Zioła
Trzeba przyznać, że zioła to jedne z najpopularniejszych roślin, które uprawiamy zarówno w ogródku, jak i w domu. Niektóre z nich mają drogocenne właściwości zdrowotne. Inne mogą nam posłużyć w kuchni jako przyprawy. W naszym sklepie znajdziecie zarówno zioła włoskie, miętę, zioła wieloletnie czy rozmaryn. Warto wiedzieć, które z nich lepiej sadzić w ogródku, a które z powodzeniem możemy uprawiać w domu.
Zioła do ogrodu
Nic tak nie przyciąga do ogrodu jak zapach świeżych ziół, skąpanych w letnim deszczu. Wśród najpopularniejszych ziół znajduje się mięta, bazylia, tymianek, melisa czy szałwia. Założenie ogródka, w którym będziemy uprawiać te zioła, jest naprawdę prostą rzeczą. Musimy na początek zdecydować, czy wybieramy zioła z nasion, czy rozsady ziół.
Zioła z krajów północnych, czyli mięta pieprzowa, koper, melisa czy lubczyk, lubią najbardziej wilgotną glebę, o dużej zawartości próchnicy. Preferują stanowiska półcieniste. Ze względu na to, że mięta czy lubczyk są raczej szybko rozrastającymi się ziołami, warto je posadzić na osobnej grządce, by nie zabrakło im miejsca.
Zioła śródziemnomorskie, takie jak tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn, majeranek czy cząber, lubią glebę lekką, piaszczystą, ubogą w składniki pokarmowe i raczej suchą. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach. Na zimę można je okryć, by nie dopuścić do przemarzania korzeni. Zioła z południa Europy warto przycinać na początku marca, bo sprzyja to ich rozkrzewianiu się.
Zioła na balkonie lub w domu
Zioła mają to do siebie, że mogą rosnąć nie tylko w ogródku, ale świetnie też sprawdzą się jako zioła w doniczkach. Ich aromat będzie roznosił się po domu, nastrajając Cię do działania. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście zioła w kuchni. Gdy będziemy je potrzebować do przyprawienia potrawy, będziemy od razu mieli je pod ręką.
Jakie zioła można uprawiać w doniczkach? Praktycznie wszystkie! Z roślin jednorocznych w naszych domach najczęściej pojawia się bazylia, cząber czy majeranek. Nie poleca się za to koperku, który jest nieco trudniejszy w uprawie. Z roślin dwuletnich najlepszym wyborem będzie pietruszka naciowa. Z kolei wśród wieloletnich ziół największym powodzeniem cieszy się melisa, mięta, oregano, rozmaryn i tymianek.
Warto pamiętać, że oregano i bazylia powinny być uprawiane w osobnych doniczkach, ze względu na dość rozwinięty system korzeniowy. Większość ziół najlepiej będzie rosnąć na słonecznym parapecie.
Większość ziół wysiewa się z nasion na początku marca. Jeśli jednak kupujemy zioła w doniczakch prosto ze sklepu, możemy je jedynie przesadzić do większej doniczki. Pamiętajmy jednak, by sadzonki ziół były zdrowe. Sprawdźmy, czy na liściach nie pojawiają się żadne plamki lub biały nalot. W przeciwnym razie takie zioła długo u nas nie przetrwają.
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.