Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepiej sprawdzi się w domu?

porada-wiertarka

Dobrej klasy wiertarko-wkrętarka jest niezastąpiona zarówno przy amatorskim majsterkowaniu, jak i podczas pracy fachowców. Sprawdź, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać, aby idealnie wpisywała się w Twoje potrzeby.

Wiertarko-wkrętarki należą do tych elektronarzędzi, które są wręcz niezastąpione. Łatwo się o tym przekonać, gdy trzeba wkręcić dużą liczbę wkrętów, a przy okazji wywiercić otwory w różnych materiałach. Wybór nie może być dziełem przypadku – powinien zależeć od oczekiwań użytkownika.

1. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa? 2. Zalety wiertarko-wkrętarki akumulatorowej
3. Wady wiertarko-wkrętarki akumulatorowej 4. Zalety wiertarko-wkrętarki sieciowej
5. Wady wiertarko-wkrętarki sieciowej 6. „3 w 1”, czyli wiertarko-wkrętarka z udarem
7. Rodzaje baterii w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych 8. Osprzęt do wiertarko-wkrętarek
9. Co warto sprawdzić przed zakupem wiertarko-wkrętarki?

1. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje sprzętu. Podstawowy podział dotyczy sposobu ich zasilania; można zatem kupić wiertarko-wkrętarkę sieciową lub akumulatorową.

Pierwsza z nich jest zasilana z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V, a druga czerpie energię z dołączonego akumulatora. Wiertarko-wkrętarki sieciowe są zdecydowanie większe niż modele akumulatorowe, ale zwykle mają większa moc i mogą być wykorzystywane do cięższych prac.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są za to urządzeniami kompaktowymi, poręcznymi i można je używać nawet w trudno dostępnych miejscach. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj wybierzesz, jej zastosowanie jest podobne: można nią nie tylko wkręcać wkręty czy śruby, ale również wiercić otwory w ścianie lub innych miejscach.

2. Zalety wiertarko-wkrętarki akumulatorowej

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe mają wiele zalet, które sprawiają, że są chętnie wybierane zarówno przez majsterkowiczów, jak i przez profesjonalistów.

Wśród nich można wymienić:

  • Mobilność – wiertarko-wkrętarki akumulatorowej można używać, nie martwiąc się, czy w pobliżu jest gniazdko elektryczne lub czy możliwe będzie użycie przedłużacza.
  • Poręczność – modele akumulatorowe są zwykle lekkie, co oznacza, że dłoń użytkownika nie męczy się tak szybko jak przy ciężkich modelach sieciowych. Brak przewodu zasilającego ułatwia obsługę, czyniąc ją wygodniejszą, gdyż nie trzeba się martwić o plączący się kabel.
  • Elastyczne użytkowanie – można jej łatwo używać wszędzie tam, gdzie model sieciowy mógłby okazać się nieporęczny. Dotyczy to przede wszystkim pracy na drabinach, rusztowaniach i w trudno dostępnych miejscach.
  • Niski poziom hałasu – modele akumulatorowe są ciche w czasie pracy.

Przykładem takiego sprzętu jest wiertarko-wkrętarka Bosch Professional GSR 120. Model ten ma solidną obudowę, a to tego posiada system ECP (Electronic Cell Protection) chroniący urządzenie przed przegrzaniem, przeciążeniem, a nawet przed całkowitym rozładowaniem akumulatora. Zapewnia też możliwość precyzyjnej kontroli prędkości obrotowej. Warto dodać, że elektronarzędzie firmy Bosch zostało wyposażone w dwa akumulatory litowo-jonowe o pojemności 1.5 Ah.

3. Wady wiertarko-wkrętarki akumulatorowej

Bez wątpienia wiertarko-wkrętarki akumulatorowe mają bardzo wiele zalet, ale nie oznacza to, że są pozbawione wad. Na szczęście nie są to kwestie, które znacznie utrudniałyby użytkowanie takich elektronarzędzi.

