Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Skuwanie tynku potraktuj jak koniecznosć. Zrób to wówczas, gdy tynk nie jest już wystarczająco nośny (obsypuje się lub przy opukiwaniu wydaje głuchy odgłos) bądź widoczne są na nim wykwity spowodowane wilgocią. W innych sytuacjach, np. przed malowaniem i tapetowaniem ścian, albo kładzeniem płyt izolacyjnych, wystarczy go jedynie wygładzić.
Mniejszym problemem jest luźny tynk, który słabo przylega do ścian. Dużo poważniejszy kłopot sprawia tynk mocno związany z podłożem. W takiej sytuacji należałoby się zastanowić, czy skuwanie tynku ma sens. Może lepszym rozwiązaniem byłoby nałożenie na istniejący tynk nowej warstwy. Wynik prac jest podobny, a można zaoszczędzić dużo czasu.
Poniżej zbaczysz, jak przeprowadzić skuwanie tynku samodzielnie, bez pomocy fachowców. Nasz poradnik podzieliliśmy na trzy różne metody.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista zakupów |
3 - Lista narzędzi |
Przed skuwaniem tynku należy wynieść wszystkie meble z pomieszczenia. Ciężkie przedmioty, których nie można wynieść, można przykryć folią malarską mocowaną za pomocą taśmy klejącej. Ponieważ przy zbijaniu tynków powstaje bardzo dużo pyłu i kurzu, w trakcie prac noś zawsze maskę i okulary ochronne.
Jeśli tynk chcemy usunąć z małej powierzchni ściany, najlepszym rozwiązaniem jest użycie młotka i przecinaka. Przecinak trzymaj możliwie równolegle do ściany i skuwaj tynk, uderzając w przecinak młotkiem. Tynk należy skuwać od środka ściany w kierunku jej narożników. Gdy spod warstwy tynku widoczne będzie podłoże, prace możesz kontynuować wzdłuż odkrytej ściany. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie uszkodzisz muru znajdującego się pod warstwą tynku.
Aby wdrożyć się w pracę i pewnie prowadzić narzędzia, skuwanie najlepiej rozpocząć w miejscu nierzucającym się w oczy, gdzie drobne, przytrafiające się na początku błędy nie zostaną od razu zauważone. Następnie oczyść podłoże drucianą szczotką, przy czym użyj najpierw szczotki bardzo twardej, a potem miękkiej. Dzięki temu przy kładzeniu nowego tynku nie będą tworzyły się grudki.
Przy zbijaniu tynku nowoczesna technika pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i sił. Jeśli tynk jest bardzo mocno związany z podłożem, młotkiem i przecinakiem nie wskóramy zbyt wiele. Do usuwania starych tynkowych warstw najlepiej nadają się takie narzędzia, jak wiertarka udarowa, frezarka do tynków czy szlifierka do betonu. Jednak obsługa tych maszyn wymaga większego wyczucia niż użycie młotka i przecinaka. Ryzyko trwałego uszkodzenia ściany przy niefachowej obsłudze jest dużo większe.
Aby rozprawić się ze starym tynkiem za pomocą wiertarki udarowej, będziesz potrzebować szerokiego dłuta o szerokości od 40 do 80 mm.
Szlifierki do betonu nadają się dzięki swoim stabilnym talerzom szlifierskim nie tylko do usuwania materiałów mineralnych jak beton, ale też do starych tynków. Większość modeli posiada talerz szlifierski, który jest bardzo dobrze wyważony i w trakcie szlifowania nie powoduje drgań, oraz regulację prędkości obrotowej.
W przypadku frezarki skuwanie tynku odbywa się za pomocą małych frezów zębatych wykonanych ze stopu twardego. Głębokość wnikania frezów w ścianę można regulować, dzięki czemu już na samym początku prac można zminimalizować ryzyko uszkodzenia podłoża. Aby usunąć tynk, wystarczy przejechać frezarką po ścianie.
Tynki rolkowe lub dekoracyjne składają się z mieszaniny tynku mineralnego i dyspersji żywicy syntetycznej. Im mniej w składzie żywicy syntetycznej, tym łatwiej taki tynk usunąć. W wielu przypadkach wystarczy namoczyć go wodą za pomocą gąbki, a następnie usunąć szpachelką albo skrobakiem. Jeśli natomiast zawartość żywicy syntetycznej jest wysoka, nie wystarczy go jedynie namoczyć. Wówczas trzeba użyć narzędzia wielofunkcyjnego lub skrobaka elektrycznego. Również w tym przypadku tynk rolkowy musi być porządnie zwilżony. Do usuwania gruboziarnistego tynku dekoracyjnego najlepiej użyć szlifierki. Pamiętaj: ściana musi być sucha. Przy usuwaniu tynku rolkowego lub dekoracyjnego należy uważać, aby nie uszkodzić leżących pod nim warstw tynkowych lub ściany.
Zbijanie starych tynków to praca bardzo czasochłonna i wyczerpująca. Jednak w wielu przypadkach nie da się jej uniknąć. W marketach OBI możesz zwrócić się o poradę dotyczącą usuwania starych tynków i wypożyczyć maszyny, które ułatwią Ci pracę.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.