W tej kategorii znajdziesz bitumiczne pokrycia dachowe, takie jak papy zgrzewalne, papy tradycyjne oraz gont bitumiczny. Ponadto wybierzesz tutaj wszystkie produkty ułatwiające ich montaż, renowację i wykończenie, takie jak kit dekarski, gwoździe czy gąsiory i osłony szczytowe. Jakie są zalety dachówek bitumicznych oraz pap? Kiedy warto wybrać takie rozwiązanie? Klienci zwracają uwagę przede wszystkich na ich trwałość, lekkość oraz elastyczność. Papy i gonty mają również dobre właściwości izolacyjne i stosunkowo niską cenę. Możesz je stosować na dachach płaskich i skośnych. W OBI znajdziesz szeroki wybór tych produktów w wielu kolorach.
Papy bitumiczne – coraz nowsze technologie
Papy bitumiczne znane są już od dawna. Mogą wytrzymać na dachu nawet 30 lat, są odporne na czynniki atmosferyczne i – co ważne – nie pękają w niskich temperaturach. Najczęściej papy stosowane są na dachach stromych i podłożach wykonanych z desek lub płyt OSB. Mogą być wykorzystywane jako samodzielna izolacja jednowarstwowa lub jako podkład pod dachówki ceramiczne, blachodachówki czy gont. Papa składa się z warstwy zbrojącej, izolacyjnej (najczęściej bitum) oraz wykończeniowej, wykonanej z posypki mineralnej lub talku. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z papą podkładową czy wierzchniową, posypka może być drobno- lub gruboziarnista. W naszym sklepie znajdziesz papy tradycyjne, które przyklejane są za pomocą lepików, a także papy zgrzewalne, które mocowane są metodą zgrzewania. W tym drugim przypadku papę podgrzewa się palnikiem, przez co dochodzi do stapiania się podłoża i folii na spodzie papy, dzięki czemu papa sama przykleja się do podłoża. W naszej ofercie znajdziesz papy podkładowe i papy wierzchniego krycia, które pokryte są gruboziarnistą posypką.
Gont bitumiczny – właściwości papy, wygląd dachówek
Gont bitumiczny ma podobny skład do papy. Przede wszystkim podstawowym składnikiem jest tutaj oksydowany bitum wraz ze zbrojeniem w postaci welonu szklanego z posypką ceramiczną. Zamiast posypki często stosuje się również folie. Ta wierzchnia warstwa sprawia, że gont jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz chemicznych. Gonty najczęściej wykorzystywane są na dachach o nachyleniu od 15 do 75 stopni. Montuje się je na płytach OSB lub MFP, które umożliwiają wbijanie gwoździ. Ze względu na lekkość, mogą być układane na starych i nowych dachach. Choć składem przypominają papę, to pod względem wyglądu bliżej im do tradycyjnych dachówek. Jednak są od nich kilkakrotnie tańsze. Również montaż jest mniej czasochłonny oraz prostszy. To pokrycie dachowe mocuje się za pomocą gwoździ dekarskich cynkowanych ogniowo. Niewielka ilość odpadów pozwala zaoszczędzić na materiale, a sam rozmiar gontu sprawia, że bez problemu można go przechowywać. W OBI możesz znaleźć gonty w różnych kolorach i wzorach. Do wyboru macie m.in. gonty w kształcie trapezu i tzw. karpiówkę. Choć dawniej najpopularniejsze były gonty czerwone, klienci coraz chętniej wybierają te w kolorze czarnym czy brązowym.
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.