Naprawa paneli podłogowych w 3 krokach

Majsterkowicz przed naprawą podłogi, trzymający dwa panele podłogowe

Z reguły panele podłogowe są wytrzymałą okładziną podłogową o długiej żywotności. Pomimo tego nie można w pełni zapobiec drobnym uszkodzeniom spowodowanym wysokimi obciążeniami mechanicznymi, którym poddawane są panele, lub zwykłą, codzienną niezdarnością. Z odpowiednim przygotowaniem można bez dużych nakładów naprawić zarysowania, ubytki i wypaczone fragmenty paneli. Płytkie zarysowania można przetrzeć olejem, do głębszych uszkodzeń zaleca się użycie specjalnych zestawów naprawczych, a uszkodzone panele najlepiej wymienić. Naprawa paneli jest nie tylko ważna pod względem estetycznym, ale także pozwala zapobiec poważniejszym szkodom, które mogą być następstwem drobnych uszkodzeń lub zarysowań.

Wymiana paneli jest z reguły prosta i nie wymaga dużo pracy. Aby okładzina podłogowa była przez dłuższy czas w dobrym stanie, nie należy czekać zbyt długo z jej naprawą. Jest to szczególnie ważne w przypadku szkód, które mogą mieć negatywne skutki, takich jak duże i głębokie rysy lub ubytki: tutaj bowiem zachodzi niebezpieczeństwo wniknięcia wilgoci pod panele i ich wypaczenia.

Aby zapobiec szkodom, ciężkie meble warto podkleić od spodu podkładkami filcowymi. Po panelach nie powinno się chodzić w wysokich lub wąskich obcasach, a zimą należy koniecznie zdejmować obuwie. W ten sposób zapobiegniemy zarysowaniu powierzchni żwirem lub piaskiem.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz z opakowaniem paneli podłogowych

Krok po kroku 1 - Dobre przygotowanie: wcześniejszy zakup zapasowych paneli

Pierwsze zarysowania lub uszkodzenia wymagające naprawy mogą powstać wiele lat po zakupie i montażu paneli. Problem pojawia się wtedy, gdy wybrane przed laty panele nie są już dostępne w sprzedaży. Z tego względu panele, które zamierzamy ułożyć w mieszkaniu lub domu, należy kupić z zapasem. Liczba zapasowych paneli zależy od powierzchni podłogi wyłożonej panelami. Obowiązuje następująca podstawowa zasada: możemy spać spokojnie, jeśli dla każdego pomieszczenia, w którym ułożyliśmy panele, dokupimy jedną zapasową paczkę. W przypadku gdy nie mamy już żadnego zapasu, a nasze panele nie są już dostępne w sprzedaży, możemy zwrócić się do doradców w markecie OBI, którzy chętnie przedstawią nam alternatywne rozwiązanie.

Prawidłowe przechowywanie zapasowych paneli podłogowych.

Krok po kroku 2 - Prawidłowe przechowywanie zapasowych paneli podłogowych

Zapasowe panele podłogowe należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych. Optymalne miejsce to sucha i zamykana piwnica. Paneli nie należy natomiast przechowywać w garażu, szopach oraz altankach. Nie wolno układać na nich innych przedmiotów. Jeśli to możliwe, powinniśmy składować je poziomo, na równym podłożu. W ten sposób zapobiega się ich odkształceniom. Zanim rozpoczniemy naprawę paneli podłogowych, powinniśmy przynieść panele zapasowe i zostawić je na 1 dzień w pomieszczeniu, w którym chcemy je ułożyć. Aklimatyzacja paneli jest ważna. Jest to istotne przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy wymienić kilka paneli na dużej powierzchni. Jeśli wykorzystaliśmy tylko kilka paneli zapasowych, otwarte opakowanie z pozostałymi panelami musimy zabezpieczyć folią.

Majsterkowicz mierzy odległości i wymienia uszkodzony panel podłogowy.

Krok po kroku 3 - W ten sposób wymienisz uszkodzone panele podłogowe

Zmierz odległość między uszkodzonymi panelami a ścianą. W narożnikach leżących najbliżej uszkodzonych paneli usuń listwę wykończeniową. Zdejmij wszystkie panele do miejsca, w którym znajduje się uszkodzony panel, i wymień go na zapasowy. Jeśli uszkodzony panel podłogowy leży bezpośrednio przy ścianie, musisz dociąć zapasowy. W tym celu połóż uszkodzony panel na panelu zapasowym i odrysuj jego kontury ołówkiem. Następnie ponownie ułóż panele, używając do tego zestawu montażowego do paneli. Możesz ponownie wykorzystać wszystkie wyjęte, nieuszkodzone panele. Na koniec zamontuj listę wykończeniową i gotowe. Twoja podłoga panelowa jest jak nowa. Po skończeniu prac naprawczych możesz natychmiast chodzić po okładzinie panelowej.

Najważniejszą kwestią przy naprawie uszkodzonej podłogi panelowej jest zadbanie o zapasowe panele. Jeśli masz wystarczający zapas, możesz długo cieszyć się swoją okładziną podłogową.

Lista zakupów

Lista narzędzi

  • Zestaw montażowy do paneli podłogowych
  • Stalowy zaczep
  • Młotek
  • Wyrzynarka
  • Składana miara
  • Ołówek
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry