Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

5 błędów w instalacji wodnej w domu – jak ich unikać?

5-bledow-w-instalacji-wodnej-w-domu-jak-ich-unikac

Instalacja wodna lub wodociągowa to sieć rurek plastikowych lub metalowych połączonych z urządzeniami oraz armaturą, których zadaniem jest doprowadzenie wody do poszczególnych pomieszczeń w domu. Instalację rozprowadza się na etapie budowlanym, aby rury plastikowe do wody były ukryte pod tynkami. Aby doprowadzić wodę do domu należy w pierwszej kolejności odprowadzić rurę od przyłącza z sieci wodociągowej.

 

Następnie instalację dociąga się do punktów poboru wody, czyli do kuchni, łazienki, WC, pomieszczenia gospodarczego, pralni, garażu czy piwnicy. Dodatkowo często stawiamy kran na zewnątrz domu, aby ułatwić sobie podlewanie ogrodu lub mycie samochodu. W zależności od rodzaju pomieszczenia doprowadzamy rury PCV do wody zimnej oraz do ciepłej.

 

Rury do wody prowadzi się poniżej rur gazowych i kabli elektrycznych, a przewód z ciepłą wodą zawsze powyżej tego z zimną. Ponadto rury z wodą doprowadza się w pobliże miejsca poboru na różną wysokość nad podłogą. Zależy to od rodzaju źródła wody:

 

  • • 50–60 cm – do umywalki z baterią sztorcową
  • • 25–35 cm nad umywalką – do baterii ściennej umywalkowej
  • • co najmniej 60 cm – do wanny z baterią ścienną
  • • 10–18 cm nad wanną – do baterii ściennej wannowej
  • • 110–130 cm – do prysznica
  • • 70–80 cm – do spłuczki WC.

 

Pomimo tego, że montaż instalacji wodnej w domu jest łatwiejszy niż gazowej lub elektrycznej, to wciąż mogą pojawić się błędy, które mają wpływ na jej późniejsze funkcjonowanie. Nieprawidłowy montaż rur może spowodować ich uszkodzenie, a nawet zalanie domu. Naprawa lub wymiana fragmentu instalacji wiąże się z wysokim kosztem oraz kłopotliwym remontem zawierającym kucie ścian, dlatego najlepiej dopilnować prawidłowego montażu jeszcze na etapie prac budowlanych.

1. Niewłaściwe doprowadzenie instalacji wodnej do budynku lub nieprawidłowe odprowadzenie ścieków z budynku 2. Prowadzenie instalacji w sposób osłabiający konstrukcję domu
3. Brak kompensacji instalacji 4. Nieprawidłowo dobrane rury
5. Brak odpowietrzenia kanalizacji

1. Niewłaściwe doprowadzenie instalacji wodnej do budynku lub nieprawidłowe odprowadzenie ścieków z budynku

Aby uniknąć wielu problemów formalnych i technicznych związanych z budową przyłącza, przede wszystkim należy bezwzględne przestrzegać zaleceń znajdujących się w projekcie i zatrudnić sprawdzoną firmę instalacyjną. Wszystkie media trzeba prowadzić we właściwy i zgodny z przepisami sposób. Przewody, które poprowadzone są w gruncie, powinny zostać ułożone poniżej głębokości przemarzania pod ławami fundamentowymi, czyli ok. 10–20 cm w głąb. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że w czasie silnych i długotrwałych mrozów woda w przewodach może zamarznąć. Jeśli nie jest możliwe zakopanie rur na odpowiedniej głębokości wtedy niezbędne okaże się zastosowanie wokół nich izolacji.

 

Prac związanych z przyłączem należy dopilnować na etapie budowy, podczas wykonywania fundamentów. Jeśli jednak będziemy wykonywać je w późniejszym terminie, dobrze jest w odpowiednich miejscach ułożyć peszle, dzięki którym unikniemy konieczności ingerowania w konstrukcję budynku.

 

Równie ważne na tym etapie instalacji jest nie tylko doprowadzenie wody, ale także odprowadzenie ścieków z budynku. Rury kanalizacyjne powinny być położone przed wykonaniem podbudowy pod posadzkę. Powinny być ułożone w taki sposób, aby odpływy  znajdowały się w miejscach usytuowania pionów. Rury układamy ze spadkiem ok. 2-3% prostymi, krótkimi odcinkami, najlepiej z jak najmniejszą liczbą zgięć, łagodnymi kolanami i prawidłowymi złączami pomiędzy rurami. Niedopilnowanie tych zasad najczęściej skutkuje   problemami, w tym przeciekami lub zatykaniem się instalacji.

2. Prowadzenie instalacji w sposób osłabiający konstrukcję domu

W dużych domach z kilkoma łazienkami i pomieszczeniami, w których potrzebny jest dopływ wody należy szczególną wagę przyłożyć do tego, aby instalacja nie ingerowała i nie osłabiała konstrukcji całego budynku. W związku z tym wszelkie bruzdy, wnęki i przebicia powinny być zaplanowane przez projektanta. Niewielkie ingerencje zwykle nie powodują interakcji, jednak gdy przez ściany i stropy biegną rury o dużych przekrojach może to powodować zbyt duże obciążenie dla konstrukcji.

 

Dlatego tak istotne jest wykonywanie instalacji wodnych zgodnie z projektem, w którym wyszczególnione są trasy przebiegu rur i ich przekroje, wyliczone na podstawie zapotrzebowania na wodę i sposobu odprowadzenia ścieków. Nieodpowiedni dobór rur grozi przy intensywnym użytkowaniu spadkiem ciśnienia, a tym samym problemom ze swobodnym płynięciem wody. Może to m.in. powodować niewłączanie się kotła lub jego nieekonomiczne działanie.

 

Prawidłowo dobrane muszą być także same rury – wodne oraz kanalizacyjne. Ich przekroje nie mogą być zbyt małe, bo w przypadku ścieków mogą się zapychać, ani zbyt duże, aby nie utrudniały spłukiwania. Dobry projekt nie tylko sprawi, że instalacja wodna będzie działać prawidłowo, ale także nie wpłynie negatywnie na konstrukcję domu, a dodatkowo pomoże ekonomicznie użytkować oraz recyklingować wodę.

3. Brak kompensacji instalacji

Błędem, który może kosztować nas uszkodzenie rur i konieczność ich wymiany, może być nieuwzględnienie podczas prac montażowych możliwości odkształcania się materiałów. Szczególnie pod wpływem ciepłej wody mogą one ulegać deformacji, a dodatkowo spowodować nieprzyjemne stukanie podczas działania. W najgorszym przypadku rozszerzające się rury mogą się rozszczelnić lub zdeformować. Aby uniknąć takich sytuacji, należy jeszcze na etapie budowy uwzględnić w projekcie instalacji wodnej pracę rur i możliwość ich wymiany.

 

Dodatkowo bardzo ważne jest systematyczne sprawdzanie stanu instalacji. Warto w tym celu na dłuższych odcinkach, a także w miejscach trudno dostępnych, jak np. pod wanną czy brodzikiem, zainstalować drzwiczki rewizyjne. Dzięki temu dostęp do rur będzie prosty i pozwoli uniknąć demontażu wspomnianych elementów wyposażenia w przypadku konieczności ich udrożnienia. Nawet jeśli instalacja została przeprowadzona prawidłowo, warto na wszelki wypadek pozostawić sobie możliwość szybkiej i bezproblemowej naprawy.

4. Nieprawidłowo dobrane rury

Nieprawidłowo dobrane rury do wody mogą mieć związek z nieprofesjonalnym projektem. To właśnie w tym dokumencie powinny zostać uwzględnione odpowiednie średnice rur, które gwarantują właściwy strumień wody w każdym miejscu w domu. Wszelkie zmiany muszą być dokonane odpowiedzialnie i po sprawdzeniu oraz przeliczeniu średnic przewodów. Średnice wewnętrzne powinny pozostać niezmienione pomimo zmiany wymiarów zewnętrznych. Zasada ta dotyczy głównie rur plastikowych, ponieważ nawet gdy są wykonane z tego samego materiału, może okazać się, że mają różne średnice wewnętrzne zależnie od klasy odporności na ciśnienie i tego, czy są przeznaczone do wody zimnej czy ciepłej.

 

Błędem jest także połączenie w jednej instalacji przewodów miedzianych i stalowych, co często powoduje elektrokorozję rur ze stali nierdzewnej. Nie tylko nie mogą się one stykać z uwagi na korozję, ale też dlatego, że woda przepływająca najpierw przez elementy miedziane, a następnie stalowe, niesie ze sobą jony miedziowe, które skorodują rury stalowe. Dotyczy to zarówno przewodów, jak i zbiorników c.w.u., a nawet wymienników ciepła, które mogą być miedziane lub stalowe lutowane miedzią. Najlepszym rozwiązaniem jest postępowanie zgodnie z profesjonalnie przygotowanym projektem, który uwzględnia średnice rur i stosowanie jednego rodzaju przewodów – cała instalacja z rur stalowych, miedzianych lub tworzyw sztucznych.

5. Brak odpowietrzenia kanalizacji

Prawidłowo funkcjonująca kanalizacja powinna być odpowietrzana poprzez wywiewki, które montuje się na końcu pionu instalacji i wyprowadza na zewnątrz, najczęściej na dach. Podczas spuszczania wody w toalecie w pionach występuje podciśnienie, co sprawia, że wywiewniki zasysają powietrze z zewnątrz. Najlepiej, jeśli każdy pion w domu ma swoją wywiewkę, dzięki której następuje wyrównanie ciśnienia w instalacji kanalizacyjnej.

 

Możemy również zamontować tzw. zawory napowietrzające, jednak jeden pion mimo to powinien mieć tradycyjny wywietrznik odprowadzony poprzez dach na zewnątrz. Najczęściej występuje on w postaci rurki PCV. Zakończona jest ona małym daszkiem, który zabezpiecza wywiew przed zanieczyszczeniami oraz opadami. To najlepszy i naturalny sposób odprowadzania zapachów z toalety lub kuchni. Brak wywiewek o właściwym przekroju będzie skutkował wydostawaniem się z instalacji nieprzyjemnych wyziewów, odczuwalnych w całym domu.

 

Montaż instalacji wodnej przede wszystkim powinien opierać się na dobrze przygotowanym projekcie. Warto obserwować każdy etap prac i na bieżąco sprawdzać, jakie materiały zostały zastosowane i czy prawidłowo przebiegają wszelkie prace instalacyjnej. Błędy, choć kłopotliwe i pociągające dodatkowe koszty, na szczęście można w łatwy sposób zniwelować i naprawić. Jednak lepiej uniknąć ich już etapie budowy.

Do góry