Zasilanie akumulatorowe to duża swoboda pracy i mobilność, jednak z drugiej strony należy zawsze pamiętać o naładowaniu akumulatora przed planowaną pracą. Do tego istnieje ryzyko, że w czasie użytkowania dojdzie do rozładowania akumulatora. Warto zatem zawsze mieć pod ręką drugie ogniwo na wymianę. Krótki czas pracy może być szczególnie problemem przy konieczności wkręcenia bardzo dużej ilości wkrętów.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są najczęściej lżejsze i mniejsze od modeli sieciowych, co jednak oznacza, że mają również mniejszą moc. Niektóre nie nadają się więc do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, np. w betonie.

4. Zalety wiertarko-wkrętarki sieciowej

Jak na tle modeli akumulatorowych wypadają wiertarko-wkrętarki sieciowe? Takie elektronarzędzia wcale nie wychodzą z użycia, wręcz przeciwnie.

Mają kilka niezaprzeczalnych zalet:

Duża moc – pozwala na zastosowania profesjonalne; można jej używać do najcięższych prac. Duży moment obrotowy umożliwia montowanie wkrętów w najtwardszych materiałach oraz wiercenie w nich otworów.

  • Gotowość do pracy – wiertarko-wkrętarka sieciowa może zostać użyta w każdej chwili, nie trzeba jej ładować. Do tego nie musimy robić wielu przerw podczas pracy.

5. Wady wiertarko-wkrętarki sieciowej

Wiele modeli wiertarko-wkrętarek ma zastosowanie profesjonalne – są chętnie używane przez fachowców do mniejszych i większych prac. Niestety, również one mają wady. Największym problemem może być duży ciężar takich narzędzi, co stanowi kłopot szczególnie wtedy, gdy mamy do wkręcenia bardzo dużo wkrętów. Trzeba wówczas utrzymać takie narzędzie przez dłuższy czas, co powoduje zmęczenie, a w rezultacie utratę precyzji. Konieczne są wtedy częste przerwy w pracy.

Inną wadą wiertarko-wkrętarek sieciowych jest często zbyt krótki przewód zasilający. W rezultacie, gdy prace są przeprowadzane w miejscu oddalonym znacznie od gniazdka elektrycznego, niezbędne jest korzystanie z przedłużacza. Codzienne jego rozwijanie i zwijanie jest po prostu kłopotliwe. Ponadto używanie wiertarko-wkrętarki w ciasnych i trudno dostępnych miejscach może być utrudnione ze względu na przewód zasilający i duże rozmiary elektronarzędzia.

6. „3 w 1”, czyli wiertarko-wkrętarka z udarem

Wiertarko-wkrętarki są narzędziami uniwersalnymi, ponieważ za ich pomocą można zarówno wkręcać wkręty i śruby, a także wiercić otwory, jednak w tym celu trzeba dysponować urządzeniem odpowiedniej jakości.

Narzędzia o niższej mocy nie poradzą sobie z twardymi materiałami – w tym przypadku konieczne będzie wiercenie z udarem. Doskonale sprawdzają się tu urządzenia „3 w 1”, czyli wiertarko-wkrętarki z udarem. Mechanizm udarowy pozwala łatwo wiercić m.in. w betonie, materiałach mineralnych, a także w kamieniu. Łączy on obrotowy ruch wiertła z posuwisto-zwrotnym.

W udar wyposażone mogą być zarówno słabsze, jak i mocniejsze modele wiertarko-wkrętarek. Oczywiście im mocniejsze narzędzie, tym większe możliwości i łatwiejsze wiercenie w twardych materiałach. Dobre, wydajne modele mają moc przynajmniej 500 W. Natomiast w przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych z udarem optymalne napięcie zasilające nie powinno być niższe niż 18 V.

7. Rodzaje baterii w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych

W wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych stosowane są różne rodzaje baterii. Warto pamiętać, że starsze rozwiązania są już stopniowo wypierane przez akumulatory najnowszej generacji.

Akumulator Ni-Cd – bateria niklowo-kadmowa. Tego typu baterie są najstarszym rozwiązaniem stosowanym w elektronarzędziach, dziś już rzadziej spotykanym. Maksymalna pojemność takich akumulatorów nie przekracza zazwyczaj 2 Ah. Zalety akumulatorów niklowo-kadmowo to szybkie ładowanie, niska cena, a także możliwość pracy zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach (od –40°C do +60°C). Wadą jest tzw. efekt pamięci, który sprawia, że akumulator Ni-Cd musi zostać całkowicie rozładowany, a potem do końca naładowany.

