Osuszanie ścian w 5 krokach

Majsterkowicz wsadza lejki w wywiercone otwory.

Osuszanie ścian jest niezbędne jeśli mury są zawilgocone, a wilgoć do murów zwykle dostaje się niezauważona. Częstą przyczyną zawilgocenia ścian jest uszkodzona bądź nieprawidłowo wykonana izolacja fundamentów, która powoduje podchodzenie wilgoci do góry wewnątrz ścian. Aby szybko osuszyć ściany i zapobiec wtórnemu zawilgoceniu, wykonuje się tzw. izolację poziomą. OBI pokaże Ci, jak w taki sposób osuszyć ścianę w 5 krokach oraz podpowie, jakich materiałów i narzędzi będziesz potrzebować i na co będziesz musiał zwrócić uwagę.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz usuwa stare powłoki, zabrudzenia i luźny tynk za pomocą szczotki.

Krok po kroku 1 - Przygotowanie do osuszania ścian

Zanim rozpoczniesz osuszanie ścian, usuń z nich stare powłoki, luźny tynk i kurz za pomocą miotełki lub drucianej szczotki. Pamiętaj o tym, aby jej nie zwilżać. Wypełnij zaprawą elastyczną wszelkiego rodzaju ubytki na ścianie, np. pęknięcia, dziury i innego rodzaju uszkodzenia.

Wiercenie otworów w ścianie pod izolację poziomą.

Krok po kroku 2 - Wiercenie otworów potrzebnych do osuszenia ścian

W gnieździe wiertarki zamocuj wiertło o średnicy 12 mm i wywierć w ścianie pierwszy rząd otworów. Zacznij na wysokości maksymalnie 10 cm nad podłogą, a między otworami zachowaj maks. 10 cm odstępu. Głębokość otworów powinna wynosić 2/3 grubości ściany. W przypadku zwykłych murowanych ścian otwory wierć pod kątem 35 stopni. W przypadku ścian z kamienia naturalnego, np. granitu lub podobnego materiału, otwory wywiercaj bezpośrednio w spoinach. Drugi rząd otworów wykonaj z przesunięciem ok. 5 cm względem pierwszego rzędu. W narożnikach wykonaj otwory w dwóch rzędach pionowo do góry. Otwory musisz koniecznie oczyścić z pyłu, używając do tego sprężonego powietrza lub odkurzacza.

Nalewanie środka izolacyjnego do lejków.

Krok po kroku 3 - Jak osuszyć ścianę poprzez iniekcję?

Lejek do iniekcji środka izolacyjnego owiń taśmą klejącą. W ten sposób zapobiegniesz niekontrolowanemu wydostaniu się cieczy z otworu. Tak przygotowane lejki umieść w wywierconych otworach i wlej w nie środek izolacyjny. Uzupełniaj go tak długo, aż ściana przestanie go chłonąć. W zależności od chłonności murów czynność należy powtarzać przez min. 6 do maks. 14 dni

Wypełnianie otworów zaprawą uszczelniającą

Krok po kroku 4 - Wypełnianie otworów

Usuń lejki i szczelnie wypełnij otwory zaprawą uszczelniającą lub zaprawą do wypełniania otworów iniekcyjnych nakładaną za pomocą pędzla do tapet. Przed wypełnieniem otworów zaprawą odetnij wierzchołek dołączonego do zestawu lejka na głębokość ok. 3 do 5 cm i wciśnij zaprawę do otworów końcówką lejka. Wypływającą zaprawę możesz szpachelką przycisnąć do powierzchni i przetrzeć. Pamiętaj o tym, aby izolację poziomą wykonywać zawsze po obu stronach na wysokości ok. 30–50 cm powyżej zawilgocenia.

Czyszczenie i tynkowanie osuszonej ściany.

Krok po kroku 5 - Co po osuszaniu ścian?

Aby móc bez problemów otynkować osuszoną ścianę, musisz najpierw usunąć stare warstwy tynku za pomocą młotka i przecinaka. W razie potrzeby możesz oczyścić ścianę za pomocą środka do usuwania wykwitów. Teraz możesz nanieść na ścianę tynk renowacyjny odporny na działanie pleśni i grzybów.

Jak osuszyć ścianę metodą alternatywną:

Dobrą alternatywą dla opisanej metody iniekcyjnej jest wykonanie izolacji poziomej za pomocą bardzo skutecznego środka o nazwie MEM Zestaw sucha ściana. Warunkiem użycia tego preparatu jest istnienie w murze przelotowych spoin nośnych. Zaletą tej metody jest to, że wystarczy wykonać tylko jeden rząd otworów w spoinach nośnych i wypełnić je tylko raz.

Jeśli wybierzesz tę metodę na osuszanie ścian, usuń stare powłoki malarskie, tynk itd. ze spoin i wywierć otwory ok. 15 cm nad gruntem. W przypadku stosowania preparatu na ścianach piwnicznych otwory wywierć w pierwszej spoinie nad posadzką. Otwory wykonaj poziomo wiertłem o średnicy 12 mm bezpośrednio w spoinie. Zachowaj odstęp między poszczególnymi otworami wynoszące maksymalnie 12,5 cm. Głębokość otworów powinna być równa grubości ściany minus 15 mm. Następnie usuń z otworów pył powstający przy wierceniu i nałóż dołączony do zestawu przewód iniekcyjny na końcówkę pojemnika. Teraz wypełnij otwory preparatem MEM Zestaw sucha ściana. Środek ten wchłonie się w spoiny, tworząc izolację poziomą. Po wyschnięciu otworów należy je wypełnić zaprawą do otworów iniekcyjnych.

Nawet jeśli ściany Twojego domu są już mocno zawilgocone, możesz je skutecznie osuszyć, wykonując izolację poziomą. Jeśli zastosujesz metodę iniekcyjną, nie usuniesz wprawdzie przyczyn wilgoci, ale zapobiegniesz podchodzeniu jej do góry wewnątrz murów. Masz dodatkowe pytania? Jeśli tak, poproś o pomoc doradców w pobliskim markecie OBI.

Lista zakupów

Lista narzędzi

 • szczotka druciana
 • miotełka
 • przecinak
 • młotek
 • calówka/miara
 • ołówek
 • wiertarka
 • wiertło (12 mm)
 • kielnia do gładzenia
 • odkurzacz
 • szczotka tapeciarska
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry