inspiracje-taras-i-balkon

jak-tanio-urzadzic-balkon

Jak tanio urządzić balkon? Pomysły i aranżacje

Taras i balkon

By atrakcyjnie zaaranżować balkon, nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Sprawdzone rozwiązania pozwolą Ci na stworzenie przyjaznej przestrzeni bez nadmiernego obciążania portfela. Duże znaczenie mają kwiaty balkonowe i dodatki, np. osłony na balkon. W zależności od powierzchni możesz też odpowiednio dobrać meble ogrodowe.

Urządzanie balkonu jest związane z pewnymi kosztami. Nie muszą one jednak przerażać – poznaj sprawdzone sposoby na to, by niskim kosztem urządzić przyjemną przestrzeń do relaksu.

Zobacz wszystkie produkty

Miejski balkon – to się na pewno przyda

Główną dekoracją balkonów są bez wątpienia piękne i ozdobne kwiaty balkonowe. Pozwalają one stworzyć namiastkę ogrodu nawet na niewielkiej powierzchni. Zamiast kupować sadzonki, możesz pod koniec zimy lub wczesną wiosną wysiać do ziemi same nasiona – w ten sposób zminimalizujesz koszt zakupu roślin. Co ze ścianami osłonowymi i meblami? Dla bezpieczeństwa dzieci i czworonogów warto zamontować siatkę pod balkonową uprawę pnączy. Niepowtarzalną atmosferę stworzysz, instalując klimatyczne oświetlenie. Możesz przy tym połączyć przyjemne z pożytecznym, np. ustawić na podłodze doniczki z wbudowanymi lampami, emitującymi delikatne światło.

Dobór roślinności

Rośliny na balkon wybieraj, biorąc pod uwagę ich wymagania. Na balkonach umieszczonych od strony wschodniej i zachodniej radzi sobie większość gatunków. Polecane kwiaty na balkon od strony południowej to m.in. pelargonie, osteospermum, begonie, surfinie i petunie. Kwiaty balkonowe do cienia, czyli na balkon północny, to plektrantus, koleus blumego, bluszcz pospolity, funkie, żurawki i żuraweczki. Możesz wprowadzić tam również rośliny odstraszające muchy i komary, w tym wspomniany plektrantus i pelargonię.

Pojemniki i meble ogrodowe

Balkonowe kwiaty można uprawiać w niedrogich pojemnikach z tworzywa sztucznego lub w oryginalnych donicach wykonanych z niepotrzebnego sprzętu, np. starych beczek, dzbanków czy wazoników. Doniczki na balkon stworzysz nawet ze starych drewnianych szuflad (te ostatnie trzeba najpierw wyłożyć materiałem wodoodpornym). Dobrym rozwiązaniem w przypadku szuflad (które w ten sposób zyskają drugie życie), jak też wyglądających nieestetycznie donic czy dzbanów, jest pomalowanie ich specjalnymi farbami do drewna lub farbą kredową do renowacji mebli.

Sprawdzonym sposobem na dekorację jest wykorzystanie drewnianych palet. Mogą one posłużyć do budowy ścianki – ogrodu wertykalnego lub mebli (o ile na balkonie jest dostatecznie dużo miejsca). Na rynku dostępny jest ponadto szeroki wybór mebli ogrodowych, które zmieszczą się na balkonie. Z powodzeniem znajdziesz tam tanie meble ogrodowe z technorattanu lub drewna.

Akcesoria, których nie może zabraknąć

Akcesoria, których nie może zabraknąć na balkonie, to doniczki na balustradę, wiszące pojemniki i kosze. Warto także kupić lub zbudować kwietniki, które posłużą do tworzenia roślinnych kompozycji. Inne sprawdzone sposoby na tani balkon to:

  • osłona na balkon, np. mata z technorrattanu, która zapewni Ci większą prywatność i zasłoni przed wiatrem oraz ciekawskimi sąsiadami i przechodniami;
  • zacieniające osłony, które montuje się w barierkach;
  • markiza, która zastąpi droższe zadaszenie;
  • meble z palet lub technorattanu.

Na balkonie można spędzać wiele godzin, wypoczywać, czytać książki czy spożywać posiłki, dlatego ważne jest, aby urządzić go z dbałością o detale.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry