Warzywa
Choć coraz więcej osób preferuje uprawę roślin ozdobnych w swoich ogrodach, ogrody użytkowe wciąż cieszą się dużą popularnością. Warzywa uprawiane ekologicznie i bez nawozów są niestety drogie. Dlatego warto posadzić je we własnym ogrodzie, by móc cieszyć się świeżymi i zdrowymi uprawami. Zwykle warzywa wysiewa się z nasion lub wykorzystuje się rozsady warzyw. W naszym sklepie znajdziecie różne sadzonki warzyw, które będziecie mogli użyć do stworzenia wymarzonego ogródka warzywnego.
Jakie warzywa z rozsady?
Bardzo często w ogródkach wysiewamy warzywa z nasion. Są jednak takie warzywa, przy których wykorzystanie rozsad jest wręcz konieczne, by rośliny rosły zdrowo. Rozsada warzyw to nic innego jak młode roślinki wyhodowane z nasion w szklarni czy rozsadniku. Bardzo często rozsada jest konieczna, ponieważ niektóre warzywa wysiewane wprost do gruntu mogłyby nie przetrwać wiosennych warunków.
Z jakimi rozsadami warzyw mamy najczęściej do czynienia? Oczywiście mowa tu o warzywach, których okres wegetacji jest dość długi i do wzrostu potrzebują odpowiednio wysokiej temperatury. Przede wszystkim do tych warzyw należą: pomidory, papryka, bakłażan, seler czy kawon. W ich przypadku możemy je sadzić do gruntu dopiero od maja, kiedy mamy pewność, że nie będzie już przymrozków. Jednak przy tak późnym wysiewie, rośliny te nie zdążyły by wzrosnąć i wydać plonów do jesieni. Dlatego sadzonki warzyw są tutaj konieczne.
Rozsady warzyw stosuje się również wtedy, gdy chcemy uzyskać wcześniejsze i bardziej obfite plony. Z rozsad możemy sadzić cukinię, kabaczki czy ogórki.
Jak sadzić warzywa do ogrodu?
Jeśli nie mamy możliwości samemu wyhodować sadzonek warzywnych, warto zaopatrzyć się w nie w sklepie. W OBI dostępna jest m.in. papryka jadalna, pomidorki koktajlowe, pomidory malinowe, szalotka, rabarbar ogrodowy, czosnek niedźwiedzi oraz chrzan.
Rozsady warzyw wysiewamy do gruntu zwykle w połowie maja. Musimy jednak pamiętać, że jeśli rośliny kiełkowały w ciepłych warunkach, musimy je najpierw zahartować w zimnym inspekcie lub pod osłonami. Warzywa z rozsady muszą stopniowo przyzwyczaić się do wiatru oraz niższych temperatur.
Kiedy warzywa do ogródka są już zahartowane, wyjmujemy je ze skrzynek lub doniczek i sadzimy do gruntu. Całe bryły korzeniowe wraz z pozostałą ziemią umieszczamy w wykopanych dołkach, ugniatamy wokół nich ziemię i obficie podlewamy. Ze względu na to, że większość warzyw nie lubi przesuszania, najlepiej podlewać je codziennie - zwłaszcza latem. Róbmy to rano i wieczorem - nigdy w południe, by słońce nie spaliło liści.
Przy planowaniu warzywnika pamiętajmy, by wybrać takie warzywa, które mają różne okresy zbiorów, tak by cały czas cieszyć się świeżymi warzywami. Najlepiej do głównej uprawy wybrać warzywa o długim okresie wegetacyjnym (np. marchewka) i obsadzić ogródek dodatkowo warzywami o krótkich okresach wegetacyjnych.
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.