Akumulator Ni-MH – bateria niklowo-metalowo-wodorowa, której maksymalna pojemność może wynosić 3 Ah. Taki akumulator ładuje się zdecydowanie szybciej niż bateria niklowo-kadmowa, a do tego jest lżejszy i bardziej ekologiczny. Niestety, jego dużą wadą jest bardzo krótka żywotność i szybkie rozładowanie.

Akumulator Li-Ion – bateria litowo-jonowa, która należy do najnowszej generacji akumulatorów. To obecnie najpowszechniej stosowane ogniowo w wiertarko-wkrętarkach oraz innych elektronarzędziach akumulatorowych. Maksymalna pojemność akumulatora litowo-jonowego to nawet 4 Ah. To ogniowo lżejsze od innych i pozbawione efektu pamięci przy ładowaniu (akumulator może być dowolnie doładowywany).

8. Osprzęt do wiertarko-wkrętarek

Każdy użytkownik wiertarko-wkrętarki powinien się zaopatrzyć w odpowiedni osprzęt. Do wkręcania wkrętów i śrub konieczne będą bity. Mogą być one jedno- lub dwustronne. Tak naprawdę przydatny bywa cały komplet bitów o różnej grubości i różnym kształcie. To pozwoli zakręcać śruby i wkręty o różnych trzpieniach. Do wiercenia otworów przydadzą się natomiast dobrej jakości wiertła – do drewna, metalu i betonu.

 

W przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych należy zaopatrzyć się koniecznie w zapasową baterię lub nawet dwie. Ponadto niezbędna jest także ładowarka. Najczęściej znajduje się ona w komplecie. Warto jednak zaopatrzyć się w ładowarkę do szybkiego ładowania.

 

Przykładem sprzętu, który sprzedaje się z dużą ilością akcesoriów w zestawie, jest wkrętarka Metabo BS 18. To lekki, kompaktowy model z zamontowanym światłem roboczym do uniwersalnego użytkowania o mocy 18 V.

Do kompletu dołączona jest walizka z 74 sztukami osprzętu; można tu znaleźć zestawy bitów, wierteł, nożyk, miarkę itp. Ponadto ten model ma w zestawie dwie baterie Li-Ion o pojemności 2 Ah.

9. Co warto sprawdzić przed zakupem wiertarko-wkrętarki?

Zanim dokona się wyboru modelu wiertarko-wkrętarki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważna jest oczywiście moc, szczególnie gdy zamierza się wiercić w twardych materiałach. Na moc wiertarko-wkrętarki wpływa również napięcie.

Modele o zasilaniu 3,6-4,8 V wystarczą zupełnie do skręcania mebli, do małych prac remontowych i do majsterkowania nadaje się model 6,5–10 V (np. wiertarko-wkrętarka Black Decker BDCD8-XK 7,2 V), zasilanie 9,6-14 V pozwoli już na intensywne prace remontowe i na wiercenie otworów w twardszych materiałach (np. Makita DF333DWYE), natomiast do profesjonalnego użytku i wiercenia z udarem potrzeba wiertarko-wkrętarek o zasilaniu co najmniej 18 V (np. LUX ABS-18 Li-C Li Set 18 V).

Przy wyborze wiertarko-wkrętarki ważna jest także masa (do długotrwałej pracy lepiej nadają się lżejsze modele) oraz ergonomiczny uchwyt, który dobrze układa się w dłoni i zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia. Warto także zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, moment obrotowy (siła, z jaką wkręcane będą śruby) i liczbę biegów (osobny do wkręcania i do wiercenia).

Wiertarko-wkrętarki to elektronarzędzia funkcjonalne, pozwalające znacznie przyspieszyć pracę. Należy jednak dobrać model o odpowiednich parametrach do wymagań użytkownika. Wtedy takie narzędzie sprawdzi się najlepiej.

Do góry