Wznoszenie ścian z betonu komórkowego

Uśmiechający się majsterkowicz w pomarańczowych spodniach roboczych stoi na tle nowej ściany wybudowanej z betonu komórkowego.

Jeśli chcesz podzielić pomieszczenie, masz do wyboru dwie metody wznoszenia ścian: bloczki z betonu komórkowego lub metodę lekką suchą w postaci konstrukcji szkieletowej. Oba sposoby mają oczywiście wady i zalety.

Ściany z betonu komórkowego charakteryzują się przede wszystkim tym, że ich budowa nie jest zbyt pracochłonna – nawet dla majsterkowiczów posiadających mniejsze doświadczenie. Beton komórkowy to materiał wytrzymały, lekki, dostępny w wielu wymiarach i łatwy do położenia. Tutaj dowiesz się, jak w 6 krokach wznieść samodzielnie ścianę z bloczków z betonu komórkowego.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz zaznacza przy pomocy poziomnicy obrys ściany, którą chce wznieść.

Krok po kroku 1 - wymierzenie i przygotowanie podłoża pod ściankę z betonu komórkowego

W pierwszej kolejności musisz zaprojektować ścianę. Sporządź jej szkic, opierając się na rzeczywistych, zgodnych ze skalą wymiarach. Nie zapomnij o powierzchni potrzebnej na drzwi. Przed rozpoczęciem prac wyczyść podłoże za pomocą szczotki stalowej. Pamiętaj o tym, że musi być równe. Następnie przerysuj szkic na podłogę i odrysuj obrys ściany.

Majsterkowicz rozrabia zaprawę pod pierwszą warstwę bloczków.

Krok po kroku 2 - rozrabianie zaprawy pod pierwszą warstwę bloczków z betonu komórkowego

Aby wyrównać ewentualne nierówności podłoża, pierwszą warstwę bloczków komórkowych kładź na zaprawę zwykłą. Do betonu komórkowego używaj wyłącznie rodzajów zapraw zalecanych przez producenta bloczków i rozrabiaj ją zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Na krawędzi pierwszego bloczka przylegającego do ściany nałóż kielnią wystarczającą ilość zaprawy.

Majsterkowicz osadza w warstwie zaprawy bloczek końcowy.

Krok po kroku 3 - układanie i łączenie bloczków końcowych z betonu komórkowego


Na krawędzie czołowe i kolejne warstwy bloczków nakłada się zaprawę cienkowarstwową. Także w tym przypadku najlepiej przestrzegać zaleceń producenta bloczków oraz rozrabiać zaprawę zgodnie z instrukcją. Na stronę czołową pierwszego bloczka nanieś zaprawę cienkowarstwową za pomocą pacy zębatej i zwilż spód. Teraz osadź bloczek na warstwie zaprawy i wyrównaj go. Możesz to zrobić za pomocą gumowego młotka. Następnie w ten sam sposób osadź drugi bloczek końcowy na drugim końcu ściany, którą chcesz wybudować, i zamocuj między nimi sznurek traserski.

Majsterkowicz wypełnia zaprawą spoiny pionowe.

Krok po kroku 4 - murowanie dolnej warstwy ściany z bloczków komórkowych

Nanieś warstwę zaprawy pod pierwszy rząd bloczków komórkowych i wypełnij zaprawą spoinę pionową przy każdym pierwszym bloczku układanym przy bloczkach końcowych. Pozostałe bloczki układaj szczelnie obok siebie na warstwie zaprawy i sprawdzaj, czy rząd bloczków jest równy. Jeśli będzie trzeba dopasować jeden z bloczków, wystarczy użyć piły do betonu komórkowego / betonu lekkiego i przyciąć go do odpowiednich wymiarów, a następnie przeszlifować pacą do betonu komórkowego. Po skończeniu sprawdź ponownie, czy rząd został równo ułożony. Jeśli nie, możesz go skorygować za pomocą gumowego młotka. Wytrzyj pył widoczny na ułożonych bloczkach.

Majsterkowicz przycina drugi bloczek końcowy pod ścianę z betonu komórkowego.

Krok po kroku 5 - układanie drugiej warstwy bloczków z betonu komórkowego

Aby nie doszło do powstania fug krzyżowych, musisz dociąć bloczki końcowe drugiej warstwy. Współczynnik przesunięcia sąsiednich fug pionowych powinien wynosić przynajmniej 0,4 x wysokość bloczku. Nanieś zaprawę cienkowarstwową o grubości maks. 2 mm pod maks. 2–3 bloczki za pomocą pacy zębatej. Osadź bloczki końcowe i wypoziomuj je – w razie konieczności możesz ponownie zamocować sznurek traserski. Przy dwóch bloczkach sąsiadujących z bloczkami końcowymi ponownie wypełnij zaprawą spoinę pionową, a resztę bloczków ułóż blisko siebie na zaprawie cienkowarstwowej. Pamiętaj także tutaj, aby rząd bloczków był równy. W razie potrzeby wyrównaj go.

Majsterkowicz montuje kotwę ścienną pod ścianę z betonu komórkowego.

Krok po kroku 6 - zabezpieczenie kolejnych warstw bloczków z betonu komórkowego za pomocą kotew ściennych

Kolejne warstwy bloczków układaj tak jak drugą warstwę – pamiętaj o tym, aby bloczki końcowe osadzone były z przesunięciem. Przy co drugiej warstwie bloczków zamocuj kotwy ścienne lub metalowe kątowniki, aby ściana była bardziej stabilna i nie odpadła od już położonych warstw. Po wzniesieniu ściany spoinę przyłączeniową wypełnij zaprawą zwykłą aż do sufitu.

Wznoszenie ścian działowych z betonu komórkowego w domach czy mieszkaniach nie jest trudne. Wznosząc tego rodzaju ściany na zewnątrz, możesz uzyskać ciekawy element aranżacyjny, np. w ogrodzie.

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry