Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Jeśli chcesz podzielić pomieszczenie, masz do wyboru dwie metody wznoszenia ścian: bloczki z betonu komórkowego lub metodę lekką suchą w postaci konstrukcji szkieletowej. Oba sposoby mają oczywiście wady i zalety.
Ściany z betonu komórkowego charakteryzują się przede wszystkim tym, że ich budowa nie jest zbyt pracochłonna – nawet dla majsterkowiczów posiadających mniejsze doświadczenie. Beton komórkowy to materiał wytrzymały, lekki, dostępny w wielu wymiarach i łatwy do położenia. Tutaj dowiesz się, jak w 6 krokach wznieść samodzielnie ścianę z bloczków z betonu komórkowego.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista zakupów |
3 - Lista narzędzi |
W pierwszej kolejności musisz zaprojektować ścianę. Sporządź jej szkic, opierając się na rzeczywistych, zgodnych ze skalą wymiarach. Nie zapomnij o powierzchni potrzebnej na drzwi. Przed rozpoczęciem prac wyczyść podłoże za pomocą szczotki stalowej. Pamiętaj o tym, że musi być równe. Następnie przerysuj szkic na podłogę i odrysuj obrys ściany.
Aby wyrównać ewentualne nierówności podłoża, pierwszą warstwę bloczków komórkowych kładź na zaprawę zwykłą. Do betonu komórkowego używaj wyłącznie rodzajów zapraw zalecanych przez producenta bloczków i rozrabiaj ją zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Na krawędzi pierwszego bloczka przylegającego do ściany nałóż kielnią wystarczającą ilość zaprawy.
Na krawędzie czołowe i kolejne warstwy bloczków nakłada się zaprawę cienkowarstwową. Także w tym przypadku najlepiej przestrzegać zaleceń producenta bloczków oraz rozrabiać zaprawę zgodnie z instrukcją. Na stronę czołową pierwszego bloczka nanieś zaprawę cienkowarstwową za pomocą pacy zębatej i zwilż spód. Teraz osadź bloczek na warstwie zaprawy i wyrównaj go. Możesz to zrobić za pomocą gumowego młotka. Następnie w ten sam sposób osadź drugi bloczek końcowy na drugim końcu ściany, którą chcesz wybudować, i zamocuj między nimi sznurek traserski.
Nanieś warstwę zaprawy pod pierwszy rząd bloczków komórkowych i wypełnij zaprawą spoinę pionową przy każdym pierwszym bloczku układanym przy bloczkach końcowych. Pozostałe bloczki układaj szczelnie obok siebie na warstwie zaprawy i sprawdzaj, czy rząd bloczków jest równy. Jeśli będzie trzeba dopasować jeden z bloczków, wystarczy użyć piły do betonu komórkowego / betonu lekkiego i przyciąć go do odpowiednich wymiarów, a następnie przeszlifować pacą do betonu komórkowego. Po skończeniu sprawdź ponownie, czy rząd został równo ułożony. Jeśli nie, możesz go skorygować za pomocą gumowego młotka. Wytrzyj pył widoczny na ułożonych bloczkach.
Aby nie doszło do powstania fug krzyżowych, musisz dociąć bloczki końcowe drugiej warstwy. Współczynnik przesunięcia sąsiednich fug pionowych powinien wynosić przynajmniej 0,4 x wysokość bloczku. Nanieś zaprawę cienkowarstwową o grubości maks. 2 mm pod maks. 2–3 bloczki za pomocą pacy zębatej. Osadź bloczki końcowe i wypoziomuj je – w razie konieczności możesz ponownie zamocować sznurek traserski. Przy dwóch bloczkach sąsiadujących z bloczkami końcowymi ponownie wypełnij zaprawą spoinę pionową, a resztę bloczków ułóż blisko siebie na zaprawie cienkowarstwowej. Pamiętaj także tutaj, aby rząd bloczków był równy. W razie potrzeby wyrównaj go.
Kolejne warstwy bloczków układaj tak jak drugą warstwę – pamiętaj o tym, aby bloczki końcowe osadzone były z przesunięciem. Przy co drugiej warstwie bloczków zamocuj kotwy ścienne lub metalowe kątowniki, aby ściana była bardziej stabilna i nie odpadła od już położonych warstw. Po wzniesieniu ściany spoinę przyłączeniową wypełnij zaprawą zwykłą aż do sufitu.
Wznoszenie ścian działowych z betonu komórkowego w domach czy mieszkaniach nie jest trudne. Wznosząc tego rodzaju ściany na zewnątrz, możesz uzyskać ciekawy element aranżacyjny, np. w ogrodzie.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.