Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak czyścić rynny dachowe?

Jak czyscic rynny dachowe-big

Rynny należy czyścić 1-2 razy w roku. Sprawdź, jak szybko i dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń z rynien i rur spustowych oraz na co zwrócić uwagę podczas udrażniania systemu odprowadzania deszczówki.

Rynny zabezpieczają dach przed wilgocią i pozwalają na sprawne odprowadzanie wody. Jednak system funkcjonuje w ten sposób tylko wtedy, kiedy jest właściwie zaprojektowany i drożny. Na szczęście w większości przypadków czyszczenie rynien nie jest specjalnie skomplikowaną czynnością i można tego dokonać samodzielnie. Jeżeli jednak nie posiadasz odpowiedniego sprzętu lub masz lęk wysokości, lepiej zlecić prace specjalistycznej firmie.

Pamiętaj też, aby przy okazji czyszczenia rynien zwrócić uwagę na ich stan techniczny i w razie potrzeby wyeliminować usterki oraz naprawić uszkodzenia. Bez względu na to, czy są to rynny metalowe, rynny ocynkowane, rynny plastikowe, rynny stalowe, rynny PCV, rynny miedziane, czy rynny ciągnione – w każdym przypadku przynajmniej 1 lub 2 razy w roku należy wszystkie elementy dokładnie wyczyścić i zakonserwować.

1. Czemu warto systematycznie czyścić rynny? 2. Rynny dachowe – jak je czyścić?
3. Sprawdzaj szczelność rynien 4. Jak zabezpieczyć rynny przed zanieczyszczeniami?

1. Czemu warto systematycznie czyścić rynny?

Czyszczenie rynien to czynność, której nie wolno pomijać, szczególnie jeśli budynek nie ma swojego okapu dachowego. Nieudrożniona instalacja rynnowa zamontowana na ścianie zewnętrznej domu powoduje znacznie większe ryzyko jej zawilgocenia niż w przypadku, gdy sam okap jest wysunięty poza obrys muru. Aby jednak odprowadzanie wody z rynien przebiegało prawidłowo, konieczne jest systematyczne czyszczenie. Odprowadzanie wody deszczowej może być utrudnione lub nawet niemożliwe np. z powodu kasztanów, żołędzi czy liści, które wpadają do rynien z okolicznych drzew. Jeśli dojdzie do ich nagromadzenia, odpływ rynny spustowej może się nawet zatkać. Wówczas woda deszczowa będzie wypływała od góry, zalewając w ten sposób ściany zewnętrzne budynku.

Czyszczenie rynien jest ważne także z innego powodu. Liście czy gałęzie wpadające w rury spustowe mogą niszczyć konstrukcję rynien. Szczególnie często dochodzi do tego po zimie, gdy zamarzająca woda czy ciężar zalegającego śniegu deformują rury, co nierzadko prowadzi do naprawdę poważnych uszkodzeń. Kwestię czyszczenia warto wziąć pod uwagę już w momencie, kiedy dokonywany jest montaż rynien, aby w ten sposób zapewnić jak najlepszy układ instalacji i jak najłatwiejszy dostęp do elementów na czas udrażniania i konserwacji. Choć czyścić należy wszystkie rynny, z uwagi na gładką powierzchnię rynny cynkowe, rynny miedziane oraz rynny PCV (np. rynny PCV 75) zatykają się nieco rzadziej. Z kolei bardzo podatne na zmniejszenie szerokości kanału przelotowego są rynny stalowe, które po latach użytkowania po prostu rdzewieją. W ostatnim czasie coraz popularniejsze są instalacje antyoblodzeniowe, które montuje się we wnętrzu rynny. To swoiste „odwodnienie rynien” – dzięki grzałkom zalegający śnieg czy lód jest roztapiany, a następnie odprowadzany przez korytko ściekowe do gleby lub zbiornika (np. zbieracza wody deszczowej).

