Montaż pokrycia dachowego z płyt falistych w 7 krokach

Majsterkowicz montuje pokrycie dachu z bitumicznych płyt falistych.

Jeśli do pokrycia dachu wiaty garażowej, domku ogrodowego lub zadaszenia – służącego np. do przechowywania drewna na opał – wybrałeś bitumiczne płyty faliste, możesz je w prosty i szybki sposób zamontować samodzielnie. W Poradach OBI znajdziesz informacje, jak przeprowadzić montaż, na co zwrócić na uwagę oraz jakich materiałów i narzędzi użyć.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Konstrukcja dachowa z łatami, łatami nośnymi i kontrłatami pod bitumiczne płyty faliste

Krok po kroku 1 - warunki montażu bitumicznych płyt falistych

Bitumiczne płyty faliste nie mogą być montowane na każdym rodzaju dachu. Odpowiednie do tego są dachy o kącie nachylenia wynoszącym przynajmniej 7 stopni oraz z konstrukcją z łat, do której mocowane są płyty faliste. Konstrukcja ta składa się z drewnianych łat nośnych położonych równolegle do nachylonej krawędzi dachu. Do łat nośnych przytwierdza się równolegle do okapu dachu kontrłaty, na których montuje się bitumiczne płyty faliste. Drewno konstrukcyjne musi być odporne na owady i grzyby. Grubość łat nośnych powinna wynosić przynajmniej 6 x 6 cm, kontrłat – 4,5 x 4,5 cm. Od kąta nachylenia dachu oraz wysokości położenia budynku nad poziomem morza zależy rozstaw między poszczególnymi łatami. Ponadto należy uwzględnić również siłę wiatru i natężenie opadów śnieżnych typowe dla danego regionu. Nie zapomnij o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu. W razie konieczności możesz wykonać otwory wentylacyjne.

Projekt montażu bitumicznych płyt falistych.

Krok po kroku 2 - projektowanie montażu bitumicznych płyt falistych

W celu uzyskania informacji o wymogach stawianych konstrukcjom dachowym w Twoim regionie możesz zwrócić się do odpowiedniego wydziału urzędu miejskiego. Pomoc uzyskasz również u doradców w pobliskim markecie OBI.

Odnośnie konstrukcji dachowych obowiązuje ogólna zasada: im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym mniejszy powinien być rozstaw pomiędzy łatami. W przypadku budynku położonego 600 m n.p.m. o kącie nachylenia dachu wynoszącym 25 stopni odstęp między łatami wynosi przykładowo 46 cm, natomiast w przypadku budynku znajdującego się w tym samym miejscu, ale o 15-stopniowym kącie nachylenia dachu, łaty należy montować w odstępie 31 cm. Jeśli chcesz jedynie wymienić pokrycie dachowe, z reguły możesz kierować się wymiarami istniejącej konstrukcji łat. Doradcy OBI mogą pomóc Ci również w sprawie wentylacji dachu. W przypadku nieogrzewanych domków ogrodniczych, garaży lub wiat garażowych pusta przestrzeń powstająca pod drewnianą konstrukcją dachu stanowi zwykle wystarczającą wentylację.

Majsterkowicz przymocowuje folię paroprzepuszczalną przed pokryciem dachu bitumicznymi płytami falistymi

Krok po kroku 3 - mocowanie folii paroprzepuszczalnej

Aby umożliwić skraplanie się pary, pod łatami nośnymi rozłóż folię paroprzepuszczalną. Ważne, aby folia przykrywała również obszar przy kalenicy i skraplająca się woda nie spływała do rynny.

Podczas prac prowadzonych na dachu bądź na drabinie nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie.

Rozstawy i zakładki

Krok po kroku 4 - rozstawy i zakładki

Bitumiczne płyty faliste przybija się do kontrłat w rzędach z przesunięciem płyty o połowę. Płyty mocuje się z 20-centymetrową zakładką w kierunku wzdłużnym i falą przy bocznych krawędziach. Bitumiczne płyty faliste powinny wystawać za okap dachu najwyżej o 5 cm. Rozstaw między płytami a kalenicą powinien wynosić na każdej stronie połaci dachowej 5 cm.

Mocowanie bitumicznych płyt falistych za pomocą gwoździ

Krok po kroku 5 - kładzenie i mocowanie bitumicznych płyt falistych

Teraz możesz rozpocząć montaż bitumicznych płyt falistych. Gwoździe musisz przybijać w najwyższym punkcie fali. Prace rozpocznij od położenia całej płyty po stronie zawietrznej dachu, przy narożniku nachylonej krawędzi dachu i okapu. Drugi rząd rozpocznij od położenia połowy płyty. Bitumiczne płyty faliste można docinać np. przy użyciu wyrzynarki. Przed docięciem płyt brzeszczot możesz nasmarować oliwą techniczną lub innym smarem. Przy krawędziach płyt przybijaj każdą falę, natomiast na środku wystarczy, że będziesz mocować co trzecią.

Wykańczanie kalenicy.

Krok po kroku 6 - wykańczanie kalenic za pomocą opierzenia lub gąsiorów

Do wykańczania kalenic możesz użyć opierzeń lub gąsiorów. Zarówno opierzenia, jak i gąsiory są elementami dość giętkimi i mogą być używane do dachów o różnym kącie nachylenia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju elementy, również takie, które dopasowane są kolorystycznie do wybranych przez Ciebie bitumicznych płyt falistych. Do wykończenia krawędzi dachu przy ścianie szczytowej – tzw. desce osłonowej szczytowej – znajdziesz również pasujące profile wykończeniowe. Opierzenia i gąsiory montuje się w ten sam sposób, co krawędzie płyt, czyli w każdą falę płyty należy wbić jeden gwóźdź.

Wykończenie dachu z bitumicznych płyt falistych na styku ze ścianą

Krok po kroku 7 - wykończenie styku dachu ze ścianą

Jeśli Twój dach styka się w niektórych miejscach ze ścianami – np. kominem – użyj jako połączenia profili metalowych, np. cynkowych. Tego rodzaju profile możesz zamontować nad albo pod bitumicznymi płytami falistymi. Pamiętaj o tym, że profile te powinny przykrywać przynajmniej jedną falę płyty, po stronie nawietrznej dachu najlepiej dwie. Do uszczelnienia krawędzi użyj materiału uszczelniającego przeznaczonego do płyt bitumicznych.

Montaż bitumicznych płyt falistych został tym samym zakończony, a Ty możesz się cieszyć długotrwałym i wytrzymałym dachem chroniącym Twój budynek przed wiatrem i innym zjawiskami atmosferycznymi.

Lista zakupów

  • folia paroprzepuszczalna
  • drewno konstrukcyjne
  • płyty faliste bitumiczne
  • gwoździe
  • opierzenia lub gąsiory
  • profile metalowe
  • materiał uszczelniający

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry