5 pomysłów na nietypowe wykończenie elewacji domu

elewacja-big

Tynki mozaikowe, kamienie elewacyjne, kamień dekoracyjny, cegła czy płytki – te wszystkie rozwiązania mogą stanowić podstawę oryginalnej i dekoracyjnej aranżacji. Odpowiednio dobrany materiał na elewację budynku sprawi, że dom będzie wyróżniał się niebanalnym designem lub przeciwnie – wtapiał się w ogród i stanowił jego integralną część.

1. Kamień elewacyjny – ciepły akcent w rustykalnym ogrodzie 2. Elewacja drewniana – nowoczesność lub tradycja
3. Tynk mozaikowy – mocna kropka nad „i” 4. Cegła – dom w stylu retro

1. Kamień elewacyjny – ciepły akcent w rustykalnym ogrodzie

Kamień dekoracyjny jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli dom jest otoczony ogrodem w stylu rustykalnym albo prowansalskim. Kamienna elewacja budynku jest bardzo estetyczna i pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów. W takich prowansalskich, sielskich aranżacjach kamień elewacyjny lub cegła dekoracyjna dobrze sprawdzają się zarówno jako materiał, który pokrywa całą elewację budynku, jak i jako interesujący akcent, na przykład na klatce schodowej albo na tarasie.

Kamień elewacyjny zewnętrzny jest łatwy do utrzymania w czystości, trwały, odporny na uszkodzenia i występuje w wielu wariantach kolorystycznych – od nowoczesnych, szlachetnych odcieni szarości aż po ciepłe kolory ziemi. Kamień pasuje zarówno do budynków otoczonych naturą, jak i do tych obiektów, które stanowią element miejskiej przestrzeni.

2. Elewacja drewniana – nowoczesność lub tradycja

Drewno jest materiałem wykończeniowym, który świetnie sprawdza się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w tradycyjnej architekturze. Ciekawym pomysłem jest elewacja domu z drewnianymi fragmentami, na przykład okolice tarasu lub poddasza pokryte drewnem mogą być ciekawym nawiązaniem do ludowego, tradycyjnego budownictwa. Elewacja drewniana może też wyglądać bardzo nowocześnie, wszystko zależy od zastosowanego rodzaju drewna. Do popularnych rozwiązań należą drewno sosnowe i świerkowe, modrzew, cydr czerwony. Inne rodzaje drewna stosowane w oryginalnych projektach to okume, meranti oraz tatajuba. Wszystko zależy od projektu oraz od aranżacji przestrzeni - drewniana elewacja budynku może stanowić dekorację minimalistycznego, nowoczesnego budynku, jak i być ciepłym, tradycyjnym akcentem w elewacji rustykalnego domu.

3. Tynk mozaikowy – mocna kropka nad „i”

Tynk mozaikowy jest bardzo efektownym wykończeniem elementów elewacji budynku, a dzięki wielu dostępnym wariantom takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów. Tynk świetnie nadaje się do akcentowania poszczególnych elementów elewacji, takich jak powierzchnie wokół ościeży czy też cokoły. Detale elewacji domu można z łatwością dopasować do otoczenia i koloru farby dzięki wielu dostępnym kolorom tynków mozaikowych oraz tynków żywicznych. Zastosowany tynk można połączyć z kolorem elewacji na zasadzie kontrastu bądź też tak dobrać odcienie, aby wzajemnie współgrały ze sobą. Uzyskany efekt można modyfikować, stosując drobnoziarnisty lub średnioziarnisty tynk. Do zalet tynku mozaikowego należy nie tylko duża ilość dostępnych wariantów, ale także łatwość montażu, atrakcyjna cena oraz trwałość rozwiązania.

4. Cegła – dom w stylu retro

Nie zawsze nowoczesne rozwiązania są najlepsze – czasem w przestrzeń i ogród najlepiej wpasowuje się obiekt, który swoim wyglądam nawiązuje do tradycji lub dawnych wzorów elegancji. Projekty w stylu retro, stylizowane na ludowe, tradycyjne budynki świetnie wyglądają na przykład w rustykalnych ogrodach. W takich domach sprawdza się elewacja z cegły dekoracyjnej. Cegła klinkierowa świetnie nadaje się do ozdobienia całego budynku, jak i do zaakcentowania tylko detali – na przykład obszarów w narożnikach czy okolicach okien. Klinkier ma ponadczasowy, klasyczny kolor, który jest elegancki i stonowany, dlatego nierzadko wybierany jest przez projektantów jako element niebanalnych elewacji.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry