Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Z naszej instrukcji dowiesz się, jak w prosty sposób wykonać izolację międzykrokwiową dachu swojego domu, a także jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne. Przeczytaj, na co musisz uważać przy podwajaniu krokwi, jak założyć folię wstępnego krycia i prawidłowo przyciąć maty izolacyjne.
Jeśli dach domu nie ma prawidłowej izolacji, straty ciepła mogą sięgać nawet 30%. Ponadto dach silnie się nagrzewa latem i wychładza zimą, a w czasie wiatru i burzy powstają pod nim nieprzyjemne przeciągi. Jeśli ktoś z tych względów decyduje się na wykonanie izolacji wtórnej, z reguły wybiera izolację międzykrokwiową. Powiemy Ci, jak to najlepiej zrobić i na co trzeba zwrócić uwagę.
W markecie OBI oferujemy kompletny pakiet do wykończenia dachu. Wystarczy, że podasz nam powierzchnię dachu w m², a my wyliczymy potrzebne ilości poszczególnych produktów.
*Czas trwania może wykazywać spore rozbieżności, zależnie od wielkości dachu i rodzaju materiału.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista materiałów |
3 - Lista narzędzi |
Jeśli chcesz oszczędzić energię, w większości przypadków będziesz musiał podwoić krokwie dachowe. Krokwie w starszych domach mają najczęściej 14-16 cm grubości, a w najstarszych budynkach zaledwie 10-12 cm. Aby uzyskać wymaganą skuteczność izolacji konieczne jest jednak zastosowanie materiałów izolacyjnych w klasie przewodnictwa cieplnego 035 do 040, najlepiej o grubości od 20 do 24 cm. Aby uzyskać niezbędną głębokość, po prostu przykręć do istniejących krokwi kantówki o odpowiedniej grubości. Nawierć otwory i użyj wkrętów do drewna, które wejdą do krokwi dokładnie na grubość kantówek używanych do podwojenia krokwi — w przypadku podwajania kantówkami o grubości 6 cm użyj wkrętów do drewna 120 mm.
Między krokwiami dachu a dachówkami bądź łupkiem dachowym musisz umieścić otwartą dyfuzyjnie folię wstępnego krycia. Nowoczesne dachy są z reguły już wyposażone w taką folię. Uniemożliwia ona wnikanie wilgoci z zewnątrz do środka i jej przenikanie do izolacji. Ponadto przenosi wilgotne powietrze z wnętrza domu i izolacji dachowej na zewnątrz.
Przetnij folię wstępnego krycia nożykiem i zaplanuj około 10 cm nadmiaru z każdej strony. Rozciągnij folię między krokwiami i dachówkami, tak aby lekko zwisała i umożliwiała odprowadzanie wody spadającej z kontrłat. Zwróć uwagę, aby poszczególne pasma nakładały się na co najmniej 10 cm na poprzednio ułożone. Zaklej złącza i szwy taśmą klejącą, aby uzyskać podkład dachowy.
Najczęściej używanymi materiałami izolacyjnymi są filc do zaciskania z wełny szklanej lub kamiennej. Alternatywą są ekologiczne materiały izolacyjne — wełna konopna lub bawełniana. Musisz pamiętać, aby wybrany materiał należał do klas przewodnictwa cieplnego z przedziału od 035 do 040.
Przytnij wełnę mineralną ostrym nożem do materiałów izolacyjnych w taki sposób, aby każdy fragment był o 1-2 cm szerszy niż rzeczywisty odstęp między krokwiami. Wykorzystaj deskę do podłożenia i małą deskę jako krawędź do cięcia.
Wciśnij przycięte elementy z wełny mineralnej do izolacji dachu między krokwie stroną kreskowaną do wewnątrz. Zwróć uwagę, by elementy szczelnie przylegały do krokwi. Zachowaj szczególną staranność przy połączeniach i w narożnikach, ponieważ przerwy i szczeliny zmniejszą skuteczność izolacji.
Naklej taśmę uszczelniającą na krokwie. Zapobiegnie to uszkodzeniu folii przeciwwilgociowej wkrętami przy późniejszym zszywaniu lub przyszłym wykańczaniu wnętrza.
Teraz załóż folię przeciwwilgociową, zamocowując poszczególne pasma przy użyciu zszywacza do krokwi na materiale izolacyjnym. Najszybciej zrobisz to przy użyciu zszywacza elektrycznego lub pneumatycznego.
Zwróć uwagę, aby poszczególne pasma zachodziły na siebie o 10 cm i wystawały o tyle samo na zewnątrz, a folia nie była naprężona. Nieszczelność izolacji przeciwwilgociowej wynikająca z jej uszkodzenia lub nieprecyzyjnego montażu może prowadzić do rozwoju pleśni i szkód budowlanych. W takim przypadku należy użyć nowego pasma folii.
Teraz zamknij szwy między poszczególnymi pasmami folii specjalną taśmą klejącą. Uszczelnij specjalną taśmą klejącą także przerwy w przebiegu folii, na przykład wokół przewodów wentylacyjnych czy uchwytów anten satelitarnych. Zamocuj folię klejem uszczelniającym w miejscach połączeń ze ścianą. Po prostu nałóż klej i mocno dociśnij do niego folię. Zwróć uwagę, aby folia nie była naprężona.
Zamocuj konstrukcję poprzeczną potrzebną do wykonania wykończenia od wewnątrz. Odstępy elementów konstrukcji nośnej trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykańczającej, np. płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych czy drewna profilowanego. Przestrzeń pośrednią powstałą po zamocowaniu konstrukcji poprzecznej można wykorzystać do przeprowadzenia instalacji elektrycznych albo dodatkowo zaizolować przy użyciu podkrokwiowego filcu do zaciskania. W tym celu zamocuj podkrokwiowy filc do zaciskania w taki sam sposób do konstrukcji jakiego użyłeś w przypadku izolacji międzykrokwiowej. Teraz możesz już bez problemu zamontować dowolną okładzinę ścienną.
Także w przypadku dachów starych domów można optymalnie wykonać izolację wtórną. Wszelkie czynności podczas montażu izolacji dachu i odpowiednich folii należy wykonać bardzo precyzyjnie, aby nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci.
Pamiętając o użyciu właściwych narzędzi i zachowaniu precyzji, doświadczony majsterkowicz może w prosty sposób wykonać izolację dachu. Może to być ekscytujące zajęcie dla każdego właściciela domu. Zapewnij sobie przyjemny klimat w domu bez przeciągów i oszczędzaj energię — z OBI.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.