby przyciąć pod kątem listwy cokołowe, najlepiej jest użyć piły do skosów. Zamiennie można także użyć wewnętrznych i zewnętrznych, profilowanych elementów łączących. Większość listew mocuje się do ściany za pomocą kołków rozporowych.

Übergangsleisten und Trockenzeit

Krok po kroku 14 - Obróbka końcowa

Za pomocą listew przejściowych można maskować przejście do wykładzin i szczelin dylatacyjnych. Listwy zostają przykręcone do podłoża, nie mogą się więc przesunąć. Obróbka wykończeniowa posadzki powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji dołączonej przez producenta.

Wskazówka:

Gdy w sąsiednim pomieszczeniu również znajduje się panel podłogowy lub laminat trzeba pamiętać o szczelinie dylatacyjnej. Miejsce to zostaje później zakryte odpowiednimi listwami przejściowymi (przyklejanymi, przyśrubowanymi lub przykręconymi).

Lista zakupów

 • Kliny
 • Gwoździe stalowe
 • Podkład wygłuszający
 • Piła otwornica
 • Elementy łączące do listew
 • Folia polietylenowa
 • Listwy maskujące
 • Narożniki wewnętrzne
 • Narożniki zewnętrzne

Lista narzędzi

 • Popychacz do paneli
 • Ukośnica
 • Drewniana deszczułka do uderzania młotkiem
 • Piła "lisi ogon"
 • Młotek
 • Pasy naprężające do paneli
 • Sznur murarski
 • Piła otwornica
 • Szpachelka
 • Kątownik
Do góry