Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Z niniejszej instrukcji dowiesz się, jak fachowo ułożyć jastrych, jak przygotować do tego podłoże i jakich narzędzi oraz materiałów będziesz do tego potrzebować. W siedmiu łatwych i szybkich krokach samodzielnie ułożysz jastrych w swoim domu lub mieszkaniu.
Czysto i równo ułożony jastrych stanowi podłoże pod płytki lub panele. Dla majsterkowiczów posiadających wiedzę o prawidłowym doborze jastrychu do danego pomieszczenia oraz koniecznych pracach przygotowawczych ułożenie jastrychu będzie ciekawym zadaniem.
Jastrych można układać na wiele sposobów. Jednym z nich jest układanie gotowych płyt jastrychowych na mineralnej podsypce wyrównawczej, innym natomiast – układanie jastrychu płynnego, który wylewany jest na podłoże w postaci mokrej masy. Jeśli jest to jastrych związany z podłożem, układany jest bezpośrednio na podłożu. W takiej sytuacji nie ma konieczności wykonywania izolacji akustycznej oraz termicznej. Układanie jastrychu na warstwie rozdzielającej (zwykle na folii polietylenowej) zapobiega pojawianiu się wilgoci.
Najwyższym współczynnikiem izolacji akustycznej i cieplnej charakteryzuje się jastrych pływający. Tego rodzaju jastrych układa się na warstwie izolacyjnej, zachowując szczeliny dylatacyjne między wylewką a pionowymi elementami budynku.
Ważny jest jednak nie tylko sposób układania, ale też sam rodzaj jastrychu. Istnieją różne jastrychy: jastrych cementowy jest wytrzymały, odporny na wilgoć i można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Średni czas schnięcia zwykłego jastrychu cementowego wynosi ok. 20 do 30 dni. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla majsterkowiczów jest jastrych szybkowiążący. Można po nim chodzić po zaledwie kilku godzinach, posadzkę można kłaść po upływie doby i szybko kończyć wszelkie prace remontowe.
Jeśli zamierzasz położyć ogrzewanie podłogowe, przed ułożeniem jastrychu zapoznaj się z informacjami dotyczącymi jastrychu grzewczego podanymi przez producenta. Zwykle wodne systemy ogrzewania podłogowego pokrywa się 4,5-centymetrową warstwą jastrychu. Niektórzy producenci zalecają, aby do jastrychu dodać substancje plastyfikujące.
W szczególnych przypadkach stosuje się jastrychy anhydrytowe, magnezjowe lub asfaltowe.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista zakupów |
3 - Lista narzędzi |
Zanim rozpoczniesz układanie jastrychu, przygotuj podłoże. W pierwszej kolejności ułóż na całym obwodzie podłogi taśmę dylatacyjną przejmującą powstające naprężenia i drgania, następnie ułóż bezspoinowo płyty dźwiękochłonne z polistyrenu.
Taśma dylatacyjna spełnia dodatkowo funkcję szczelin dylatacyjnych i umożliwia rozszerzenie się wylewki pod wpływem różnic temperatury. Wykonywanie szczelin dylatacyjnych jest szczególnie ważne w przypadku jastrychu grzewczego.
Na płytach izolacyjnych rozłóż folię polietylenową, która będzie tworzyła warstwę rozdzielającą izolację od wylewki. Folię można w łatwy sposób dociąć nożem do tapet. Pamiętaj o tworzeniu zakładek: folia musi całkowicie zachodzić na taśmę dylatacyjną. Na ścianie należy umieścić znacznik poziomu w postaci linii. Przyda się później do tego, aby wylewkę wykonać do odpowiedniej wysokości.
Wymieszaj jastrych. Najłatwiejszym sposobem będzie użycie betoniarki, którą możesz wypożyczyć w wypożyczalni OBI. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących odpowiednich proporcji jastrychu i wody.
Rozprowadź przygotowany jastrych na folii polietylenowej na całej powierzchni podłogi. Użyj do tego łopaty. Grubość warstwy powinna wynosić od 4 do 4,5 cm. Pamiętaj o tym, aby jastrych nie przekroczył zaznaczonej na ścianie linii. Jeśli ją przekroczył, usuń jego nadmiar.
Za pomocą łat dachowych podziel pomieszczenie na kilka stref i wypełnij je jastrychem. W wydzielonych strefach łatwiej Ci będzie równomiernie ułożyć jastrych. Do wyrównania wylewki możesz użyć długiej deski lub poziomnicy.
Za pomocą poziomnicy i łaty do zacierania wyrównasz wylewkę. Jastrych zacieraj po kolei w wydzielonych prowadnicami strefach, poruszaj się przy tym od jednej strony pomieszczenia do drugiej.
Wygładź wylewkę jastrychową, używając do tego najpierw pacy do zacierania, a potem blichówki. Nie zapomnij przy tym o szczelinach dylatacyjnych. W przeciwnym razie wylewka będzie w trakcie schnięcia pękała.
Teraz wylewka jastrychowa musi wyschnąć. Czas schnięcia zależy od rodzaju użytego jastrychu. Jastrych szybkowiążący schnie zwykle kilka godzin, w przypadku innych rodzajów posadzkę można położyć dopiero po upływie 20 do 30 dni. Przestrzegaj zaleceń producenta i nie zapomnij o odpowiednim przewietrzeniu pomieszczenia.
Samodzielne układanie jastrychu nie jest trudne, jeśli wiesz, jak wykonać poszczególne etapy robocze i jakich narzędzi oraz materiałów używać. Układanie jastrychu szybkowiążącego nie stanowi problemu nawet dla bardzo niecierpliwych osób. Jeśli nie boisz się układania jastrychu i masz na tyle cierpliwości, aby wykonywać prace remontowe, samodzielnie wykonasz wytrzymałe podłoże pod płytki, parkiet lub panele.
Jeśli wylewka jastrychowa ma służyć jako posadzka, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć, aby nie chłonęła wody i była wystarczająco wytrzymała. Doradcy OBI chętnie Ci pomogą i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące wykończenia gotowej wylewki jastrychowej.
Więcej instrukcji i porad dotyczących układania parkietu, paneli lub płytek podłogowych oraz cennych wskazówek i posadzkowych inspiracji znajdziesz w naszej kategorii „Budować”.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.