Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Malowanie elewacji domu stanowi finalny krok podczas wykańczania ścian. Elewacja pełni funkcję estetyczną, ale przede wszystkim chroni budynek przed korozją. Ściany zewnętrzne można pokryć na wiele sposobów. Dowiedz się, jakie środki do zabezpieczenia elewacji wybrać!
Do wykończenia elewacji najczęściej stosuje się farby elewacyjne, ale możesz ją także wykończyć trwałymi materiałami – Twój dom może zdobić drewniana elewacja, ceglana elewacja, kamień elewacyjny czy beton na ścianie – montowane zwykle na podmurówce lub wokół okien i drzwi. Wybór właściwej farby do elewacji zależy od jej właściwości oraz potrzeb inwestora.
Malowanie elewacji to ostatni etap wykańczania ścian zewnętrznych, ale nie powinno się go pomijać. Pełni ono bardzo ważne zadanie – zabezpiecza fasadę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, tj. wilgocią, wahaniami temperatur, promieniowaniem słonecznym oraz wszelkimi mikroorganizmami. W szerszej perspektywie mówimy o korozji i osłabieniu całej konstrukcji domu. Elewację możemy wykończyć na wiele sposobów w zależności od upodobań, jednak najpopularniejsze są farby fasadowe.
Ponadto w formie ozdoby stosuje się dodatkowe elementy na podmurówce, narożnikach, wykuszach czy wokół stolarki. Może to być kamień dekoracyjny, cegła albo beton na ścianie. Każde z tych rozwiązań wymaga odpowiedniej farby, np. farba do betonu zewnętrzna może być zastosowana jedynie na ścianie betonowej. Modna jest również elewacja drewniana, ale w takim wypadku niezbędna jest farba do drewna lub impregnat do drewna, którymi zabezpieczymy tworzywo przed wilgocią oraz pleśnią i grzybami. Zanim zabierzemy się za malowanie fasady, musimy wybrać nie tylko farbę lub emulsję, ale także impregnat do elewacji czy inne preparaty zabezpieczające ściany przed zniszczeniem.
Jeśli planujemy położyć kamień dekoracyjny na ścianę, to warto poznać produkty, które pomogą ochronić je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponadto niezbędne będą akcesoria i narzędzia. Nie obejdzie się bez rusztowania, pędzli, wałków malarskich oraz przyrządu do malowania natryskowego.
1. Jak przygotować podłoże pod farbę elewacyjną? | 2. Jaką farbę wybrać do malowania elewacji? |
3. Farby elewacyjne – rodzaje ze względu na podłoże i skład |
Zanim zaczniemy malować ściany zewnętrzne i wybierać farby fasadowe, czeka nas przygotowanie podłoża. Dokładnie przyjrzyj się, w jakim stanie jest fasada, mając na uwadze fakt, że wszystkie rysy, pęknięcia i zabrudzenia wpływają na przyczepność emulsji. Dlatego w pierwszej kolejności musimy umyć powierzchnię. Najskuteczniej zrobimy to za pomocą myjki ciśnieniowej. Pozbywamy się także łuszczących warstw starej farby. Następnie musimy usunąć mikroorganizmy. W tym celu szczotką drucianą nanosimy na ściany preparat biobójczy, a na koniec myjemy fasadę czystą wodą.
Jeśli podczas oględzin odkryliśmy usterki, to najlepszy czas, żeby je naprawić. Wyrównujemy i wygładzamy wszelkie pęknięcia oraz rysy. Tak przygotowaną ścianę możemy pokryć gruntem. Jest to jeden z najważniejszych etapów malowania elewacji i nie powinniśmy go pomijać. Preparat gruntujący nakładamy bez względu na to, z jakiego materiału wykonany jest tynk. Niezależnie od tego, czy na ścianach są tynki cementowe, czy tynki silikonowe, grunt daje gwarancję większej trwałości nałożonej farby.
Idealna farba fasadowa musi być dobrana do podłoża, czyli tynku zastosowanego na ścianach. Wyróżniamy kilka rodzajów: tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne, tynki wapienne, tynki mineralne, tynki akrylowe oraz tynki silikonowe. Mamy również tynk silikatowy. Pod względem wzoru możemy wykonać tynk dekoracyjny w ciekawych kształtach oraz tynk mozaikowy. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego tak ważne jest, aby farba elewacyjna została odpowiednio dobrana. Przykładowo na tynki silikonowe kładziemy farby elewacyjne silikonowe, na silikatowe – farby silikatowe, na tynk strukturalny trafia z kolei farba strukturalna.
Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Sprawdzamy, w jakim stopniu emulsja do elewacji chroni przed działaniem wody, wilgoci, temperatury czy promieniowania. Ważną sprawą jest także wydajność farby oraz jakość jej krycia. Nie możemy zapomnieć o walorach estetycznych i upewnieniu się, że farba zewnętrzna zachowa kolor przez wiele lat. Warto jeszcze zwrócić uwagę na wodoszczelność, ponieważ wysoka nasiąkliwość powoduje pojawianie się pleśni i glonów. Optymalny współczynnik nasiąkliwości powinien wynieść 0,05 kg/m2. Farba na zewnątrz musi być paroprzepuszczalna. Wysoki parametr jest bardzo korzystny dla budynku, ponieważ powoduje usuwanie wilgoci z wnętrza domu.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.