Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jaki materiał na pokrycie dachowe wybrać?

Jaki materiał na pokrycie dachowe wybrać-big

Pokrycie dachu to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Rodzaj materiału dobieramy zgodnie z kształtem zadaszenia, warunkami atmosferycznymi oraz względami estetycznymi. Bez względu na to, czy na dachu zdecydujemy się położyć gont bitumiczny, czy będzie to dachówka cementowa, przede wszystkim musimy postawić na solidny montaż oraz precyzyjne układanie folii paroizolacyjnej.

Przez dach ulatuje nawet do 30% ciepła, dlatego pokrycie dachowe pełni niezwykle istotną funkcję w kwestii oszczędzania energii oraz zminimalizowania kosztów za ogrzewanie. Zakupy, montaż oraz obróbki dekarskie to jedne z najbardziej kosztownych inwestycji w całej budowie, a jednocześnie o ogromnym znaczeniu dla dachu, poddasza i całej konstrukcji domu.

Największym problemem inwestora może być wybór odpowiedniego materiału. Różnorodne rodzaje pokryć dachowych cechują się tworzywem, z jakiego zostały wykonane, właściwościami oraz ceną. Spośród szerokiej oferty trudno zdecydować się na jeden, mając na uwadze, że jest to inwestycja na długie lata i ewentualna zmiana wiązać się będzie z dodatkowymi, wysokimi kosztami. Czym kierować się przy wyborze i jaki materiał zakupić? Czym różni się papa termozgrzewalna wierzchniego krycia od dachówki czy gontu? Oprócz kwestii cenowej, o ile konkretnego rodzaju nie narzuca nam projekt lub warunki zagospodarowania przestrzennego, pokrycie możemy dopasować do stylu budynku, stolarki okiennej i drzwiowej czy otoczenia. To oczywiście tylko kwestia gustu oraz walory estetyczne, bo prawdziwy wybór dotyczy właściwości, jakimi musi charakteryzować się wybrany materiał.

1. Dachówka ceramiczna 2. Dachówka betonowa
3. Blachodachówka 4. Blacha płaska i falista
5. Gont drewniany 6. Papa bitumiczna
7. Gonty bitumiczne

1. Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna od lat cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów. Wykonana z naturalnych materiałów, bez dodatku barwników oraz metali, jest bezpieczna i bardzo trwała (nawet do 100 lat). Stosuje się ją na dachy spadziste o pochyleniu powyżej 15o. Prawidłowo ułożone dachówki tworzą solidną barierę dla wody, a także ochronę akustyczną i termiczną. Aby pokrycie pełniło swoją funkcję, wymagany jest podkład pod dachówki ceramiczne, którym może być folia dachowa lub pełne deskowanie, a na nim papa.

Dachówka ceramiczna jest odporna na działanie wody oraz szkodliwych warunków atmosferycznych. Ponadto nie poddaje się łatwo obciążeniom mechanicznym, jest mrozoodporna, sprawnie odprowadza wodę i nie nasiąka. Dobrze izoluje od zmiennych temperatur oraz wolno się nagrzewa. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że dachówka wykonana z ceramiki jest ciężka i wiąże się z wysokimi kosztami zarówno samego materiału, jak i montażu. Do wyboru mamy szeroką ofertę wzorów, kolorów i wariantów wykończenia dachówek. Dodatkową zaletą jest fakt, że dachówka pozwala na ingerencję w dach, np. wstawienie okna bez konieczności zdejmowania całego pokrycia.

2. Dachówka betonowa

Dachówki betonowe, inaczej zwane cementowymi, produkuje się z cementu i piasku kwarcowego. Dzięki temu mają właściwości zbliżone do dachówek ceramicznych, przy jednoczesnym zachowaniu niższej ceny. To dlatego zastosowanie tego materiału jest popularne wśród inwestorów, którym zależy na efektownym wyglądzie dachu, wysokiej jakości pokrycia i atrakcyjnej cenie. Przede wszystkim wyróżniają się wysoką odpornością na zmienne i nie zawsze korzystne warunki pogodowe. Wiatr, mróz, deszcz czy śnieg, promienie słoneczne – to wszystko nie tylko nie wpływa na stan pokrycia, ale dodatkowo je utwardza. Trwałość dachówki z betonu określa się na 70 lat. Pokrycia dachowe z betonu to doskonały izolator akustyczny oraz termiczny. Pod dachem pokrytym tym materiałem z powodzeniem można urządzić poddasze. Dachówki z racji tworzywa, z jakiego są wykonane, charakteryzują się wysoką wagą. Dodatkowo pod wpływem silnego słońca z czasem mogą blaknąć.

3. Blachodachówka

Równie popularna, co dachówka ceramiczna i betonowa jest blachodachówka. Wszystkie rodzaje łączy podobieństwo wizualne, ale znacznie różnią się właściwościami. Blachodachówka, z uwagi na materiał (blacha stalowa lub aluminiowa) jest zdecydowanie lżejsza. Ponadto trzeba ją wzmocnić poprzez dwustronne cynkowanie lub powlekanie lakierem. Dodatkowo blachodachówkę wykańcza się żywicą lub posypką, która zwiększa trwałość wykończenia i jego koloru. Posypka podnosi parametry materiału, a jednocześnie sprawia, że tańsza blacha wygląda jak efektowny gont drewniany lub bitumiczny.

Wygodna w montażu jest blachodachówka modułowa, która składa się z kilku mniejszych elementów. Przyspiesza to prace związane z położeniem pokrycia dachowego. Blacha na dach najczęściej stosowana jest w budynkach mieszkalnych. Jest odporna na działanie wody i wilgoci, korozję, promieniowanie słoneczne oraz uszkodzenia wywołane czynnikami zewnętrznymi. Lekkość materiału pozwala uniknąć dodatkowych przeróbek w projekcie i konstrukcji więźby dachowej. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku cięższych materiałów, takich jak np. ceramika czy beton. Wtedy pozioma belka w konstrukcji dachu musi zostać dodatkowo zabezpieczona i wzmocniona. Blachodachówkę łatwo jest także wyczyścić, wystarczy użyć do tego myjki ciśnieniowej. Atrakcyjna cena sprawia, że można przymknąć oko na słabszą izolacyjność akustyczną, szczególnie podczas deszczu, gradu i silnego wiatru.

4. Blacha płaska i falista

Na dachy budynków przemysłowych i gospodarczych najczęściej stosuje się blachę płaską lub falistą. To materiał tani, lekki i łatwy w montażu. Blachy dostępne są w przyciętych płachtach, dzięki czemu położenie pokrycia przebiega sprawnie oraz szybko. Obróbki blacharskie dachu przy podstawowej wiedzy o kryciu dachu można wykonać samodzielne, chociaż w tej kwestii zawsze najlepiej jest zaufać fachowcom. Blacha jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie intensywnych warunków pogodowych. Kładziemy ją na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych. Płyty dachowe faliste stosuje się na dachach o minimalnym kącie nachylenia ok. 9-10o. Podobnie jak w przypadku blachodachówki, jedynym minusem tego rozwiązania może być słaba izolacyjność termiczna. Aby zniwelować odgłosy deszczu, gradobicia lub silnego, hulającego wiatru najlepiej zastosować grubą warstwę izolacji wewnętrznej – najlepiej wełny mineralnej.

5. Gont drewniany

Gont dachowy z drewna to pokrycie w pełni naturalne, dlatego głównie wybierane jest przez osoby, którym bliska jest ekologia i idea życia oraz budowania w zgodzie z naturą. Drewno jest bezpieczne dla środowiska oraz mieszkańców pokrytego nim domu. Dodatkowo to materiał niezwykle wytrzymały, trwały i długowieczny. Nie sposób pominąć walorów estetycznych, nieregularnych kształtów i wzorów, które stanowią ponadczasową ozdobę.

Gonty drewniane idealnie sprawdzą się szczególnie w budynkach stylizowanych, w dworkach lub po prostu zabytkowych domach, w których przeprowadza się renowację. Najczęściej wykonywane są z impregnowanego drewna sosnowego, modrzewiowego lub świerkowego. Można stosować je na nawet bardzo skomplikowane kształty dachów. To, co je wyróżnia, to bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, a także, wbrew pozorom – lekkość. Należy zawsze pamiętać o impregnowaniu oraz regularnej pielęgnacji takiego pokrycia, ponieważ pod wpływem czynników pogodowych gont drewniany może szarzeć. Z uwagi na naturalny charakter materiał ten jest drogi, a niekiedy także trudno dostępny.

6. Papa bitumiczna

Bitumiczne pokrycia dachowe to najbardziej uniwersalny materiał stosowany na dachy. Ponadprzeciętna elastyczność, lekkość, łatwość w montażu – to wszystko sprawia, że papy bitumiczne to często pierwsze pokrycie lub forma podkładu pod inne materiały. W taki sposób działa m.in. papa zgrzewalna podkładowa. Na dachach płaskich, na budynkach gospodarczych i przemysłowych doskonale sprawdza się kładzenie papy termozgrzewalnej. Najlepsze miejsca dla papy to dachy płaskie lub z kątem nachylenia ok. 10-15o, koniecznie na szczelnym deskowaniu. Papa na dach jest tania, a jednocześnie dobrze zabezpiecza połać przed warunkami atmosferycznymi. Z drugiej strony materiał ma słabe właściwości termoizolacyjne, bardzo szybko się nagrzewa i oddaje swoje ciepło otoczeniu. Papa nie wyróżnia się także szczególną estetyką.

7. Gonty bitumiczne

Bardziej estetyczne od papy są gonty bitumiczne, czyli imitujące tradycyjną dachówkę wykonaną z miękkiej i elastycznej papy, przyciętą w niewielkie elementy o różnorodnych kształtach. Gonty stosuje się w formie uformowanych pasów papy o grubości ok. 5 cm, układa się je na szczelnym deskowaniu. Najczęściej materiał kładzie się na dachach skośnych zarówno z większym, jak i z mniejszym kontem nachylenia. Zaletą gontów jest możliwość tworzenia pokrycia na skomplikowanych projektach dachowych. Materiał jest giętki, elastyczny i lekki. Występuje także gont bitumiczny rolowany, który ułatwia kładzenie na dachu, usprawnia i przyspiesza jego przebieg. Cienka struktura nie zapewnia natomiast odpowiedniej izolacyjności termicznej i wymaga dodatkowej izolacji dachu, wykonanej z wysokiej jakości, grubej wełny mineralnej lub styropianu. W porównaniu z dachówkami ceramicznymi czy betonowymi, gont bitumiczny jest słabo odporny na działanie wysokiej i niskiej temperatury, opady, mróz i upały. Dużą przewagą jest na pewno atrakcyjna cena i estetyczny, ciekawy wygląd.

Do góry