2. Rynny dachowe – jak je czyścić?

Czyszczenie rynien najlepiej wykonywać 2 razy w roku, zwykle jesienią oraz wiosną. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy rynny dachowe i rury spustowe są drożne. W ten sposób zabezpieczysz się przed powstaniem czopów, a jeśli takowe blokują odprowadzenie deszczówki, szybko je usuniesz. Wystarczy wejść po drabinie i pozbyć się liści, gałęzi oraz innych zanieczyszczeń. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym jest solidne spłukanie rynien wodą z węża ogrodowego. Metoda ta nie jest polecana jednak w przypadku cienkich rynien, dużej liczby liści i innych zanieczyszczeń w rynnach czy przy rynnach wyposażonych w tzw. czyszczak rynnowy.

Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem na czyszczenie rynien jest skorzystanie ze szczotki. Za jej pomocą należy usunąć z rynny wszystkie zalegające zanieczyszczenia. Aby zwiększyć komfort pracy, a także ją skrócić, możesz skorzystać również ze specjalnej szczotki do czyszczenia rynien z teleskopową rączką oraz regulacją, dzięki której o wiele łatwiej pozbędziesz się liści, igieł czy gałęzi.

Po usunięciu dużych zanieczyszczeń z rynien należy przejść do czyszczenia rynien spustowych. O wiele trudniej sprawdzić ich drożność, gdyż z uwagi na ich położenie, nie można zajrzeć bezpośrednio do ich środka. Dlatego też rury spustowe czyści się i kontroluje niemal w ten sam sposób – wystarczy wlać do nich wodę i sprawdzić, czy odpływa dołem. Jeśli dochodzi do zatkania, znajdujące się we wnętrzu zanieczyszczenia trzeba usunąć.

Ułatwieniem w tym przypadku jest czyszczak rynnowy, znajdujący się w otworze rewizyjnym. Rura spustowa może być wyposażona nawet w kilka czyszczaków – wystarczy wyjąć je z rynny i opróżnić. Pamiętaj też, że jeśli rynna spustowa nie jest zakończona zaokrągleniem, a zamiast tego kończy się na nawierzchni przy domu, należy co pewien czas opróżniać zawartość koszyczka, aby zagwarantować odpowiednią drożność.

3. Sprawdzaj szczelność rynien

Czyszczenie rynien jest też świetną okazją do sprawdzenia ich szczelności. To bardzo ważne, gdyż ewentualne usterki nie tylko przyczynią się do tego, że woda deszczowa nie będzie odpowiednio odprowadzana, ale również mogą doprowadzić np. do zanieczyszczeń ściany zewnętrznej czy jej uszkodzeń. Co więcej – szczelność rynien, a także poziom ich drożności, możesz w pewnym stopniu sprawdzić podczas każdych opadów deszczu. Warto wtedy sprawdzić wokół domu, czy rynny dachowe właściwie spełniają swoje zadanie. Spadek rynny powinien być ustawiony w taki sposób, aby woda spływała bezpośrednio do rynny, a śnieg zsuwał się z dachu, pomijając ją.

Określając szczelność i stan rynien, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wszystkie miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia. Chodzi tu głównie o wszelkie załamania rynien, łączenia oraz okolice, gdzie znajdują się haki do rynien. To w tych miejscach występują największe obciążenia, raczej nie sprawdzają się też rynny kwadratowe i rynny prostokątne. Na połączenia poszczególnych części rur trzeba uważać przede wszystkim przy rynnach PCV i stalowych. W razie dużych uszkodzeń niezbędne mogą okazać się np. obróbki blacharskie czy nowe uchwyty do rynien.

4. Jak zabezpieczyć rynny przed zanieczyszczeniami?

Nie ma metody, która zapobiegnie odkładaniu się jakichkolwiek zanieczyszczeń w rynnach, ale można skorzystać z kilku sposobów, które zminimalizują ryzyko utraty drożności rur i ułatwią ich czyszczenie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest siatka na rynny, która sprawia, że duże zanieczyszczenia nie przylegają do powierzchni rynny i nie trafiają do rur spustowych. Alternatywą są koszyki osłaniające wloty rur spustowych. Pamiętaj jednak, że żadne akcesoria czy nawet najlepsze rynny nie zwalniają cię z obowiązku ich systematycznego czyszczenia. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że cały system rynnowy będzie działał odpowiednio.

Do góry